21.1.2021 | Svátek má Běla


Diskuse k článku

KOSMONAUTIKA: Začíná historie, ale jaká

Kosmický let s lidskou posádkou provozovaný soukromou společností započal 30. května večer našeho času, následujícího dne kabina Crew Dragon přistála u orbitálního komplexu ISS.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 7.6.2020 19:34

Máte doma přebytečných USD 55 milionů? SpaceX má v nabídce dovolenku ve vesmíru. a také svolení tam lidi dopravovat.

SpaceX can now send humans to space. It just needs a market. There aren’t a whole lot of people with a spare $55 million lying around.

M. Pivoda 7.6.2020 11:10

Neff na počátku článku sděluje: "Bariéra mezi Měsícem a Zemí je hlavně finanční. "

Autor článku chtěl asi sdělit to, že Měsíc se pro lidstvo stal principiálně dosažitelný už dávno, ale pro běžné využívání Měsíce dosud scházely dostatečně levné technologie.

A k těm patřičným (leč tržně nedostupným) technologiím se lze dostat jen přes vlastní inovátorskou činnost. A ta inovátorská činnost potřebuje pro svůj plodný rozkvět vhodné prostředí. Proto se jihoafričan inovátor Elon Musk přemístil z Jižní Afriky do USA. V Jižní Africe by Elon Musk svou firmu SpaceX nerozjel a potřebné technologie nevyvinul. Ani v Česku by to nešlo. Zde jsme schopni jen komentovat.

Potřeba je prý matka vynálezu. Potřeba chladu je sice největší na Sahaře, ale první chladničky/ledničky tam (uprostřed písku) určitě nevznikly. Technologie chlazení byla vyvinuta na Jihu USA, kde bylo pro inovátorskou činnost příhodnější prostředí. A první aplikace chladniček vznikly pro lékařství. Uchování léků představovalo také silou potřebu chladu, který musela zajistit nová technologie. Toto je klasický případ inovátorské činnosti.

M. Pivoda 7.6.2020 10:31

Historici hledají historické analogie

... Zatímco (v roce 2020) v ulicích měst probíhají demonstrace, pro mnoho Američanů se stal památným dnem 30. květen, kdy se dva astronauti vydali do vesmíru v raketě SpaceX a zlomila se tak závislost USA na ruských raketách.

V roce 1968 se Američané rovněž vydali do vesmíru. ... Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/pandemie-rasove-nepokoje-cesta-do-vesmiru-roky-2020-a-1968-se-podobaji-az-prilis.A200605_140722_ln_zahranici_mha

V. Kolman 6.6.2020 19:28

peníze - Peníze - PENÍZE!!!

Stokrát lepší je "vrazit" peníze do kosmického výzkumu, nežli do jakékoliv války.

Ale i kosmický výzkum se nekoná bez bedlivého zájmu generálů. Kdo bude mít jako první stálou základnu na Měsíci, bude mít i velkou vojenskou výhodu. Faktickou i morální.

Budou to Američané, Rusové, Číňané, Indové, Japonci, nebo někdo další ??? Kdo ví???

J. Lukavsky 6.6.2020 19:46

"první stálou základnu na Měsíci, bude mít i velkou vojenskou výhodu" no cesta na Měsíc je myslím 4 dny takže vojenská základna asi nic moc. Kolik divizí je reálné tam dopravit, živit...odpálená raketa z Měsíce na Zemi je viditelná radarem hodně dlouho. Navíc už tam jsou usalašeni Marťani... J.L. end

M. Pivoda 6.6.2020 20:12

Pro laserový paprsek je cesta Měsíc - Země podstatně kratší.

R. Langer 7.6.2020 6:53

Tak určitě. ;-D

Kam na ty blbosti furt chodíš, ty naše malá hloupoučká UI?

M. Pivoda 6.6.2020 16:59

Financování technologických/inovačních projektů. Jak to řeší chudí podnikatelé, kteří nežádají o žádnou státní podporu? Náboženské vzývání všemocné Neviditelné ruky trhu? Ne, to nefunguje. Spíše se používají nějaké praktické podnikatelské triky. Například:

Český podnik Ecofluid podepsal kontrakt s českým zákazníkem na dodávku standardní malé čistírny odpadních vod. Bez jakéhokoliv předchozího vyrozumění byl ale zákazníkovi dodán novější typ zařízení, který nebyl dosud provozně vyzkoušen. Pro podnik Ecofluid sloužila tato dodávka zařízení u zákazníka k tzv. beta-testování.

