19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

KOSMONAUTIKA: Cíl Mars – opět kvůli velmocenské prestiži?

Když jsem ve druhé polovině sedmdesátých let psal knihu Cesta na Mars 1998-1999, termín expedice jsem odhadl na základě debat v tiskovém středisku letu Sojuz-Apollo v létě 1975 v Moskvě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kalivoda 28.10.2012 2:00

Times, they are changing

Text pana Pacnera je pozůstatek dost dávné minulosti. Vojenské investice po velkých dostizích mezi USA a SSSR umožnily zprovoznění krajně efektivních meteorologických, spojovacích, navigačních a špionážních družic. Víc lidstvo ve vesmíru nepotřebuje, snad s výjimkou několika astronomických laboratoří (dalekohledy různého typu) bez posádky. I ta Mezinárodní vesmírná stanice je dnes něco jako dinosaurus.

Nová cesta na Měsíc je úplně zbytečná, na Marsu a jiných planetách zařídí vše potřebné automatické sondy. Pilotované lety budou opět spuštěny, jen pokud se vyspělé země někdy ještě dostanou do tak skvělé formy, v jaké byly USA před 50 lety, kdy byly schopny současně vést válku ve Vietnamu s 500 000 prezenčáků v džungli,  realizovat projekt Apollo a mít k tomu všemu vyrovnaný rozpočet.

A ani potom možná už nebudou vesmírné pilotované výpravy nikomu za ty peníze stát. Prestiž z nich už nebude psychologickou zbraní, Apollo 11 už bylo.

B. Uhlich 28.10.2012 0:41

Na Vás je pane Pacnere vidět, že jste

měl tu možnost zažít asi nejlepší etapu kosmického výzkumu jaká tu kdy byla...bohužel byla a já nevěřím, že se najde taková konstelace, aby se znovu vrátila. Svět se změnil, svět už nechce dosahovat žádných velkých cílů, svět se stal defétistickým, svět se zabývá obskurními věcmi....svět má na starosti co bude zítra ..ale co bude pozítří ho už nezajímá...já si dokonce myslím, že politiky už ani moc kosmonautika nebere, protože zjistili, že "dojem " se dá na svět udělat i laciněji než za obrovských nákladů cosi vystřelovat do vesmíru. Možná , že je to paradoxní, ale právě projekt Apollo, který pro nás fandy kosmonautiky tolik.. tolik znamenal právě ukázal, že takovéhle cíle jsou natolik drahé..a návratnost tak mizivá, že ten odklon od takových projektů je asi logický. Já samozřejmě chápu, že ta "návratnost" byla i ve zcela něčem jiném, ale i tak..díváme-li se na celou věc střízlivě musíme dospět k názoru, že třeba vojenský výzkum má dnes možná daleko větší efektivitu než létání do vesmíru. Bohužel létání do vesmíru už bude navždy odsouzeno k tomu, že se bude vždy jednat o vyjímečně technicky náročnou věc a tedy i neuvěřitelně drahou a takové fantasmagorie jako těžba nějakých surovin ve vesmíru je neuvěřitelným nesmyslem, už z důvodu, že výrobky z takových surovin by vůbec nikdo nikdy nebyl schopen zaplatit. K čemu by nám byla platina dovezená z vesmíru, kdyby jeden gram stál třeba milión dolarů???K ničemu. Vždyť i projekt vesmírné hutě, kde by se průmyslově tavily a slévaly kovy ve stavu beztíže na oběžné dráze Země nebyl nikdy ralizován - z jediného důvodu, o takové kovy (byť s unikátními vlastnostmi) by nikdo nikdy zájem neměl. Já se omlouvám, že má takový pesimistický náhled na věc, ale za současného stavu a modelu ekonomiky se už asi opravdu nedá moc uvažovat o tom, že by se lidstvo vybičovalo k takovým technickým dobrodružstvím jako byl před 40ti lety projekt Apollo. V podstatě o to, vlastně kromě nás fandů kosmonautiky, nikdo zájem nemá... bohužel.. :-(

