Pátek 17. ledna 2025, svátek má Drahoslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

KLIMA: Co, jak a kde ho určuje

Klima na Zemi podobných planetách Sluneční soustavy je dáno vzdáleností planety od Slunce a tlakem atmosféry planety.

V předloženém článku uvádím základní fyzikální princip hodnoty střední teploty na terestrických planetách Sluneční soustavy, a to v pořadí vzdálenosti od Slunce – Merkur, Venuše, Země a Mars. Střední teplota na povrchu planety je závislá na vzdálenosti planety od Slunce a na tlaku její atmosféry.

Střední teplota planet podle Stefan-Boltzmannova zákona

Teplota každého tělesa ve vesmíru souvisí s tepelnou energií vyzařující z daného tělesa. Pro absolutně černé těleso platí Stefan-Boltzmannův zákon, který se obvykle píše ve tvaru

I = ϭ. T4 (1)

Stefanův–Boltzmannův zákon publikovaný roku 1879 Ludwigem Boltzmannem a Jožefem Stefanem popisuje celkovou intenzitu záření absolutně černého tělesa. Tento zákon říká, že intenzita vyzařování roste se čtvrtou mocninou termodynamické teploty zářícího tělesa. Konstanta ϭ se nazývá Stefan-Boltzmannova konstanta a její hodnota činí po zaokrouhlení na tři platná čísla 5,67. 10-8 W m-2 K-4. T je teplota v Kelvinech, a I je záření metru čtverečního ve W m-2 povrchu o teplotě T.

Na planetu dopadá sluneční energie úměrná vzdálenosti planety od Slunce. Této hodnotě se říká sluneční konstanta a říká, že sluneční záření v ploše kolmé na záření v dané střední vzdálenosti planety od Slunce obsahuje dané množství energie ve W/m2.

Tabulka I

Sluneční konstanty terestrických planet Sluneční soustavy

PlanetaSluneční konstanta k (W/m2)Porovnání se Zemí
Merkur9 0406,7
Venuše2 6101,9
Země1 3661,0
Mars5900,4

Sluneční konstanty jsou uváděny pro střední vzdálenost planet od Slunce. Planety se ale pohybují po eliptických drahách a hodnota sluneční konstanty tak mírně kolísá v závislosti na skutečné vzdálenosti planety od Slunce. Dopadající záření na planetu se tak mění asi o 5% mezi polohou, kdy je planeta Slunci nejblíže a polohou, v níž je planeta Slunci nejdále. Tento efekt v práci abstrahujeme.

Planety jsou téměř ideální koule a nastavují slunečnímu záření plochu rovnou kružnici o poloměru odpovídající poledníku každé planety. Dopadá tak na ně energie úměrná hodnotě sluneční konstanty pro danou planetu vynásobené plochou kružnice opsané poledníkem (popřípadě rovníkem) dané planety

ES = k. π. r2 (2)

kde k je sluneční konstanta pro danou planetu a r je poloměr kružnice poledníku nebo rovníku dané planety.

Toto záření planetu ohřívá na střední teplotu povrchu planety a tolik energie ES, které přijímá od Slunce tak musí planeta i vyzářit – platí pro ustálený stav, tj. když se hodnota sluneční konstanty nemění v čase.

Planeta ale vyzařuje energii celým svým povrchem, tj. povrchem koule o poloměru rovném vzdálenosti povrchu koule k jejímu středu. Tato vzdálenost je totožná s poloměrem poledníku nebo rovníku planety. Pro vyzařovanou energii planety tak platí

EP = ϭ. T4. 4 π. r2 (3)

Protože ES se musí v rovnováze vždy rovnat EP, lze kombinací rovnic (2) a (3) spočítat střední teplotu záření planety.

T4 = k / (4ϭ) (4)

Střední teplota povrchu planet podle vztahu (4) je uvedena v tabulce II. Platí pro tělesa bez atmosféry. Pokud se těleso nechová ideálně jako absolutně černé, ale část slunečního záření odrazí do prostoru, je vztah (4) modifikován na

T4 = k. (1–a) / (4ϭ) (5)

kde a je tak zvané albedo tělesa. V případě Merkuru, který nemá atmosféru, je v literatuře uváděno albedo a = 0, 1 tj. 10 % slunečního záření planeta odrazí a nevyužije pro své ohřátí. V tabulce II je uvedena vypočtená střední teplota planet, pokud by byly jako Merkur bez atmosféry se stejnou hodnotou albeda Merkuru a= 0,1.

