25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

KORONAVIRUS: Epidemie

Epidemie mohou být různé s tím, že jiný postup bude u infekce méně virulentní a více zhoubné, přičemž jejím cílem bude zabránit šíření za každou cenu, kdežto u infekce více virulentní a méně zhoubné bude postup takový, že je nutné dosáhnout co nejdříve kolektivní imunity a chránit rizikové skupiny, zejména zdravotníky s hrozbou masivní nákazy a pak osoby s oslabenou imunitou či jinak vážněji nemocné.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Krátký 6.4.2020 10:32

neZiskovky si strčte za klobouk či jinam - děkuji předem i zadem

P. Lenc 6.4.2020 10:29

Další slátanina odborníka na všechno...

M. Pavlíček 6.4.2020 10:22

Úžasné, když si každý, kdo má víme kam díru, hraje na doktora. Hned o článek níž je citován špičkový virolog prof. Hendrik Streeck z Bonnu, který říéká, že nikdo neví, jak dlouho funguje získaná imunita a že tudíž "teorie promoření virem" je dosti pochybná.

Laskavý čtenář nechť sám posoudí,m kdo ví o viru víc - jestli prof. Streeck nebo p. Payne.

Co vím já, je to, že roušky u nás šili dobrovolníci a organizoval to p. starosta. žádné neziskovky. Ty se zabývají pouze tím, jak podojit státní rozpočet.

M. Pavlíček 6.4.2020 10:24

A taky vím, že když na mě prská někdo bez roušky, tak bych o přes hubu přetáhl klackem. "Svobodomyslných" chytráků je vždycky všude plno, když pak nestačí márnice, čumí všichni jako puci. To už je pozdě.

J. Kulheim 6.4.2020 12:30

Pan profesor je také jenom člověk. Ukazuje pouze to, že teorie by mu šla. Jeho přínos pro řešení momentální situace je nulový.

Na pandemii se musíme dívat z několika hledisek- V současnosti je nejdůležitější organizační opatření. Potom je terapie nemocných, otázka ekonomická, otázka z čeho budou žít ti, kteří nemají peníze.

Z ohled z každého úhlu bude trochu jiný.

M. Krčmář 6.4.2020 10:20

Taky mi přišlo že píše rozumně, ale tak nějak nevím, jestli chce pan Payne rychlé zrušení těch opatření,či postupné. A ta "vůdčí role" neziskovek mne dorazila.

V. Pavelka 6.4.2020 12:05

Těch několik týdnů to vydržíme,někteří ne..tak to chodí.!

M. Krčmář 6.4.2020 12:22

Však oni to postupně "pouští", dneska drogerie a stavebniny, další budou následovat. Kdy si zase vyjdem svobodně na pivo je otázka.

Z. Lapil 6.4.2020 21:31

Nu což, tak budeme pít filtrovaný. Nefiltrovaný je určitě jen dočasná móda.

:-)

Š. Hašek 6.4.2020 9:48

Pro mě prázdné plkání. Naprosto.

V rámci opatření Vlády ČR v naší rodině vše běží (nákaza žádná).

Zjišťuji, že "opatření pana Payna, Kalouska, KolářePraha6, štrasbrusele" zcela ignoruji ..... a nic se neděje. Neděje!

Tomu Kolářovi a TOP09 to ale nutno dát najevo, až "vyvane kouř střelného prachu". Fest dát najevo.

V. Pavelka 6.4.2020 12:27

ČTO9 a starostové jsou ve vyvážené",pečení vaření .ČT začala předvolební čas,Babiš a spol. můžou být klidní, má to v rukou stejný mančaft který pomohl zničit Sobotku Chovance a ČSSD..

P. Staronový 6.4.2020 9:17

Zajímavý účinek koronáče, Payne píše celkem rozumně. To jsem zvědavej, jak dlouho to vydrží.

M. Krátký 6.4.2020 10:34

kdo ? koronavir to vydrží určitě - učivo pro šestou maximálně sedmou třídu základky - podmět a přísudek a další větné členy je třeba neustále doučovat

P. Neubauer 6.4.2020 8:44

To je zase takové filozofování po bitvě, či během bitvy o ničem a o ničem konkrétním bez řešení. Jako vždy to končí - vládne chaos, všichni zdechneme a senioři jsou odepsaný. Už mě celkem moc nebaví poslouchat ty plky Patů a Matů. Třeba pokyny pro ústavy soc. péče posílala vláda již 4.3. Že se tím mnozí neřídili není chyby vlády. Že nebyly ochranné prostředky _? Ty nebyly nikde. Připomínám v milionech kusů, ne ty co vyrábí někdo na koleně v počtu stovek kusů za den. Nejsem a nebyl jsem nikdy volič ANO, nicméně možná změním názor.