J. Kuka 28.10.2012 16:12

Re: Na Vás je pane Pacnere vidět, že jste

Osobne bych rekl , ze to co vnukne osildovani vesmiru novy zivot , bude vesmirna turistika . Za par let bude stat vylet na obeznou drahu par milionu korun a za dalsich par jen stovky tisic . Jde prakticky ciste o to vymyslet co nejlevnejsi prostredek k vynaseni lidi i materialu . Kdyz jednou tyto naklady poklesnou pod urcitou mez , tak nastane velky boom "kosmonautiky" ...

B. Uhlich 28.10.2012 20:40

Re: Na Vás je pane Pacnere vidět, že jste

To je právě ta neustále se mylně opakující se chiméra...ty náklady prostě nikdy neklesnou..bohužel tady nejde o trh či ekonomiku - ale o fyziku, matematiku a techniku...buďte realista zatím nejlevnějším vynášením kosmických těles disponují Rusové (seriová výroba mnohkrát vyzkoušené nosné rakety, seriová ..témeř pásová výroba lodí..) a i tam jsou ty náklady stále naprosto astronomické...   Tak to prostě je a nic se s tím nenadělá ..vše ostatní je jen pouhá dojmologie....

P. Sulc 27.10.2012 3:44

Cela vec by se v podstate urychlila, zlevnila a

zjednodusila, kdyby se na Mars poslal nenavratny modul, "one way ticket". Proste vycvicit par odsouzenych vrahu nebo podobnych lumpu, udelali by alespon neco uzitecneho, misto casu v posilovne.A k cinosti by je donutil vetsi ci mensi pridel kysliku ci jinych veci a fakt, ze to uz nepoleti zpet, to by nemuseli ani vedet. Az by zmackli packu "Return", byli by devitalisovani, humanne , ovsem, zadna skrtidla ci zelezne panny. Nejvetsi problem ovsem je, ze jsme tihleti humaniste., prece nemuzete kratit mordyre na provo pobejvaqt v posilovne ci cumet do bedny.

M. Pivoda 27.10.2012 19:29

České tvůrčí myšlení

Implemenace vašeho návrhu by prakticky znamenalo, že čestný diplom/medaili prvního kosmonauta na Marsu by si připnul nějaký vrah - a jeho jméno by také vešlo do školních učebnic našich dítek. Jak romantické!

Anglie kdysi pozvala na pomoc ve válce i mořské piráty a hlavní pirát pak získal šlechtický titul.

Možná, že by Česko mohlo USA nabídnout některé své politiky, kterým hrozí mnohaletý žalář. Předpokládám, že jejich počet postupně poroste.

P. Sulc 27.10.2012 20:06

Re: České tvůrčí myšlení

Vase logika ponekud kulha. Ani diplom, ani medaily by si pripnouti nemohl, ledaze by mu ji poslali vzlastni raketou a to vzhledem k narocnosti by asi odpadlo. A jmena nekterych vrahu uz v ucebnicich jsou, dokonce ne ledajakych ale velkovrahu: Timur Lenk, Napoleon, Zizka, Hitler, Stalin, PolPot., jiste jich bude vice.  Anglie si nepozvala na pomoc piraty ale korsary, v tom je podstatny rozdil. A korsarske lode existovali i v obou svetovych valkach, i v CR o tom vysly knihy. Nemci jich meli , tusim 13. A pro vasi informci, zasadne, pokud to jen trochu slo, brali trosecniky z potopenych lodi na palubu, nestrileli do nich, jak vidite v blbych filmech A nejznamejsi byl kapitan  korsarske lodi "Atlantis"  Bernhard Rogge, jiste najdete na Wiki. Snad by jste u tech divnych slov mel hledat nejdrive pouceni, nez je zacnete pouzivat. Ono je to risoto, tyhlety cizi termity.