Tabulka II

Střední teplota terestrických planet vypočtená podle Stefan-Boltzmannova zákona- planety bez atmosféry

PlanetaTeplota planety vypočtenáTeplota planety vypočtená pro albedo planety
pro absolutně černé tělesoa = 0,1
KK
Merkur446435
Venuše327319
Země278271
Mars225219

Vliv atmosféry planety na její střední teplotu

Planety Venuše, Země a Mars však na rozdíl od Merkuru mají atmosféru, tj. plynný obal kolem povrchu planety. V dalším bude popsán mechanismus prostupu tepla z povrchu planety do kosmického prostoru podle platných fyzikálně termodynamických vztahů. Všechny údaje o planetách Merkur, Venuše, Země a Mars jsou převzaty z wikipedie.

V tabulce III jsou uvedeny teploty vyzařování planet podle vztahu 5 s hodnotou albeda dané planety podle literatury.

Tabulka III

Teplota vyzařování planet a jejich střední povrchová teplota

PlanetaAlbedo planetyTeplota vyzařování TE planety vypočtenáStřední teplota planety TP na povrchu změřená
aKK
Merkur0,1435440
Venuše0,65252737
Země0,367248287
Mars0,15217218

Z tabulky III plyne, že střední teplota planet vypočtená a změřená na povrchu se v případě Merkuru a Marsu liší pouze o několik Kelvinů. Merkur nemá atmosféru a atmosféra Marsu je řídká a její tlak na povrchu Marsu činí asi 750 Pa. Zemská atmosféra a atmosféra Venuše jsou mnohem hustší, na Zemi je tlak atmosféry při povrchu řádově 100 kPa, na Venuši 9321 kPa. Na Marsu a Venuši tvoří atmosféru převážně kysličník uhličitý (95 % na Marsu a 96 % na Venuši). Na Zemi obsahuje atmosféra především kyslík a dusík.

Skleníkový efekt

Zvýšení povrchové teploty planety díky atmosféře se nazývá ne zcela přesně „skleníkový efekt“. V podstatě jde o to, že se teplo z povrchu planety do okolního prostoru šíří tím, že se atmosférické plyny atmosféry po ohřátí u povrchu planety dostávají prouděním (konvekcí) do vyšších vrstev atmosféry a tímto způsobem tak teplo z planety vyzařuje.

Pro tepelný tok konvekcí v atmosféře lze definovat vztah

I = h. (TP – TE) (6)

kde h je koeficient vedení tepla atmosféry ve W/(m2.K), TP je střední teplota povrchu planety, TE je teplota vyzařování planety a I je tok tepla z planety ve W/m2.

V tabulce IV jsou uvedeny hodnoty h pro Venuši, Zemi a Mars. Merkur atmosféru nemá a nemá tudíž ani tento koeficient.

Tabulka IV

Stanovení koeficientu vedení tepla atmosféry pro planety s atmosférou

PlanetaI planety W/m2Teplota vyzařování TE planety vypočtenáStřední teplota planety TP na povrchu změřenákoeficient vedení tepla atmosféry h
KKW/(m2K)
Venuše2282527370,46
Země2162482875,26
Mars125217218125

Platí, že čím menší je hodnota koeficientu h, tím je hnací síla vertikálního prostupu tepla atmosférou menší. U Marsu, kde je rozdíl mezi teplotou vyzařování planety a teplotou povrchu planety velmi malý a má hodnotu 1 K, se vliv atmosféry na ohřívání povrchu (skleníkový efekt) prakticky neuplatňuje. Na Zemi je teploty 248 K v atmosféře dosaženo řádově v 6-7 km nad povrchem (248 K = -25oC) , u Venuše je teploty 252 K (-21oC) asi v 60 km na povrchem. Jak na Zemi, tak na Venuši odpovídá této výšce nejčastější vznik oblaků. Na Zemi jsou oblaka z vodní páry, na Venuši jsou oblaka tvořena kyselinou sírovou.

Hodnota koeficientu h je závislá na tlaku atmosféry při povrchu planety. V tabulce V jsou uvedeny hodnoty h a hodnoty tlaku atmosféry P v Pascalech při povrchu.

Tabulka V

Hodnoty h a P planet

Planetakoeficient vedení tepla atmosféry h W/(m2K)tlak atmosféry P Paln hln P
Venuše0,469310000-0,7718,3
Země5,261000001,6611,5
Mars1257504,86,6

V následujícím obrázku je uvedena závislost přirozeného logaritmu h na přirozeném logaritmu tlaku atmosféry planety P.

kkk

Z obrázku je zřejmé, že mezi oběma veličinami v logaritmických souřadnicích existuje lineární závislost.

