19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

KORONAVIRUS: Trocha statistiky

Tak jako naprostá většina občanů pozorně sleduji vývoj nové nemoci covid-19. Denně jsme bombardováni děsivými čísly nových nakažených a zemřelých s covidem u nás i ve světě - v řádu tisíců a milionů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Heincl 6.11.2020 23:56

Na stránkách Ministerstva zdravotnictví: Počet úmrtí v souvislosti s onemocněním COVID‐19 po jednotlivých dnech zahrnuje všechna úmrtí osob, které byly pozitivně testovány na COVID‐19 (metodou PCR) bez ohledu na to, jaké byly příčiny jejich úmrtí, a k jejichž úmrtí došlo v rámci hospitalizace či mimo ni.

L. Novák 7.11.2020 0:20

No a co? Porovnal jste to třeba s počtem úmrtí osob ve stejném období, u nichž byl test na koronavirus negativní?

Do nesmyslných sporů o statistiky se nepouštím, protože je jasné, že se pracuje s nepřesnými či zavádějícími údaji. Ale, proboha, proč píšete podobné slátaniny, když je nebezpečnost nekontrolovaného šíření koronavirové infekce tak vysoká, že v některých zemích vedla k selhání zdravotnictví z přetížení nebo se pomoci lidem s těžkým onemocněním (čehokoliv) nedostalo a museli zemřít? 8-o

J. Heincl 7.11.2020 8:01

Celkový počet zemřelých podle ČSÚ je pro vás nepřesné číslo? Smyslem článku bylo jednak porovnat celkový počet zemřelých 2020 s minulým obdobím, jednak poukázat na to, že jsme byli každodenně strašeni katastrofickými čísly o pandemii i když celkový počet zemřelých nestoupal. Jestliže považujete jiný názor, než máte vy, za slátaniny, tak je jakákoli diskuse s vámi dost těžká či spíše nemožná. ASI by bylo řešením zakázat autorům píšícím slátaniny publikovat. Co říkáte?

V. Němec 6.11.2020 22:23

Je smutné, jak se (podle dosavadně přečtené diskuze) podařilo propagandě lidi cíleně vystrašit ze smrti, i když statisticky neutrálně, pravděpodobnost jejího nastání nyní vzrostla o několik desetin procent, a to u hodně starých (nechtěl jsem použít výrazu přestárlých), a jinak většinou již nemocných lidí. Odejít z tohoto světa musíme tak jako tak všichni. Tak proč ničit život šílenými restrikcemi mladým, dětství dětem? Těm v podstatě nic nehrozí, jen získaná imunita.

Je mi 72, jsem fit, ale nemůžu se na to dívat.

Takový Alexandr Veliký zemřel ve 33, a prožil bohatý život. Nechci zpívat v domově důchodců "Pec nám spadla".

L. Novák 7.11.2020 0:08

Jestli jste to ještě ani dnes nepochopil, opatření proti koronaviru jsou přijímána proto, aby lidé neumírali zbytečně v situaci, kdy zdravotnická pomoc je nedostupná kvůli kolapsu zdravotnictví. Zkuste si vzít třeba 1 kg pytlík rýže a začněte jedním zrníčkem. Vedle dejte 2, pak 4, pak 8... a pokračujte dál, dokud celý balíček nebudete mít na stole v uspořádání tak, jak exponenciálně (v našem příkladu druhou mocninou) narůstá počet zrnek rýže v jednotlivých krocích.

Podobně je to i s nekontrolovaným šířením silně infekční nemoci...

A kdyby vám zemřel na koronavirovou "chřipečku" nebo zánět apendixu třeba vnuk nebo vnučka, možná byste se pak chytl za hlavu a začal s ní bušit o zeď...

O. Mayer 6.11.2020 21:20

.. děláte typicky účet bez hostinského, navíc ještě v době kdy chlastačka vesele pokračuje. A už teď tam sám máte o cca 1,5 procentního bodu vyšší celkovou úmrtnost, než je dlouhodobý průměr. To vám přijde málo?

J. Vintr 6.11.2020 22:57

Vzhledem k tomu, že populaci tvoří lidé všech věkových skupin a každý člověk se dožije jiného věku, můžou být v počtu zemřelých za libovolné období ve srovnání s jinými obdobími i dost velké rozdíly. Není v tom třeba hledat nic jiného než náhodu.

L. Novák 7.11.2020 0:10

Tak to vidí zabedněnec vašeho druhu. :-/

T. Zlesa 6.11.2020 14:09

Pro daty nevykrmené lidi je zde:

https://koronavirus.mzcr.cz/prehled-dennich-reportu-a-analyz

nová dávka uvolněných čísel z MZ ČR.

