25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

KOSMONAUTIKA: Začíná historie, ale jaká

Kosmický let s lidskou posádkou provozovaný soukromou společností započal 30. května večer našeho času, následujícího dne kabina Crew Dragon přistála u orbitálního komplexu ISS.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Hajský 6.6.2020 16:16

Kdo hledá najede na internetu spoustu zpráv, že USA mají již mnoho desítek let nejen na Měsíci ale hlavně na Marsu svoje základny. jsou tam zprávy lidí, kteří byli na Mars vysláni, odkroutili si tam dvacetiletou službu a vrátili se na Zem. Zrovna tak z montaucké židle byli tak zvaní temporálnauti vysláni do vzdálené minulosti a budoucnosti a přinesli odtamtud zprávy.

A my se tu rozplýváme nad cestou pár stovek kilometrů nad zemský povrch.

;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D<ul

  • reagovat
  • nahlásit příspěvek
  • P. Hatina 6.6.2020 15:28

    Víte děj té politické parodie s kašírovanými raketami se krátce popisuje těžko (to je jako chtít někomu popsat našeho Švejka). Nevím, zda Vám pomůže, když napovím že to je dvojka filmu "Myš která řvala". Zkrátka typ naprosto přidrzlé a nekorektní satiry, která byla v té době poměrně módní a přijatelná, ale dneska, v době politického korektivismu už by si jí takřka nikdo nedovolil odvysílat, natož natočit, aby si nějaká menšina hlučně nestěžovala že jí to uráží..Stejně jako už si někdy popláču nad archivem, scének Monthy Python, či našeho Alles Gute. Pravě toto už je dnes v podstatě kulturní dizent, než ho dnešní elity vymažou ze všech knihoven a všech archivů, jak to ostatně předpověděl už pradávno pan Bradbury....

    J. Jurax 6.6.2020 15:13

    Pěstmi ...

    J. Jurax 6.6.2020 15:09

    Jojo, žít se tam nedá, k ničemu to není ...

    V roce 1928 přeletěli Wilkins a Eielson Arktidu z Aljašky na Špicberky. Praktického výsledků to nemělo, k žití to tam taky moc není ...

    No a dnes se běžně lítá s pasažéry přes severní pól. Země je kulatá, takže třeba z Kodaně do Tokia je to tudy nejblíž. Začala s tím společnost SAS v roce 1956.

    J. Jurax 6.6.2020 14:54

    Jojo, a taky technologie pro případ, že se ta křehká tělesná schránka zúčastnit bude muset.

    I. Polák 6.6.2020 14:45

    Technická poznámka: samozřejmě, že obrazně již měsíc není tak vzdálený jako býval. Pokud jde ale o fakta, měsíc se nám pomalu vzdaluje - o cca 3,8 cm/rok - takže od doby Apolla 11 je už dnes skoro o 2 metry dál! Takže další přistání na Měsíci s sebou jisté překonání rekordu přinese....

    I. Polák 6.6.2020 14:30

    Naprostý souhlas. A pokud jde o první odstavec, Myš na měsíci jsem neviděl nebo si nepamatuji, ale ve Strašidlech z Spessartu bylo podobné téma, končící tím, že německá strašidla (samozřejmě poslaná von Braunem) dobila Měsíc :-)

    R. Fiala 6.6.2020 11:20

    Zase velká pochvala zvlášť proto že Neff střízlivě promluvil o oboru který mu je jinak jistě blízký. Tím víc mrzí některá jeho méně střízlivá vyjádření (např k tzv. dopisu tří) resp. mlčení k důležitým pro něj však nepopulárním tématům.

    P. Moravčík 6.6.2020 10:30

    Psi štekajú, karavána ide ďalej. Smutný pohľad na to, čo sa stalo zo spisovateľa SF. Strata invencie? Reálneho pohľadu na svet? Rezignácia na rozum? Asi starne a senilnie.

    P. Princ 6.6.2020 10:25

    Souhlas.

    P. Pepax 6.6.2020 10:11

    Nejste rejpal ale optimista což je pro výzkum vesmíru velmi důležitá vlastnost. Člověk je opravdu nenahraditelný, protože jedině on může vyvinout technologie pro výzkum vesmiru kterých se nebude muset účastnit jeho křehká tělesná schránka.

    P. Lenc 6.6.2020 9:47

    Dovolím si být rejpal.Samozřejmně jde i o prestiž, ale pokud chceme opravdu poznat svá humna, t.j. naši sluneční soustavu, tak nevydržíme pouze s automatickou sondou, ten člověk je a stále ještě dlouho bude nenahraditelný.A Měsíc, což pochopili i Číňané je prostě základnou ze které můžem průzkum a ovládnutí naší soustavu včetně Marsu podnikat.A pokud se někdo domnívá, že těžba surovin tam venku je takřka utopií je hodně naivní skeptik.Začne to těžbou právě na Měsíci, takové helium 3 se přímo nabízí.Samozřejmně to nebude příští rok, ale naše děti se toho dočkají.

    M. Pivoda 6.6.2020 9:46

    Neff píše: "... Elon Musk nejenže se chce dostat na Měsíc, on dokonce touží po tom, aby závěr života strávil na Marsu a tam byl pohřben. Což samozřejmě otevírá zapeklitou otázku, zdali pohřební místo pro Elona Muska stojí za tak enormní vynaložení důvtipu, píle a prostředků, jakým kosmické podniky jsou. ..."

