16.5.2021 | Svátek má Přemysl


Diskuse k článku

HISTORIE: Sputnik nemusel být první družicí (5)

Koule o průměru 58 cm, sestavená ze dvou vylisovaných polokoulí z hliníkové slitiny s vysoce naleštěným povrchem, s připojenými 4 prutovými anténami, nesla jednoduché vybavení. Uvnitř hermeticky uzavřeného prostoru byly 2 radiomajáky, 3 chemické AgZn baterie a ventilátor tepelné regulace zapínající se při překročení vnitřní teploty přes 23 stupňů Celsia.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 26.10.2012 22:31

Re: Díky...

No, nejspíš nebyl - ani Koroljov nemohl překonat zastaralou, úzkou a ideologicky řízenou výrobní základnu tehdejšího SSSR. Tím spíš mu patří obdiv za to, co dokázal ...

P. Rada 26.10.2012 4:38

Děkuji.

Tu dobu si dobře pamatuji. Mnoho detailů se ale dovídám až nyní. Velmi pěkný článek.

J. Aspirin 26.10.2012 4:31

Díky...

Dobře shrnuto ale poplatné délce seriálu - vše se tam holt nevejde...

Osobně si myslím, že název je zavádějící... Sputnik MUSEL být první družicí Země, díky Koroljovovi měl tehdy SSSR bezkonkureční nosič R7 a sám Koroljov uvádí, že jeho cílem nebylo trefit Ameriku ale člověk ve vesmíru. Jen stejně jako na druhé straně této vizi ale zdaleka nepřála situace, politici a generálové. Koroljov byl jako ten režisér, který říkal, že natočením 10 komerčně úspěšných filmů si vydělá na 1 umělecký...:-)) Což se mu nakonec podařilo.

Osobně považuji Koroljova za extrémě schopného člověka - kdo si pamatuje jak bylo složité za komunistů zařídit výměnu záchoda v bytě mi musí dát za pravdu... Jeho smrtí pak vzniklo v SSSR  "manažerské vakuum" v oblasti závodů o Měsíc. Do programu začali mluvit politici i různí prospěcháři a začal se rodit oslnivý neúspěch N1...

Kdybych psal povídku ze serie "Co by bylo kdyby... žil Koroljov o 2-3 roky déle" myslím, že by nyní byl historický otisk boty na Měsíci od ruské válenky a ne od amerického mokasínu :-))

  

M. Pivoda 26.10.2012 0:30

Konec dobrý, všechno dobré.

Konec dobrý, všechno dobré!

Koroljov ovšem sám dobrý konec nezažil. Byl operován na slepé střevo (ze kterého se vyklubal fatální nádor) a nechal se operovat člověkem z Ministerstva zdravotnictví, nikoliv praktikem. Koroljov se naivně domníval, že i v jiných sektorech sovětské ekonomiky (podobně jako raketové technice), jsou do vedení resortů jmenováni lidé na základě jejich odborné způsobilosti.