K. A. 6.11.2020 12:04

Mně by zajímalo, co tím autor chce dokázat. Pokud počet zemřelých koronavirem je menší než meziroční výkyvy zemřelých ve stejném odbobí, tak tím nedokáže nic.

Problém je, že ty nízké počty zemřelých, vyplývají z omezení. Znáte zemi, která by to úplně pustila? Já ne, tam by mělo takovéto srovnání smysl. Ale tvrdit, že zemřelých není víc než normálně, a proto jsou opatření zbytečná. To je stejné, jako tvrdit: Proč se rozhlížet při přecházení ulice, když mě zatím auto nepřejelo?

Smysl má sledovat smrtnost a ne počet úmrtí navíc. Ze smrtnosti pak vyplyne, kolik lidí by zemřelo, kdybychom to pustili.

J. Vorlický 6.11.2020 12:33

k K.A. 12:04, 6.11.2020: ..... a zatím jste se při přecházení ulice nikdy nerozhlížel?

Š. Hašek 6.11.2020 12:50

Zdáte se mi ..... no, ...... ehm, ..... poněkud nevyspalý.

J. Heincl 6.11.2020 14:05

Nechtěl jsem nic dokazovat. Jen mě zajímalo porovnání celkového počtu zemřelých s počtem zemřelých s covidem. Je to podle mě zásadní údaj, který jsem dosud nikde nenašel. Nejsem ani proti omezujícím hygienickým opatřením, ale z hlediska dosud známých údajů se mi zdají přehnaná. Zejména dlouhodobé zavření škol považuji za katastrofální. Předpokládám, že v říjnu počet zemřelých ve srovnání s minulými roky vzroste, ale s největší pravděpodobností se nebude jednat o prostý součet: dlouhodobý průměr+zemřelí s covidem.

J. Vyskočil 6.11.2020 15:12

Ty opatření se nedělají kvůli tomu co je, ale kvůli tomu co by bylo, kdyby se nic nedělalo. V ideálním případě by vhodně zvolená opatření způsobila, že by byl počet zemřelých statisticky nevýznamný a kdyby byla včas, tak by ani ekonomiku moc nepostihla. Takový scénář by byl podle vašich úvah chybný. (skoro nikdo neumírá, proč kazit ekonomiku)

Navíc opatření mohou způsobovat i snížení úmrtí z jiných důvodů. Méně se šíří i jiné choroby, méně se asi jezdí autem, takže možná se i méně nehod. Zavřené hospody - možná se méně chlastá a tak podobně. Zase se víc tloustne, možná je více depresí ...

A. Šír 6.11.2020 20:23

Tyhlety úvahy, co by bylo, kdyby nic nebylo... kdyby se na jaře nevyhlásil celostátní lockdown za 500 miliard, jsou úžasné. Klidně řeknu, že by se nezměnilo vůbec nic, a 500 miliard vyletělo do luftu. A vy řeknete naopak, že tím byl zachráněn jeden milion životů. Žádný z nás to dokázat nemůže. I když... v můj prospěch by se dalo leccos uvést. Jen namátkou - všechny restrikce skončily někdy v květnu, koncem června. A co se stalo? NIC. Dva měsíce se s čísly nedělo VŮBEC NIC. A nezkoušejte povídat, že za ty 3 měsíce restrikcí virus umřel hlady.

J. Vintr 6.11.2020 23:02

Přesně tak, je velice pravděpodobné, že všechny restrikce a opatření mají na šíření viru zanedbatelný vliv. Jenže to nejde objektivně dokázat (a nikdo se o to ani nikde nepokouší), takže si politici můžou myslet (nebo jen lhát), že zachraňují životy občanů.

L. Novák 7.11.2020 2:09

Plácáte (už zase) donebevolající nesmysly.

M. Sedmík 6.11.2020 10:17

Na jaře jsem viděl z nějaké části Itálie dvě čísla - úmrtí s covidem a zvýšení celkové úmrtnosti proti normálu, které bylo asi 2/3 úmrtí s covidem. Nedokážu už vyhledat zdroj.

Šlo by to vzít jako hrubý výchozí odhad zvýšení úmrtnosti u nás na podzim, dřív než bude známá skutečnost.