Co následovalo: Zákazník sice nevrátil instalované zařízení, ale odmítl zaplatit fakturu až do doby, kdy byla funkce nové technologie důkladně otestována.

M. Pivoda 6.6.2020 17:08

Jak chce Elon Musk zafinancovat cestu na Mars (tzn. včetně výzkumu a vývoje toho projektu)? Pomocí jiného (méně kosmického) projektu.

Starlink je satelitní konstelace připravovaná společností SpaceX. Měla by celkem zahrnovat téměř 12 tisíc družic, jež budou poskytovat širokopásmové připojení k internetu (satelitní internet). Celá konstelace by měla být dokončena do roku 2027. -- Viz více ve Wikipedii.

M. Pivoda 6.6.2020 17:22

Budoucí starty Starlink jsou plánovány na: 12. června 2020, 24. června 2020, a červenec 2020.

R. Langer 7.6.2020 6:54

A už se ví, kdo vlastně má být koncový zákazník tohoto projektu, a kolik to má stát? Zatím jsem o tom totiž neslyšel ani slovo. To bude výborný tunel... ;-D

Z. Lapil 7.6.2020 9:31

Jak vidno, ruka trhu funguje: z nějakého důvodu nebyla dodržena smlouva, byla tedy uzavřena smlouva jiná.

Ono nejspíš nejde o to, že by měl zákazník něco proti novější čističce, ale o to, že na čističku, respektive na vypouštění vody z ní, má zákazník úřední povolení, takže si dost dobře nemůže dovolit provozovat něco, co nemá ty správné papíry.

J. Hajský 6.6.2020 16:16

Kdo hledá najede na internetu spoustu zpráv, že USA mají již mnoho desítek let nejen na Měsíci ale hlavně na Marsu svoje základny. jsou tam zprávy lidí, kteří byli na Mars vysláni, odkroutili si tam dvacetiletou službu a vrátili se na Zem. Zrovna tak z montaucké židle byli tak zvaní temporálnauti vysláni do vzdálené minulosti a budoucnosti a přinesli odtamtud zprávy.

A my se tu rozplýváme nad cestou pár stovek kilometrů nad zemský povrch.

;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D<ul

 • reagovat
 • nahlásit příspěvek
 • I. Polák 6.6.2020 14:45

  Technická poznámka: samozřejmě, že obrazně již měsíc není tak vzdálený jako býval. Pokud jde ale o fakta, měsíc se nám pomalu vzdaluje - o cca 3,8 cm/rok - takže od doby Apolla 11 je už dnes skoro o 2 metry dál! Takže další přistání na Měsíci s sebou jisté překonání rekordu přinese....

  R. Langer 7.6.2020 6:56

  No vidíte, a už se někdo zamyslel nad tím, jaký to má vliv na KLIMA? 8-o

  K. Lilibínský 7.6.2020 18:39

  klídek, ona se Gréta časem ozve. Až to pochopí. A všem vynadá...;-D

  R. Fiala 6.6.2020 11:20

  Zase velká pochvala zvlášť proto že Neff střízlivě promluvil o oboru který mu je jinak jistě blízký. Tím víc mrzí některá jeho méně střízlivá vyjádření (např k tzv. dopisu tří) resp. mlčení k důležitým pro něj však nepopulárním tématům.

  P. Moravčík 6.6.2020 10:30

  Psi štekajú, karavána ide ďalej. Smutný pohľad na to, čo sa stalo zo spisovateľa SF. Strata invencie? Reálneho pohľadu na svet? Rezignácia na rozum? Asi starne a senilnie.

  Z. Lapil 7.6.2020 9:41

  Myslíte? A co tedy, ekonomicky vzato, na Měsíci nebo na Marsu? Tedy kromě toho, "že tady jsou"?

  Jen pro pobavení: součástí výpočtu stavebních konstrukcí je jejich vlastní tíha; počítač si ji standartně počítá sám. Mám program, už pěkně letitý, ve kterém si můžu zadat tíhové zrychlení. Ne že by po mně někdo nějaký výpočet pro Mars nebo cokoliv podobného chtěl :-).