D. Polanský 6.4.2020 9:03

Je rozdíl mezi jednorázovou a bavlněnou rouškou! Těch bavlněných si lidé vyrobili cca 10 milionů a jsou znova použitelné, takže můžete to počítat za 30 až 40 milionů jednorázových.

M. Krčmář 6.4.2020 10:33

Jestli ona jenom matička země nedělá pořádek, když si ho lidstvo neudělá samo.

M. Krčmář 6.4.2020 10:43

Tohle patří nahoru. S těmi rouškami máte pravdu. Zmírnit nápor epidemie se nám zde "zatím" podařilo a na západě (nejen) jsou na tom o dost hůř,tím si lze vysvětlit vyšší preference hnutí ANO,ti jednodušší na to Andreovi holt skočili.

V. Pavelka 6.4.2020 12:19

To ti Venca písk..i opice válčí proti jinným houfům . EU má mírový status, který na druhé straně zbahnuje celou společnost.Obávám se že se to vyboulí, na těle Evropy tam kde to nejméně čekala.(Evoluce)

Z. Lapil 6.4.2020 21:37

Rozhodně víc. Když vyrazím do práce, beru jich ráno pět a obvykle mi jedna zbyde. V kombinací s prací z domova to šacuju tak na 15 kousků týdně jen pro sebe. Zatím provozuju ty ze začátku března a nezdá se, že by byly na odchodu.

T. Hraj 6.4.2020 8:28

Předsevzal jsem si, že nebudu vůči panu Paynemu zaujatý (přestože jsem četl mnohé jeho články). A opravdu, do půlky článku jsem s ním celkem souhlasil. Od půlky šel ale tradičně opět do nekontrolovatelné antibabišovské vývrtky s progressluníčkovou perlou na závěr.

D. Polanský 6.4.2020 9:05

Nojo, autor se nevyhnul oslímu můstku, kdyby se držel čistě koronavirové problematiky, mohl to být zajímavý článek. Škoda.

J. Kulheim 6.4.2020 7:53

Pan Payne ani pan Babiš jsou jenom lidé chybující. Pokud je nutné nějaký problém řešit za pochodu, ta se ex post najde dost věcí, které bychom udělali jinak, možná lepší nebo také horší. Pisatel tohoto úvodníku má pravdu v tom, že pokud nebude mít protilátky většina našich spoluobčanů, tak nebezpečí epidemie tady bude stále. Ukazuje se, že agresivita tohoto vir je velmi vysoká a přenáší se velmi lehce.

"Smrt se nejčastěji objevuje po osmdesátém roce a u osob s významnými zdravotními problémy: smrtnost je u osob ve věku nad devadesát let 14,3 procenta, 8,2 procent u osob ve věku mezi osmdesáti a devětaosmdesáti lety, 4 procenta u lidí ve věku mezi sedmdesáti a devětasedmdesáti lety, 1,4 procenta u šedesáti- až devětašedesátiletých a 0,1 procenta u lidí mezi padesátkou a devětapadesáti lety.“ V této zkoumané skupině nebylo zaznamenáno jediné úmrtí u lidí ve věku pod padesát let."

"Výsledky ukázaly, že pravděpodobnost úmrtí na koronavirus ve věku do 39 let je téměř nulová, ve věku 40–49 let tvoří 0,2 procenta, 50–59 let - 0,6 procenta, 60–69 let - necelá dvě procenta.“ „"Zajímavost pro kontext k Itálii: V chřipkových sezónách 2013/14 až 2016/17 zabil virus influenza v Itálii 68,000 lidí. .............Pro srovnání - u nás chřipka ročně zabije 2000-2500 osob.

Pokud má víc jak 70% populace protilátky, je pravděpodobnost vzniku hromadného onemocnění velmi nízká. Co víme je to, že nákaza je smrtelná zejména pro lidi nad 60 let věku s oslabenou imunitou.

J. Kulheim 6.4.2020 7:54

Pokračování.

tarší lidé budou dostatečně chráněni až bude mít dostatečný počet mladších lidí protilátky. Pokud se bude virus setkávat s odolnými jedince, bude slábnout jeho agresivita. Pokud se bude dlouhodobě stýkat lidmi bez protilátek bude jeho agresivita posilovat. Jde jenom o to jakým způsobem toho docílit.

