28.11.2022 | Svátek má René


Diskuse k článku

KORONAVIRUS: Situace je vážná

Poslední dobou se v tisku často objevují články s tématem koronaviru. Bohužel, velká část těchto článků obsahuje zavádějící informace, které v současné situaci mohou přímo poškodit čtenáře, který jim uvěří, a proto mám potřebu se k tématu také vyjádřit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Drábek 26.10.2020 6:55

Opravdu se nic netají?

Každodenní hodnotu čísla R pro Českou republiku počítají analytici sdružení v rámci aktivity Covid19CZ pod záštitou Jana Kulveita, experta zabývajícího se globálními riziky na univerzitě v Oxfordu. (Původně číslo R zveřejňovalo také Ministerstvo zdravotnictví ČR. Tyto hodnoty se lišily, protože vycházely z různých modelů. Stát se ovšem rozhodl nadále tento ukazatel sledovat jen interně a veřejnosti jej nepředkládat.)

https://www.seznamzpravy.cz/sekce/koronavirus-stopcovid

M. Zikmund 26.10.2020 7:27

Ale my se nedozvídáme, kolik je obětí covidu. Dozvídáme se jen číslo, kolik zemřelých mělo pozitivní PCR test na covid, nezávisle na tom, zda covid byl příčinou nemoci a zda umřeli v nemocnici či jinde. Rozhodně to není tak, že by v úmrtním listě byl příčinou smrti covid. Tím nezpochybňuji, že covid má vliv na aktuální počet mrtvých, jen ten vliv neznáme (resp. není veřejnosti sdělován).

J. Jirka 26.10.2020 7:42

Proto ty uvozovky...

Nemocnice dostávají výrazně navýšenou úhradu za každého pacienta s pozitivním testem, takže se vcelku logicky snaží chovat tržně a mít jich co možná nejvíc.

Ten selkový aktuální počet mrtvých veřejnosti není sdělován, protože podle mých zcela neoficiálních informací je letos menší než průměr a to se samozřejmě nehodí k mediálnímu obrazu celosvětové pandemie. Ostatně i WHO už konstatovala, že letos ze světa prakticky vymizela chřipka.

M. Urban 26.10.2020 10:24

Nezapomněl, bohužel, článek byl již tak příliš dlouhý a řada dalších věcí se mi tam také nevešlo.

R. Langer 26.10.2020 5:47

Výborně. Závěť už máte doufám sepsanou. ;-)

K. Kovařovic 26.10.2020 4:35

Ano tak to je. Doporučuji jako povinnou četbu pro institut IVK a podobné autority.

P. Hatina 26.10.2020 4:12

Tak ono bohužel, situace je skutečně vážná, přímo tragická ale o něčem naprosto jiném, než pan Urban píše, a snaží se bojovat proti jakýmsi hoaxům.

Ono si totiž i laik dokáže logicky uvědomit že

1) Ta "lehčí opatření" byla skutečně v srpnu a od září přijata. A ten medializovaný rozpor v jisté technikálii si měli odborníci na MZ vyřešit mezi sebou, než ta opatření, nadvakrát - a za cenu sesazení vědeckého oponenta pana Maďara - předložili vladě i veřejnosti . Jenže tato "lehčí opatření" nestačila_

2) Pak se měla už tvrdší opatření zavádět od října (pod novým ministrem odborníkem panem Prymulou). Jenže se - z nějakého důvodu (odborníci jistě hravě vysvětli proč) vyčkávalo se zavedením nouzového stavu (a trvdších opatření) až o 3 týdny později...

3) Možná tak podobně, by mohli ti odborníci vysvětlit, na základě to jakých komplexních podkladů sliboval pan ministr profesor Prymula, že na počátku listopadu otevře školy a taky co nejdříve (jak bude moci) uvolní další omezení?

4) No a taky pro laiky naprosto nepochopitelná situace, že odborníci dnes (a právem) tvrdí, že se budou muset nasadit tvrdší opatření - jenže za boha nedokáží včas (aspoň desítky hodin předem) říct lidem jaká to budou. O tom se musí - až na poslední chvíli "poradit " s politiky a pak to honem jít běžet vyhlásit na tiskovou konferenci, jako platná a naprosto nezbytná od dalšího rána.

Dovolil bych si poznamenat , že takové pojetí odborné vědy tento svět ještě nezažil, dlouho na ně nezapomene A že proti tomu nějaké amatérské hoaxy jsou naprostá drobnost..

J. Jurax 26.10.2020 13:25

"by mohli ti odborníci vysvětlit, na základě to jakých komplexních podkladů sliboval pan ministr profesor Prymula, že na počátku listopadu otevře školy a taky co nejdříve (jak bude moci) uvolní další omezení?"

No, ono je to spíš psychologie a politika a ne komplexní podklady.

Totiž kdyby se hned řeklo na plnou hubu, že restrikce budou ještě tvrdší a budou trvat nejmíň dokud nevykvetou šeříky, tak to veřejnost neunese, bude řev o omezování svobody, ničení ekonomiky a opozice jej bude trhat na kusy.

K. Nový 26.10.2020 0:56

"Chřipečkáře" žádný článek a fakta nepřesvědčí.

Stalo se z toho náboženství.

"Chřipečkáře" bohužel přesvědčí jen mrtví v příbuzenstvu.

R. Langer 26.10.2020 5:47

Už abyste je měl. :-P

J. Ganaur 26.10.2020 8:30

To bude průšvih, když mu příbuzní umřou bez covidu!;-D;-D;-D

R. Langer 26.10.2020 10:02

Jo jo, to by pro něj byla evidentně naprostá tragédie. ;-D

J. Frček 26.10.2020 0:34

Dobrý článek pane Urbane. Škoda, že takto neuvažuje většina národa. Blbý je, že spousta lidí bude odmítat i tu vakcínu. Tudíš to bude téměř marný boj... Vir tu s námi bude dlouho.

V. Šťastný 26.10.2020 7:43

Vakcínu musí odmítnout každý příčetný, který trochu chápe, jakým způsobem se léčiva vyvíjí a jsou uváděny na trh. Trvá to roky, klidně deset let. Když teď, po necelém roce od doby, kdy se virus objevil někdo prohlásí, že má vakcínu a že je "absolutně bezpečná", zaslouží si pěstí. Všichni se předhání ve vidině vydojených stamiliard, bezpečnost vakcíny je to poslední, co je zajímá.

R. Langer 26.10.2020 10:04

No, já ji odmítnu zaručeně. A ano, vir, stejně jako lidská blbost tady s námi bude dlouho, jako tisíce dalších takových virů, protože je to naprosto normální. :-P

J. Lukavsky 26.10.2020 10:44

"spousta lidí bude odmítat i tu vakcínu" odmítnutím vakcíny mohu ohrozit či zabít sebe. Prostě odmítnu očkování proti tetanu, škrábnu se o hřebík... a umřu. Můj problém, moje volba, tetanus se nepřenáší. U covidu či infekční žloutenky jde o to, že nositel (a nemusí mít ještě jasné příznaky nemoci) to roznáší. Přenašeč to může roznášet 2 týdny a je bez příznaků. To je jádro pudla. Takže vnučka to nevědomky přenese na babičku v domově důchodců a babička umře. Řekl bych je je lepší bejt zavřenej v izolaci než umřít ve svobodném kolektivu. A je lepší bejt chudej a živej než bohatej a mrtvej. Ale jak kdo! J.L. end

J. Jurax 26.10.2020 13:17

Ovšem nejlepší je být zdravý a bohatý ...

R. Langer 26.10.2020 13:19

Hm, a proč bych se jako měl očkovat proti něčemu, co za týden vyležím normálně v posteli, jestli vůbec poznám, že to mám... :-P