J. Ganaur 6.11.2020 11:40

Takže víte prd!Ale je fajn, že jste to sem napsal!;-D

J. Vyskočil 6.11.2020 12:46

V tomto článku pana Kechlibara https://kechlibar.net/2020/05/15/covid-19-ve-spanelsku-italii-francii-velke-britanii-mapy-a-grafy/ je mimo jiné odkaz na oficiální data Italského statistického úřadu o tom jak narostly počty mrtvých bez ohledu na příčinu za březen 2020 ve srovnání s minulými lety. A to po jednotlivých regionech (něco jako zde kraje). V článku je z toho udělaná mapka s barvičkami. Je tam vidět že v celé Itálii byl jen mírný nárůst (na jihu byly oblasti, kde to dokonce pokleslo), ale na severu byly oblasti, kde to vzrostlo na násobky. Z těch dat je vidět, že ta nemoc umí zabít 3-5 násobek lidí než v daném regionu zemře za měsíc obvykle. Nejvíc to bylo v regionu Bergámo - 6.6 násobek. Tam kde máte v tabulce 3 procenta max. To na jaře v Itálii umělo udělat 560 procent za měsíc. (pokud věříte datům přímo z Italského statistického úřadu)

Článek je zase další z řady bludů - nic se neděje zrušte opatření. A ignoruje fakt, že díky opatřením se tu děje málo (ve srovnání s tím co by se dít mohlo). Důkaz: data ze severu Itálie z března 2020.

Navíc ani zde ještě epidemie neřekla poslední slovo. vrchol nakažených možná nastává (ale jisté to není), vrchol nemocných bude za pár týdnů a vrchol mrtvých ještě o něco později. A dolů to půjde pomaleji než nahoru (všude ve světě to tak bylo, pokud neudělali uzavření ekonomiky). Nemluvě o tom, když se vláda nechá dotlačit k předačsnému rozvolňování.

J. Ganaur 6.11.2020 12:53

Březen a dost nebo statistika pokračuje i v dubnu, květnu.....?

J. Vyskočil 6.11.2020 13:54

Ta data ukazují, že v milionovém regionu ta nemoc umí zvýšit počet všech úmrtí za měsíc na několikanásobek. Stalo se to v několika regionech. V dalších měsících předpokládám že tolik mrtvých nebylo, protože zafungovala přísná opatření (v nejvíce postižených regionech v podstatě zákaz vycházení).

J. Vintr 6.11.2020 23:12

V Itálii umírali lidé hlavně na histerii, vyvolanou strachem z toho viru. Třeba jsem někde četl, že prakticky vymřel jeden domov důchodců, protože vystrašený personál utekl a nechal tam staré lidi zemřít žízní a hladem. A možná to nebyl jen jeden případ. Jinak k značnému počtu umrtí (a také k apokalyptickým scénám z italských nemocnic) došlo nejspíš proto, že do nemocnic nacpali spoustu starých lidí jen proto, že se u nich objevil virus. A ti lidé váženě onemocněli a umírali právě proto, že byli v nemocnici, navíc často s velmi mizernou péčí kvuli přetíženosti personálu. Tohle se dost často stává starším lidem i v normálních podmínkách, že v nemocnici dostanou zápal plic a zemřou, i když se tam původně dostali třeba jen kvůli banálnímu úrazu.

T. Zlesa 6.11.2020 9:58

Souboj je na mrtvém bodě. Je třeba počkat, až budou nová celková čísla zemřelých za dobu 2 vlny. Je možno si dát pauzu...(?):-(

Š. Hašek 6.11.2020 10:17

Není na mrtvém bodě! Vítězí panikáři a rozvraceči života v naší republice.

Pauzu už mám od března.

L. Novák 6.11.2020 16:06

Tak si ji dejte ještě na rok. Pořád jenom žvaníte a žvaníte a informační hodnota nula.

J. Vintr 6.11.2020 23:17

A co takhle ty restrikce zachovat už napořád? Lidé už si zvykli podřizovat se kdejakému hloupému nápadu politiků, tak proč je zase odnaučovat poslušnosti.

Š. Hašek 6.11.2020 9:51

Zemřelých průběžně za rok cca 100 000/10 600 000. Také cca 115 000 (někdy vloni) a nebyla epidemie.

S virem cca 4500. Všichni "zajímavě započítaní".

Něco mi tady nehraje.

J. Jurax 6.11.2020 13:06

Inu, cca 4500 mrtvých navíc je nic. Počítáte to jak Žukov padlé za ofenzívy ... :-)

K. Wágner 6.11.2020 9:51

Jeruzalémská nemocnice Hadasa objednala 1,5 milionu dávek ruské vakcíny proti koronaviru. V úterý to řekl vojenskému rozhlasu její ředitel Ze ́ev Rotstein. Dodal, že nemocnice poskytne ještě tento týden ministerstvu zdravotnictví veškerá data o očkovací látce Sputnik 5 s cílem získat povolení na očkování obyvatel Izraele. Vakcíny objednal, i když panují obavy ohledně její bezpečnosti a účinnosti, uvedl list Ha ́arec.