Pátek 4. října 2024, svátek má František

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Chceme pro vás bezpečné a kvalitní diskuse, proto mohou diskutovat pouze přihlášení uživatelé.

Využijte nejrychlejší přístup do diskuse pomocí přihlášení přes Bankovní identitu.

Přihlásit / Registrovat

MT

Moc dekuji, o tomto zdroji jsem nevedel

Foto

Autor píše: Srdcem stroje byl magnetronu a pokud se výstup z něj pustil přes wolframovou anodu, produkovala gama paprsky, jinak elektronový paprsek.

Byl to ale lineární urychlovač, který urychloval elektrony. Pokud byla do cesty elektronů vložena kovová deska, vyrážely z ní elektrony záření X, jemuž se u nás obvykle říká RTG záření. V rentgenech se záření vyrábí tak, že elektrony vylétající z rozžhaveného vlákna jsou přitahovány/urychlovány k wolframové anodě vysokým napětím a z této anody vyrážejí záření X ( RTG) tvrdostí úměrně napětí a množství úměrně proudu. ( kV/mAs )

O gama záření, které vzniká při rozpadu atomů se tedy nejednalo.

The Therac-25 had two main types of operation: a low energy mode and a high energy mode.

The first mode consisted of an electron beam of 200 rads that was aimed at the patient directly.

The second, higher energy mode, used the full power of the machine at 25 million electron volts.

When used on patients, a metal plate was inserted between the beam and the patient, which would

transform the beam into an x-ray

Foto

P83a55v61e81l 28R60a97d26a

27. 9. 2024 7:21

K autorovu vyjádření : ..."Jedno mají společné - největší intenzita záření je hned u zdroje a s postupující vzdáleností klesá. Tím pádem mají pacienti ošklivé popáleniny na kůži. Ale rozvoj moderních metod, hlavně hadronové radioterapie to obchází."...

Nejběžnějším už dlouhá desetiletí používaným postupem ozařování (moderní merodou?) bývá pohyb zářiče po kružnici kolem ozařovaného místa a je trochu s podivem, že to není v článku reflektováno.

https://www.med.muni.cz/biofyz/files/vlzl/lectures/nukl_radio_18.pdf

MT

Osobne jsem videl lidi po ozarovani - je jasne, ze se snazi minimalizovat ty spaleniny, ale laicky mi to prislo jako osklive spaleniny. Je to dane principem, ktery nelze obejit, nejvice zareni je u zdroje a kdyz to potrebujeme dostat do hloubky tkane, musime se propalit. Doufejme, ze pujde vyvoj pristroju rychle dopredu a hadronova terapie se stane naprosto rutinni zalezitosti v kazde vetsi nemocnici. A hlavne doufejme, ze se rozvinou metody lecby, aby ozarovani vubec nebylo potreba. Neadvno jsem videl nejaky dokument o lecbe s tim, ze chemoterapie atd. uz celkem zabira, ale rak je sfine a obvykle prezije par nejodolnejsich nadorovych bunek, ktere potom mohou rozjet smrtici druhe kolo odolne vuci skoro vsemu

PL

P31e11t85r 51L23a75b90a14j

27. 9. 2024 2:23

Dost hrozné čtení.

Šlo ale předpokládám o prodloužení času expozice. Nikoli a vyšší výkon zářiče. Tedy o něco, co ohlídat nezávislým dohledovým obvodem je triviální.

Ten programátor byl skutečně lumen. Chybu evidentně detekoval, ale přesto po odklepnutí nechal proběhnout generování nebezpečného záření, i když díky chybě věděl, že je problém. Ten by zasloužil utopit v septiku.

RL

Evidentně šlo podle popisu situace o vyšší výkon zářiče, nikoliv o dobu.

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz