5.12.2023 | Svátek má Jitka


Diskuse k článku

INTERNET VĚCÍ: Mnoho výhod i úskalí

Nový technologický pokrok zásadním způsobem změní náš život. Většinu rozhodnutí bude možné realizovat na mobilních přístrojích. Ekonomika se zefektivní. Moderní technologie však budou mít také dopady na zdraví člověka a na životní prostředí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Carina 16.7.2020 16:14

Zajímavý článek ke přečtení: "Bojím se své nové televize: Proč se bojím ji zapnout – a vy se budete bát taky"

https://aluska.org/bojim-se-sve-nove-televize-proc-se-bojim-ji-zapnout-a-vy-se-budete-bat-taky/

J. Jurax 16.7.2020 18:37

No vidíte, a to je článek šest let starý. Jaká to musí být hrůza dnes!

Na TV se od teď dívám jenom v celoobličejové masce. A budu je střídat, abych je zblbnul! A před televizí zásadně nebudu mluvit vyjma povolených progresivních hesel - třeba BLM a ať žije všech 63 pohlaví; a své paní budu říkat rodič2, abych nenarazil. A své potomky výzvu k svobodné volbě pohlaví a nebudu se před naslouchající televizí zmiňovat, že jsou nemoderně heterosexuální!

J. Jurax 16.7.2020 15:58

No jo, no ...

Jenže tohle sebou nese taky obrovskou závislost na technice a na dodávkách elektřiny.

Takový menší blackout - sluníčko nesvítí, vítr nefouká a jiné zdroje elektřiny jsou fuj, zejména jádro - pak způsobí děsivý kolaps. Ono už dnes by to bylo hodně lahůdkové.

N druhé straně - jak budu moci v budoucnu žít, aniž by mi chytrá lednice sdělila, že v ní nemám brokolicí, co je právě teď v Kauflandu v akci?

P. Kubáč 16.7.2020 14:01

Paradox zastaralosti :

Když jdete na zámek Hluboká - zjistíte, že při poslední rekonstrukci kolem roku 1910 tam Schwarzenbergové nechali namontovat porcelánové otočné vypínače, které dodnes fungují a dodnes nejsou úplně zastaralé, ve smyslu, že by omezovaly využítí stavby.

Pokud by taková rekonstrukce probíhala dneska a nějaký blázen by tam zamontoval WIFI vypínače spínané smartfounem - můžete vzít jed na to, že za 20 let bude taková stavba nefunkční mrtvola - de facto bez možnosti spínant elektriku.

Když k tomu připočteme fenomén špehování zadními vrátky (ze zákona tam zamontovanými) myslím, že jediný rozumný postoj ke "smart" domácnostem je "děkuji nechci"

M. Krátký 16.7.2020 14:18

prakticky stejné je to na Konopišti - a furt to funguje R^R^R^

Š. Zemek 16.7.2020 11:26

Nepřetržité sledování - ne, že může být. Ono BUDE. Opakuji to neustále a všude - každá technologie, která může být použita proti lidem a k upevnění moci, takto dříve nebo později použita bude.

P. Zima 16.7.2020 10:03

IoT bude mít vliv na záruku zboží. Vzpomeňte si na to, až vám přijde e-mail že vaší pračce byla zkrácená záruka, protože v ní příliš často perete moc velké množství prádla, nebo že vaše boty přišly o záruku, protože v nich chodíte do deště.

IoT umožní výrobcům ždímat z vás další peníze za zboží od nich, protože ho budou mít nepřetržitě kontrolou. A tak, samozřejmě pro vaše dobro, vás upozorní váš kávovar, že přestane za X cyklů fungovat, pokud ho nedonesete do servisu, aby tam provedli naprosto nezbytnou opravu BLABLA, která stojí jenom XY peněz, protože je momentálně ve slevě. Jinak by to stálo XXYY a pokud byste opravu neudělali, tak BUBUBU!

H. Kotaz 16.7.2020 7:52

Dobrý sluha a zlý pán !

Jako mnoho věcí před ním, když jim/tomu člověk propadne.

P. Pepax 16.7.2020 7:27

Internet věcí je opravdu velká bublina, která nebývale zvýší spotřebu el. energie. Světu který se nedokáže efektivně vyrovnat s koronavirem a se spoustou dalších velmi důležitých problémů lidstva je sugerována představa chytrých ledniček, topení a dalších zbytečností, které v lepším případě nebudou dál degenerovat lidský mozek.

L. Písařík 16.7.2020 5:41

Dovedete si představit situaci až dojde proud? Pravděpodobně ne naráz ale postupně ve stále větších výpadcích. A to bude dobré pro lidi, aby se naučili žít bez internetu, mobilů a dalších berliček. Pamatuje si někdo na knihu Čestmíra Vejdělka Návrat z ráje?

J. Strakoš 16.7.2020 5:40

Slibované rozšíření IoT bych neviděl v domácnostech tak růžově - Chytrou ledničkou nebo domem už vyhrožují několik desítek let a stále většinou zůstává vše při starém - je to hezké, ale většinou chybí nějaký větší přínos, který by lidi donutil za podobné systémy utrácet a hlavně učit se s nimi žít. Takže chytrý dům je pak automatické zavírání žaluzií a info o teplotě na mobilu.

V. Šedivý 16.7.2020 10:24

Donutí Vás k tomu instalace "chytrého elektroměru", který bude v okamžicích zelené energetické bídy účtovat extrémně vysoké ceny za kWh. V tu chvíli se stanou spotřebiče bez "chytrosti" (možnosti snížit odběr) luxusem.

J. Strakoš 16.7.2020 11:51

Ano, tohle by mohl být důvod. Trošku si neumím představit (kromě nabíječek), co by spotřebič při vysoké ceně dělal - snížil výkon jak notebook při bateriovém režimu? Nebo se rovnou vypnul? Nebo lednice by zakázala otvírání dveří?

V. Šedivý 16.7.2020 12:14

Mrazák může běžet o hodinu později, chladnička Vás upozorní, abyste moc neotevírali dvířka, na troubě bude svítit červeně varování, že teď zrovna zapnout pečení by vyšlo dráž, než ten kus drůbeže na pekáči.

J. Strakoš 16.7.2020 13:07

No, takže to bude stejné, jako v domácnostech, kdy hlídali "noční proud". Dokonce někde měli indikátor v kuchyni a před zapínáním čehokoliv se šli zeptat.

Nelíbí se mi to, ale uznávám, že to tak dopadnout může.

V. Šedivý 16.7.2020 17:54

Nebude to stejné, protože nebudete mít ani tu nejmenší kontrolu nad tím, co dalšího ještě ten systém dělá bez vašeho vědomí.

M. Krátký 16.7.2020 14:30

Taky jsem si to myslel, když jsem si před 17ti lety pořídil HDO od Čezu s jističem 25 A a dali mi drahou sazbu za cca 3,-kč/ 1 Kwhod a lacinou za cca 1,-kč/ 1 kwhod. Tedy 20 hodin denně laciná a 4 hod denně drahá. Já bloud se na to spolehnul a dnes jsou ty dvě sazby takto - laciná 20 hod za 3,02 a drahá za 3,50 - takže je to celé komedie a v piheli. Budu se muset poohlídnout po jiném dodavateli - !!!!!!