B. Uhlich 28.10.2012 1:03

Re: Cela vec by.. no tedy nevím :-)))

No myslím, že pravděpodobnost, že by nějaký seriový vrah, prznitel dětí nebo terorista zvládli vystudovat několik vysokých škol a byly by za několik let plně připraveni zvládnout takhle náročný vědecký a technický úkol je zhola nemožné..rovněž tak je naprosto směšná nedávno zveřejněná superdebilita o tom, že by se na Mars letělo v rámci nějaké reality-show...  V postatě je nutné si přiznat, že let na Mars je zhruba tak 10000x složitější než let na Měsíc a let na Měsíc byl obzvlášť náročným úkolem..ono se to dnes bagatelizuje, ale když si i nezaujatý čtenář představí, že let na Měsíc by nebyl možný bez několikaleté spolupráce desítek tisíc firem a mnoha set tisíc lidí v nich... tedy let na Mars rozhodně nemůže být úkolem pro jednu zemi..osobně se domívám, že pokud bychom se opravdu vážně rozhodli, že se tam opravdu poletí je to opravdu úkol pro celý svět...  Navíc je dnes už opravdu diskutabilní, zda je už dnes opravdu nezbytné, aby tam letěl i člověk...bohužel člověk celou výpravu natolik nesmyslně omezuje svými nároky na své životní podmínky, že to technologicky vyznívá tak, že že 60..75% technologie kosmické lodi slouží jen k tomu, aby tam člověk přežil a mohl jakž takž vegetovat... to je strašlivá omezující podmínka pro celou efektivitu věci.. Když se letělo na Měsíc - člověk tam byl naprosto nezbytný, ale dnes už tomu tak není...konec konců samo vozítko Curiosity je toho přímým důkazem...pokud bude vývoj pokračovat tímto směrem, myslím, že vesmírné výpravy sice nebudou už produkovat tolik patetických hrdinů -ale za to budou postatně efektivnější... :-)  Tedy já si opravdu kokážu představit celou flotilu takových průzkumných robotů a nějakou superlaboratoř na oběžné dráze Marsu nebo Země, kde by se dělal výzkum vzorků...konec konců, dokud si nebudeme jistí, že si sem nemůžeme z Marsu něco zavléct bylo asi lepší o nějakých výpravách vůbec neuvažovat.... :-(

P. Košíček 28.10.2012 3:46

Re: Cela vec by.. no tedy nevím :-)))

Reality-show by nebyla špatná. Tam by jich letělo 10, návratový modul by byl jen jednomístný :-) Pro vítěze. Slušnější motivace, než nějakých upocených pár melounů :-)

P. Sulc 28.10.2012 4:45

Re: Cela vec by.. no tedy nevím :-)))

Prehanite a dosti. Proc by mel vrah a prznitel detatek studovat vysoke skoly? Pokud by ho tam skutecne nekdo poslal, pak za jednim jedinym ucelem: slavA  hurra, uz mame chlapa na Marsu, dalsi krok k dobyvani vesmiru je za nami. Co by tedy mel studovat? Leda tak tu jednosmernou letenku. Vsak ani ten Armstrong na Mesici nedelal nejakou velkovedu, ten ji delal spise po ceste, ale tam jen chvili poskakoval a sbiral sutry. To  rizeni za letu dnes, jak sam pisete, odpada. Vozejcek je na Marsu v pohode, vrah by tam byl take> A kdyz ne, no, vsak tech vrahu je na sklade dost, rozhodne vice nez sofistikovqnych vozejsku.A tak treba uspeje ten pristi. Kdyz ma byt nekde nekdo prvni, tak se od nej necekaji nejake vedecke vykony. Kdyz E.Hillary lezl na M.Everest, tak slo take jen a pouze o to, aby tam byl, jisteze nemeril kosmicke zareni, silu vetru, zaobleni zeme, vlhkost vduchu a pod. Proste: jsem tady a ted honem domu.