20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

KORONAVIRUS: Dosavadní zkušenosti s epidemií (3)

Obrovským problémem evropské společnosti je, že díky obrovskému bohatství a dlouhému období klidu, míru a blahobytu, získala velká část obyvatel představu, že má právo na vše a za nic nemusí nést zodpovědnost.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Wagner 6.5.2020 14:52

Předběžné výsledky epidemiologické studie (tiskovka viz třeba zde: https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/maximalne-tri-procenta-cechu-se-setkala-s-koronavirem-40323043#seq_no=4&dop_ab_variant=345721&dop_source_zone_name=novinky.web.nexttoart&dop_req_id=665wfNpGdSp-202005061230&source=article-detail )

jasně ukázala, že s virem se v české populaci setkali spíše promile obyvatel a i v nejvíce postižených oblastech to bylo méně než pět procent. To jasně ukazuje, že cílit na docílení kolektivní imunity je v tomto případě sebevražedným (zdravotně i ekonomicky) směrem. Je tak třeba cílenými chytrými kroky v oblasti hygieny a karantény docílit otevření ekonomiky a zároveň zajištění kontroly nad infekcí. Touto metodou by se mohlo dosáhnout buď postupného vymizení viru nebo snížení jeho nebezpečnosti v důsledku jeho evoluce v prostředí, kde se mu efektivně brání v šíření, jak o tom píše Jarda Flégr zde: https://jaroslavflegr.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=750758 .

Opět se mi potvrdilo, že tiskovky ministerstva zdravotnictví a hlavně vystoupení odborníků jsou věcná a požitkem z hlediska formálního i odborného.

Je vidět, že nyní je hlavním rizikem přivezení infekce ze zahraničí a tedy hlavním problémem jsou v Evropě země, které jsou hodně zamořené a epidemii vědomě či nevědomě nezvládly. Otevírat bychom se tak měli hlavně zemím, jako jsou V4, Rakousko, Chorvatsko, Řecko ..., které mají velice dobrou epidemiologickou situaci.

K. Wágner 6.5.2020 15:12

Přesně tak. Česká populace byla zasažena novým typem koronaviru v důsledku přijatých opatření poměrně málo, jedná se maximálně o tři procenta lidí v závislosti na lokalitě. Hlavní závěr studie je, že stupeň imunizace české společnosti je velmi nízký, neboť se pohybuje kolem jednotek promile. Pokud by tedy přišla na podzim druhá vlna, je třeba u nás počítat se sníženou odolností imunologicky naivní populace.

J. Kadeřábek 6.5.2020 15:18

V důsledku malé penetrace nakažených. Kdyby k nám jako do Lombardie přijelo 40 tis. Číňanů nakažených dík pobytu v Číně během vánočních svátků byli bychom přesně v pozici Itálie.

F. Kusák 6.5.2020 11:25

No, ono je to takové praštěné. Soudní moc je sice nezávislá, ale soudce jmenuje prezident z moci výkonné. Ti se ale mají řídit zákony této země, dané parlamentem. A vláda, patřící také do moci výkonné, je odpovědna parlamentu. No a parlament má být odpovědný lidu, tedy potažmo voličům. A v tomto, naoko spravedlivém a demokratickém systému, věci fungují dost deformovaně. A v tom je ta potíž, s kterou si zas až tak nikdo neví rady. Snad největší chybou je přežitek "stranickosti", která vede až k antagonistickým vztahům a krátkozrakým řešením. Ale jak uspořádat věci lépe, to upřímně nevím.

V. Klepetko 6.5.2020 10:34

Ano, ten jen zatím lehký závan koronaviru rozfoukal spoustu iluzí. Ano, neustále hanobený český "volič" překvapivě vykazuje více rozumu, soudržnosti a zodpovědnosti, než lepšovolič: "politik", "novinář", "právník"...

Sdílím s autorem zejména zděšení ze stavu justice. Právníci mají sice plné huby "obrany právního státu", ale ve skutečnosti se justice snaží vytvořit jakousi vlastní středověkou korporaci, která si podřídí a podrobí všechny ostatní stavy a prosadí svou disproporčně zbytnělou nadvládu nad mocí zákonodárnou i výkonnou, nad lidem, nad demokracií a nejlépe i nad Bohem...

Ukazuje se, že ve stavu akutně se valící krize, kdy třeba mohou rozhodovat dny a hodiny, má drobný městský soudce pravomoc pravomocně a s okamžitou platností rozhodnout o zrušení jakéhokoliv vládního rozhodnutí, které se týká občanů všech měst. A dovolání u Nejvyššího správního soudu může trvat týdny a měsíce. Myslím si že je to systémová chyba! Vyšší soudní instance by měla v době krize podobná řešení nějak kontrasignovat. Tentokrát jsme měli pro tuto chvíli štěstí - rozhodnutí městského soudu v Praze nás bezprostředně nelozabíjelo, jen vytvořilo právní předpoklady pro budoucí prosperitu advokátů.

Co kdyby ale nastala nějaká živelná katastrofa, a jeden lokální soudce by se zbláznil a zrušil by nějaké životně důležíte vládní nařízení, třeba "spustit pumpy", obrazně řečeno? Potopíme se všichni v očekávání verdiktu Nejvyššího správního soudu? Jaká je proti tomu systémová pojistka v krizové situaci?