    Komentář:

    A přitom ten Musk mohl (místo bláznění o Marsu) dodělat svůj započatý doktorát (na akreditované americké univerzitě), zůstat pečlivým otcem svých čtyř synů (z prvého manželství), a nakonec být pohřben někde na této Zemi (v kruhu truchlící rodiny).

    R. Langer 6.6.2020 9:16

    Ono se zatím vlastně ani neví, kolik to ve skutečnosti bude stát. Ale slibem neurazíš...

    R. Langer 6.6.2020 9:15

    Tak tak. Kromě toho mám pocit, že Muskův vesmírný program je úspěšný zejména z toho důvodu, že se do něho příliš neplete, na rozdíl od těch elektromobilů... ;-)

    P. Pepax 6.6.2020 9:12

    Souhlas, Musk žádnou novou éru kosmonautiky nenastartoval, je to jen další poletování několik milimetrů nad povrchem země a tak to bohužel zůstane ještě hodně dlouho. Ještě že tu máme někdy velmi kvalitní sci-fi filmy, které mám moc rád.

    R. Meišner 6.6.2020 8:26

    při dobývání Měsíce šlo tehdy o prestiž,, kdo tam bude první. od té doby zájem o Měsíc upadl-bo poměr náklady-zisk byl nepřiměřený. co bychom tam asi tak dělali? žít se tam nedá, měsíční horniny už máme. let na Mars by byl nekonečněkrát obtížnější..a Musk tam jistojistě pohřbený nebude, to se sním klidně vsadím. :-)))

    I. Pávek 6.6.2020 8:11

    Ano, staré běsy ožívají. Zlo si našlo další kabátek Dobra. A ten kabátek je pro naivní velmi líbivý. Je umně utkán ze soukromých peněz, kosmické turistiky, naděje na drancování surovin ve Sluneční soustavě ale přepásán kilometry sci-fi filmů, ve kterých je cestování Vesmírem líčeno jako procházka růžovým sadem. Jak dlouho ještě bude trvat že si někdo, kdo má peníze bude dělat co se mu zachce? A jak dlouho tomu ti naivní budou tleskat?

    R. Langer 6.6.2020 8:00

    Mentálně retardovaný je tady maximálně jakýsi troll seberealizující se tady trapnými příspěvky o jakýchsi Pružinských, kradených perech a fantasmagoriích o možných činostech IVK. ;-D

    J. Krásenský 6.6.2020 7:35

    S miliardáři dotovanými státem má naše země neblahé zkušenosti a další neblahé budou jistě následovat. Nejsem tedy nadšený nadšením z vizionáře. Jak by to dopadlo s elektro automobilizmem, kdyby vlády nedotovaly jejich vývoj, prodej i provoz? Spalovací motory prosadili tvůrci a výrobci bez podpory vlád. Je to nová, moderní loď i raketa, a snad bude i finančně úspornější, než ruský taxík. Snad. Protože podnikatel musí počítat s návratností investic a to včetně nákladů na vývoj. Cena tomu musí odpovídat, nebo zkrachuje. Jaká bude cena služby, jakou roli v tom bude hrát soupeření s Ruskem a Čínou, to ještě uvidíme.

    "Do vesmíru vydej se, jen s raketou Findejse"

    https://1url.cz/1zlmV

    J. Vavruška 6.6.2020 7:07

    Jestli se opravdu počítá s tím, že americké kosmonauty bude na iss vozit SpaceX, k čemu potom tato smlouva s Roskosmosem, navíc za vyšší cenu než dosud?

    https://www.forbes.com/sites/jamiecartereurope/2020/06/03/despite-spacex-success-nasa-will-pay-russia-90-million-to-take-us-astronaut-to-the-iss/#3a347286eacb

    P. Victorin 6.6.2020 6:53

    J. Jirka = chudák Troll, seberealizující se s kreativitou mentálně retardovaného... Rv

    J. Jirka 6.6.2020 6:34

    Jděte k lékaři! Pomůže vám.

    P. Victorin 6.6.2020 4:37

    Určitě je pozitivem, že "zamrzlé" kosmické projekty NASA dostávají "injekci" od miliardářského visionáře Muska, ale jak se bude dobývání vesmíru vyvíjet globálně, těžko říci /x/?

    x) Ledaže by IVK nebo přímo jeho zakladatel a šéf o tématu vydal další "myslitelsky charakteristickou" Glosu, nebo "přínosnou poznámku" ze svého nějakého starého deníčku...

    P. Hatina 6.6.2020 3:21

    Přesněji řečeno, dostáváme se do zápletky trochu jiného filmu, totiž britské parodie Myš na měsíci (1963). ve které světové velmoci musí bleskově akcelerovat přípravu svých letů na Měsíc, aby tím dohnaly svého náhlého konkurenta (v závěru už jde doslova o vteřiny)...

    Jenomže, v současném stupni exploatace vesmíru (a právě proto že do toho vstupují privátní subjekty) už už nejde o to být první, ale být ekonomicky profitabilní. Což je právě onen předěl. Mimochodem, asi tak jako v případě elektromobilů, u kterých zatím převládá ideologický pohled o čisté energii, futrovaný státními dotacemi, na které se i producenti těch vozů musí spoléhat, protože bez nich se jim to ještě dlouho vyplácet nebude. A když si uvědomíme. že pan Musk stojí u obého, dostaneme možná lepší úhel pohledu...