Zřejmě nejzajímavější možností využití závislosti mezi koeficientem vedení tepla atmosférou a tlakem na povrchu planety je výpočet střední teploty planety pro libovolný tlak atmosféry na povrchu planety. Pokud by atmosféra Marsu či Venuše měla stejné albedo a atmosférický tlak na povrchu planety jako na Zemi, byly by střední teploty na Venuši a Marsu dle tabulky VI.

Tabulka VI

Hodnoty středních teplot planet s atmosférou s parametry zemské atmosféry

Planetakoeficient vedení tepla atmosféry h W/(m2K)tlak atmosféry P PaTeplota planety emisní TE KTeplota planety na povrchu vypočtená TP KTeplota planety na povrchu změřená K
Venuše5,26100000292370737
Země5,26100000248287287
Mars5,26100000201218218

Na Venuši by střední teplota při povrchu s atmosférou obdobnou Zemi klesla o 367 K, na Marsu by zůstala stejná jako se současnou atmosférou. Je to způsobeno tím, že na Marsu je sice velmi řídká atmosféra, ale albedo atmosféry je výrazně nižší než na Zemi, a tak by se střední teplota na povrchu nezměnila.

Závěr

Střední teplota na povrchu terestrických planet je ovlivněna dvěma faktory. Tím prvním je vzdálenost planety od Slunce a tím druhým je vlastnost atmosféry daná jejím tlakem na povrchu planety. Čím vyšší je tlak atmosféry, tím nižší je koeficient vedení tepla atmosférou a tím větší jsou rozdíly mezi povrchovou teplotou planety a emisní teplotou planety. Současně platí, že čím vyšší je tlak atmosféry, tím vyšší je atmosférické albedo, tj. množství tepla, které planeta odrazí do okolního prostoru a nepronikne tudíž k povrchu planety. Dalším důležitým poznatkem je skutečnost, že složení atmosféry planety není podstatné, protože atmosféra Venuše i Marsu se skládá z více než 95 % z kysličníku uhličitého a zemská atmosféra z dusíku a kyslíku. Vliv kysličníku uhličitého na vlastnosti atmosféry Země bude popsán v dalším článku.

Aston Ondřej Neff
17. 1. 2025

Za první republiky byli komunisté pod Gottwaldovým vedením sekáči.

Jiří Zendulka
17. 1. 2025

Americké banky za rok 2024 vykázaly historicky nejvyšší zisky.

Vít Rakušan
17. 1. 2025

Proč by mělo vadit, že se bude úmyslné poškozování zájmů Česka trestat?

Ladislav Jakl
17. 1. 2025

Skalinami se nese skřípot, praskání a další děsivé zvuky.

Karel Wágner
17. 1. 2025

Civilizaci provází alkohol. Nejprve v pivu, vínu a medovině, později i v destilátech.

Aston Ondřej Neff
14. 1. 2025

Putin může začít spřádat další plány.

Aston Ondřej Neff
15. 1. 2025

Média přijala rozhovor Fialy na Primě s Tománkovou vcelku neutrálně.

Aston Ondřej Neff
16. 1. 2025

Ukování kladiva na kolaboranty je o další krok k realizaci.

Aston Ondřej Neff
17. 1. 2025

Za první republiky byli komunisté pod Gottwaldovým vedením sekáči.

Václav Vlk st.
14. 1. 2025

JUDr. Bradáčová je nepřehlédnutelná figura v české justici a politice.

Lidovky.cz
17. 1. 2025

Po vytrvalostních závodech přichází v německém Ruhpoldingu na řadu mužské štafetu. České kvarteto...

Jan Adamec
17. 1. 2025

V pondělí se staronový americký prezident Donald Trump ujme svého úřadu. Vládu zahájí inaugurací,...

mos Marek Osouch, ku Karolína Kučerová, Lidovky.cz
17. 1. 2025

Zcela novou zkušenost zažívají ti voliči z Brna, kteří se dnes vydali k doplňovacím senátním volbám...

Lidovky.cz, ČTK
17. 1. 2025

Martin Macík obhájil vítězství v kategorii kamionů na Rallye Dakar. Pětatřicetiletý pilot při...

ČTK, asi Petra Sasínová
17. 1. 2025

Starosta dvacetitisícového Bohumína na Karvinsku Petr Vícha (SOCDEM) skončí po více než třiceti...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz