23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

HISTORIE: Tajemný svět alchymie

Mnozí si při slově alchymie možná vybaví film Císařův pekař, dílo bohužel velmi poplatné době, a jeho karikaturu nauky, která provázela lidstvo přibližně dvě tisíciletí – a zanechala řadu otázek.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Polášek 6.10.2021 12:00

Jinak výroby zlata z rumělky může mít reálný základ v technologii, kdy se drobná zrnka zlata v horninách rozpouštěla rtutí a následně se odpařováním rtuti to zlato získalo.

V alchymistické laboratoři mohli vzít těsnou retortu, vložit do ní rumělku a zlatou rudu obsahující drobý zlatý prach, který běžným způsobem nešel vytěžit. Zavřít a zahřívat na teplotu, při které se rumělka rozložila na kovovu rtutť. Potom nechat vychladnout, aby páry kovové rtuti zkapalnily a rozpustily zlato. Po vychladnutí kovou rtuť vylít a odpařit a ejhle, na misce zůstalo ryzí zlato.

Nebo tou rtutí s rozpuštěným zlatem potřít kus olova a rtuť potom nechat odpařit. Vznikne kus pozlaceného olova neboli vzhledem i trochu váhou falešné zlato.

Š. Hašek 6.10.2021 21:56

Amalgamace. Není třeba vysoké teploty. Hg "hltá" kovy kolem, jde o to, aby byly na prášek jemnější cimentu.

Ta teplota je potřeba až potom, kdy je třeba Hg odpařit.

Ty bestie bruselský zakázali i nejpřesnější, elegantní teploměry, rtuťové!!! Vobyčejné, či laboratorní. Zavařujeme s jedním vokurky a druhý visí v obýváku, jestli kotel na plyn nekecá. Třetí máme ...... se čtvrtým jsem vyvolával filmy, to je vlastně lihák.

Co mi je do toho, že blbci si je rozflákají doma. Snad začnou předepisovat i jak mám mazat máslo na chleba.

V. Novák 6.10.2021 9:59

Algebru Arabové nepoarabštili, protože v té době ždná "gebra" nebyla. Leda snad Gebra negest v Etiopii. ;-)))

Algebru vymyslel a pojmenoval ke zlosti mnoha studentů Al-Chwárizmí.

R. Langer 6.10.2021 11:06

Nebyl to čirou náhodou Peršan? ;-)

A. Šír 6.10.2021 14:12

Nojo. Wiki: Slovo „algebra“ pochází z arabského الجبر (al-džabr). Bylo přejato z názvu knihy al-Kitáb al-Džabr wa-l-Muqabala („Souhrnné pojednání o počítání pomocí doplňování a vyrovnávání“) perského matematika Muhammada al-Chwārizmīho, ve které se mimo jiné poprvé objevil obecný postup pro řešení lineárních a kvadratických rovnic za použití symbolů (neznámých) a základních operací s těmito symboly.

Takže: algebra (al-džabr) = počítání.

P. Blecha 6.10.2021 9:11

Ovšem Číňani umělé zlato dneska běžně vyrábějí a každý si ho může koupit. Onehdy - tak před rokem nebo dvěma - si jeden vynalézavý mladík v Německu koupil u Číňanů pár kilo jejich umělého zlata a obratem ruky ho střelil Sparkasse v Kasselu nebo tam někde (Sparkasse je taková německá polostátní banka, v podstatě ouřad). Až za delší dobu přišli zkušení bankéři z banky na to, že jsou to cihličky z wolframu, tence pozlacené, které Číňani vyrábějí a prodávají na veliko jako dekorace a pro podobné účely, když třeba chce někdo ukazovat, co má doma zlata. Celý svět to ví, Číňani to jejich "zlato" jako pozlacené wolframové cihličky deklarují, jenom k německým bankéřům tato znalost nějak nepronikla.

R. Langer 6.10.2021 11:07

Tak u nás se bance také ručilo diamanty, jaké svět neviděl, že? ;-) ;-D

R. Polášek 6.10.2021 11:45

Myslíte tu záležitost starou cca 25 let, kdy se tuším za mnohasetmiliónovu půjčku ručilo bance několika kily drahokamů s několiak atesty našich oficiálních gemologických odborníků?

R. Polášek 6.10.2021 12:05

Zajímaly by mě bližší okolnosti toho případu. Totiž, jestli se nepletu, zlaté cihly by měly mít čísla a na ně evidované majitele a neměl by tak být problém si ty čísla najít a majitele vytáhnout. Číňané to museli zfalšovat včetně nějakých vhodných čísel.

P. Blecha 6.10.2021 12:45

Mám dojem, že vtip byl v tom, že to oni schopní bankéři při koupi vůbec nekontrolovali. Nevím, mám všechno jenom z novin, strýček Google vám to najde pod "Falschgold verkauft". Tak třeba https://tinyurl.com/y7bh5w3t, https://tinyurl.com/m7ct8ks5 etc. Je to německy, ale strýček vám to i přeloží. Sranda byla, že to nejdřív koupila sparkasa, pak část prodala další bance, kde to taky nekontrolovali a prodali další bance, a až v té třetí bance někoho napadlo ty cihličky zkontrolovat. Neuvěřitelné, ale stalo se, v tom skvělém, technicky vyspělém Německu, kde je přece ve všem takový Ordnung.

P. Blecha 6.10.2021 12:47

Číňani nic nefalšovali, Číňani to zcela oficiálně prodávali jako napodobeniny. Blbci seděli v té Sparkasse.

M. Vojta 6.10.2021 7:41

Skvělé.