7.8.2020 | Svátek má Lada


Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 7.6.2020 11:10

Neff na počátku článku sděluje: "Bariéra mezi Měsícem a Zemí je hlavně finanční. "

Autor článku chtěl asi sdělit to, že Měsíc se pro lidstvo stal principiálně dosažitelný už dávno, ale pro běžné využívání Měsíce dosud scházely dostatečně levné technologie.

A k těm patřičným (leč tržně nedostupným) technologiím se lze dostat jen přes vlastní inovátorskou činnost. A ta inovátorská činnost potřebuje pro svůj plodný rozkvět vhodné prostředí. Proto se jihoafričan inovátor Elon Musk přemístil z Jižní Afriky do USA. V Jižní Africe by Elon Musk svou firmu SpaceX nerozjel a potřebné technologie nevyvinul. Ani v Česku by to nešlo. Zde jsme schopni jen komentovat.

Potřeba je prý matka vynálezu. Potřeba chladu je sice největší na Sahaře, ale první chladničky/ledničky tam (uprostřed písku) určitě nevznikly. Technologie chlazení byla vyvinuta na Jihu USA, kde bylo pro inovátorskou činnost příhodnější prostředí. A první aplikace chladniček vznikly pro lékařství. Uchování léků představovalo také silou potřebu chladu, který musela zajistit nová technologie. Toto je klasický případ inovátorské činnosti.