I. Pávek 6.5.2020 11:13

Sdílím s vámi názor pane Klepetko ale pokud myslím demokraticky nedokážu na něj odpovědět.

F. Kusák 6.5.2020 11:30

Já to mám podobné. Hloupé je, že občané si to uvědomují, a zákonodárci z opozice se radují z problémů vlády.

V. Halašta 6.5.2020 11:38

To tvrzení jste schopen doložit?

F. Kusák 6.5.2020 11:53

Co mám jako doložit, třeba to, že se opozice raduje z problémů vlády. Kdybych měl snášet důkazy, pak bych tady seděl celý den. Pokud to nevnímáte, pak je zbytečné s vámi diskutovat. Spokojím se s tím, že věci vidíte jinak. To je vaše právo. Otázkou ovšem je, kolik lidí sdílí vaše názory.

V. Halašta 6.5.2020 12:00

Nemusel jste sedět celý den, stačilo uvést aspoň jeden konkrétní příklad. Teda, kdyby byl.

V. Klepetko 6.5.2020 14:57

Myslím, že by to bylo možné vyřešit zavedením nějaké pojistky.

Například by mohlo platit, že po dobu trvání stavu nouze prvoinstanční správní soud (v našem případě pražský městský) by neměl právo ve věci pravomocně rozhodnout, ale jen navrhnout na základě podrobného zdůvodnění Nejvyššímu správnímu soudu nějaké předběžné opatření. To by pak po rychlém posouzení NSS odsouhlasil, a platilo by to jen do konce nouzového stavu. Poté by se věc projednávala již standardně...

Není to demokratická odpověď? NSS by takto mohl korigovat v krizovém stavu justiční omyly prvoinstanční soudu v režimu on-line.

I. Polák 6.5.2020 13:50

No, oni sami právníci, když už si podle zákonů tak trochu nevědí rady, mají pravidlo, že něco je "proti dobrým mravům". Sami ale o tom co jsou dobré mravy většinou neuvažují.

V. Halašta 6.5.2020 10:00

To není pravdivý popis reality. Opozice první kroky vlády podpořila. Až premiérovy lži a vyhrožování na tiskovkách a pak vědomé a cílené obcházení zákonů vládou vedly ke kritice a vyhranění se opozicí i novináři. Popsat to jako "chyby které nelze vyloučit" je směšné.

Tyto vědomé kroky vlády spolu s nízkou rychlostí ekonomických programů jsou terčem oprávněné kritiky. Autor použije svobodu v podtitulku ale v textu ji vzpomene jen s negativní konotací. Svobodu slova by ale asi nejraději zrušil příkazem epidemiologa, jehož radikální změny názoru je skutečně požitek poslouchat.

Mimochodem, nebyli to právě epidemiologové, kdo měl varovat spíše a razantněji? Nebylo to ministerstvo zdravotnictví s jejich epidemiology, kdo měl připravovat postupy pro masivní zamoření země? Na prvních tiskovkách bylo evidentní, ža se připravují na jednotlivé případy (počty testů, příprava lůžek). Reagovali vždy až ex post, mnohdy na nabídky zvenku. Nemluvě o politikaření s ustavením krizového štábu a využití epidemie pro osobní PR.

Zavřít před tím vším oči s odvoláním na zodpovědnost nejde, to je na kritiku.

I. Pávek 6.5.2020 10:54

Dělejte pane Halašto všechno co nařizuje vláda. Ať se nenakazíte a nezemřete na nákazu korovirem. A když ano, tak berte nařízení vlády jako zaopatření a poslední pomazání. Takové, kteří nezavírají oči, vidí všechno správně a dovedou kritizovat budeme potřebovat. Ti by měli přímo lemovat cestu, po které se budeme ubírat k lepším zítřkům. Jen taková poznámka. Kdo chce kritizovat, měl by kritiku i přijímat.

V. Halašta 6.5.2020 10:57

Nikde nepíšu, že nemáme dodržovat vládní nařízení.

F. Kusák 6.5.2020 11:37

No ještě abyste to psal, to byste byl navíc anarchista. Názor vám neberu, ten nic nestojí, jen připomínám, že za svá rozhodnutí také někdo nese odpovědnost. Vy ani opozice to nejsou. Tak nechte vládnout vládu a ve volbách pak zvolte někoho, o kom si myslíte, že bude lepší. Hraběcí rada, že. Jenže tak to v demokracii chodí, a kdo bude sdílet váš názor, to se uvidí.

V. Halašta 6.5.2020 11:39

Jako "držte hubu a krok"?

I. Pávek 6.5.2020 11:49

Obdivuji se vašemu ostrovtipu pane Halašto. Pochopil jste přípisku pana Kusáka správně.

I. Pávek 6.5.2020 6:51

K přípisce není co dodat, s každým odstavcem, který je vlastně samostatným článkem bezvýhradně souhlasím.

I. Polák 6.5.2020 9:59

ale drobnost přeci jen: "komunikace mezi politiky a i v médiích má stále blíže k diskuzním příspěvkům pod články". Řekl bych, že úroveň diskusí na NP tím pan Wagner téměř uráží...