Lidé nad 60 let by se měli ve vlastním zájmu vyvarovat nějakých zbytečných hromadných aktivit na veřejnosti. Myslím, že v už je situace taková, že by nemělo být problémem, aby začali lidé ve výrobní sféře pracovat. Počkat by měli ještě hromadné sportovní a kulturní akce.

T. Hraj 6.4.2020 8:32

Děkuji pane Kulheime. Váš příspěvek by si zasloužil samostatný článek.

A taky s Vámi souhlasím.

Z. Lapil 6.4.2020 21:54

Díky za "rozebraná" procenta vzhledem k věku.

S imunitou to ale nebude tak jednoduché. Imunita opravdu časem odeznívá, ale lze ji restartovat. Připomenu, že kromě celoživotních očkování "musíte" na protitetanovku co deset let, a když termín prokaučujete, dostanete postupně tři dávky. Kočky a psy také přeočkováváte, většinou jednou do roka.

Bylo mi tvrzeno, že očkování psů tuším proti psince se provádí u štěňat. U "panelákových mazlíčků" je nutné každoroční přeočkování, zatímco venkovští vořeši se nezávisle na čistotě rasy přeočkovávají jaksi samovolně.

Ono i očkování proti chřipce začne tím, že jurodiví virologové uspořádají seanci za účelem věštění, jaká že chřipka v zimě přijde, a proti té očkují. A opravdu se příležitostně netrefí. Nevím, proč by zrovna aktuální příšerák měl být z těch rozumných, kteří si na vítěznou imunitu podruhé nedovolí.

J. Kulheim 7.4.2020 7:40

Pane Lapile máte nesporně pravdu. Ale u tohoto viru, je to ještě složitější.

Příklad. Jeden s koronavirů způsobuje infekční bronchitidu u drůbeže. Některé kmeny jsou nepatogenní, ale ve světě je účinkuje víc jak 10 kmenů patogenních. Tento virus má různé antigenní a imunogenní vlastnosti, variabilní patogenitu a liší se v afinitě k jednotlivým orgánům.

Prevence- Je nutné ještě v líhni vakcinovat sprejem . Tak se dostane oslabený živý virus na nosní sliznici a sliznici oka a brání uchycení divokého viru na těchto sliznicích. V měsíci stáří je nutné vakcinovat znovu sprejem nebo do vody. A za dva měsíce injekční vakcinace. Po druhé vakcinaci už jsou u některých jedinců detekovatelné protilátky v krvi.

Variabilita tvorby protilátek je veliká. Ukazuje se, že po půl roce mnohdy protilátky klesnou a někteří jedinci jsou znovu náchylní k onemocnění. Tam je dobré udělat další vakcinaci.To je pouze velmi stručný příklad koronavirové infekce u drůbeže. Jedná se o virus, který podle současných znalostí je patogenní pouze u kura domácího.

U savců je to trochu jiné, ale pro obrázek to myslím dostačuje. Ochrana populace bude až tehdy pokud bude dostatečný počet lidí odolných. Pokud je víc jak 70% jedinců odolných nedochází k epidemii. To neznamená, že u jednotlivců nemůže dojít k onemocnění. Bývá to tak, že pokud se virus setká o odolným organismem, dojde k jeho oslabování. Jak to bude s tímto virem se uvidí. K přírodě je nutné mít velký respekt. Vždycky se s ní prohrává. To bychom se dostali někde jinde.

V. Vérosta 6.4.2020 7:49

Avh jo, člověk chodí na Psa, aby si něco hodnotného přečetl a oni tam dají tohle pejno. To už je lepší číst idnes! :-((

P. Neubauer 6.4.2020 8:45

JO!

Z. Lapil 6.4.2020 21:56

Berte to jako trénink kritického myšlení. Kdyby v novinách psali celou pravdu a nic než pravdu, tak člověk zblbne i bez Alzheimera.

V. Církva 6.4.2020 7:49

"koronavirus sars-2 covid-19 má průběh v naprosté většině případů s příznaky mírné chřipky". Přežitý názor.

Ne že by neměl Payne vůbec pravdu, ale sám ví, že oddělit důchodce a citlivé lidi se nám nedaří. Ať se podívá do italských a španělských márnic a statistik, ne mrtvých na COVID19 ale prostě mrtvých v posledním měsíci na severu Itálie. Ať se jde pan Payne imunizovat do italských nemocnic, kde už doktoři a sestry melou z posledního. Naše zdravotnictví je podfinancované. Samozřejmě se můžeme bavit o nějaké iminizaci obyvatelstva a postupném uvolňování. Itálie a Španělsko ale ukazují, že takhle ne!