  P. Lenc 6.6.2020 9:47

  Dovolím si být rejpal.Samozřejmně jde i o prestiž, ale pokud chceme opravdu poznat svá humna, t.j. naši sluneční soustavu, tak nevydržíme pouze s automatickou sondou, ten člověk je a stále ještě dlouho bude nenahraditelný.A Měsíc, což pochopili i Číňané je prostě základnou ze které můžem průzkum a ovládnutí naší soustavu včetně Marsu podnikat.A pokud se někdo domnívá, že těžba surovin tam venku je takřka utopií je hodně naivní skeptik.Začne to těžbou právě na Měsíci, takové helium 3 se přímo nabízí.Samozřejmně to nebude příští rok, ale naše děti se toho dočkají.

  P. Pepax 6.6.2020 10:11

  Nejste rejpal ale optimista což je pro výzkum vesmíru velmi důležitá vlastnost. Člověk je opravdu nenahraditelný, protože jedině on může vyvinout technologie pro výzkum vesmiru kterých se nebude muset účastnit jeho křehká tělesná schránka.

  P. Princ 6.6.2020 10:25

  Souhlas.

  J. Jurax 6.6.2020 14:54

  Jojo, a taky technologie pro případ, že se ta křehká tělesná schránka zúčastnit bude muset.

  Z. Lapil 7.6.2020 9:52

  Trapně nevím, k čemu je helium 3, ale myslím, že těžba čehokoliv těžšího bude fungovat spíš na asteroidech. Měsíc je přeci jenom slušná gravitační studna.

  Zcela obecně mám za to, že podobné vizionářské úvahy dost zanedbávají oběžnou dráhu: už to tam docela dobře známe, doprava je zvládnutá prakticky v průmyslovém měřítku, "umělá gravitace", pokud se někomu nezamlouvá stav beztíže, snad taky není problém - aspoň mě nenapadá, v čem by mohl být, protože kolotočů je hafo na každé Matějské pouti :-).

  M. Pivoda 6.6.2020 9:46

  Neff píše: "... Elon Musk nejenže se chce dostat na Měsíc, on dokonce touží po tom, aby závěr života strávil na Marsu a tam byl pohřben. Což samozřejmě otevírá zapeklitou otázku, zdali pohřební místo pro Elona Muska stojí za tak enormní vynaložení důvtipu, píle a prostředků, jakým kosmické podniky jsou. ..."

  Komentář:

  A přitom ten Musk mohl (místo bláznění o Marsu) dodělat svůj započatý doktorát (na akreditované americké univerzitě), zůstat pečlivým otcem svých čtyř synů (z prvého manželství), a nakonec být pohřben někde na této Zemi (v kruhu truchlící rodiny).

  J. Lukavsky 6.6.2020 19:50

  Ano a navíc by si relativně za pár šupů mohl objednat, že urnu s jeho popelem tam vyklopí nějaký robot, jako vedlejšák. Jak prosté drahý watsone. J.L. end

  M. Pivoda 6.6.2020 20:09

  Já jsem výše jen sarkasticky komentoval, že inovátor Elon Musk uvažuje a jedná jinak, než běžný pozemský smrtelník. A tento způsob uvažování inovátora je nepochopitelný zejména pro ekonomy, kteří tlačí Elona do nějaké předem připravené škatulky - a s roztoužením očekávají, kdy zbankrotuje.

  Z. Lapil 7.6.2020 9:58

  Historie je plná vynálezců, kteří neuspěli jedině proto, že jim došly prachy.

  Když tak o tom uvažuju, vy jste nejspíš jeden z nich.

  R. Meišner 6.6.2020 8:26

  při dobývání Měsíce šlo tehdy o prestiž,, kdo tam bude první. od té doby zájem o Měsíc upadl-bo poměr náklady-zisk byl nepřiměřený. co bychom tam asi tak dělali? žít se tam nedá, měsíční horniny už máme. let na Mars by byl nekonečněkrát obtížnější..a Musk tam jistojistě pohřbený nebude, to se sním klidně vsadím. :-)))

  P. Pepax 6.6.2020 9:12

  Souhlas, Musk žádnou novou éru kosmonautiky nenastartoval, je to jen další poletování několik milimetrů nad povrchem země a tak to bohužel zůstane ještě hodně dlouho. Ještě že tu máme někdy velmi kvalitní sci-fi filmy, které mám moc rád.