20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

HISTORIE: Sputnik nemusel být první družicí (1)

Před padesáti pěti roky byl dne 4. října 1957 pátek a hodiny ve střední Evropě ukazovaly 20 hodin a 28 minut. Na přísně utajované raketové základně v Kazachstánu nedaleko řeky Syr-darji a poblíž ještě před pár roky ospalé venkovské osady Tjuratam byla vzhledem k časovému posunu ovšem už sobota 5. října a na hodinách místní čas 28 minut po půlnoci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Sulc 22.10.2012 2:19

Velice pekny a informativni clanek, jen pokracujte.

Holt to ti americti hosi zkopali, ale nastesti do dohonili a predhonili. Jen tad zase zaostavaji. Je to opravdu s podivem, ze na Mesici pristali pred vice jak 40 lety a od te doby se nic nedeje, zadny pokrok, zadne lety na Mars, proste nic. Stejny problem je supersonic. Concorde si uz odslouzil leta, je v ruznych museich, ale kde je dokonalejsi nahrada. Za 40 let take nic.

J. Mannheim 22.10.2012 8:18

Re: Velice pekny a informativni clanek, jen pokracujte.

máte pravdu, když si člověk uvědomí, že mezi tím, kdy se poprvé vznesl do vzduchu, a kdy přistál na Měsíci, uplynulo jen 66 let... teď se spíš dočkáme bodu singularity, takže k Matrixu máme blíž než ke Star Treku

J. Jurax 22.10.2012 21:20

Re: Velice pekny a informativni clanek, jen pokracujte.

Peníze, pane Sulc, peníze ... Concorde byl sice krásný, ale ztrátový ... a o Mars se teprv bude soutěžit, jak se před takměř půlstoletím začalo soutěžit o Měsíc; na soutěžení jsou potřeba nejmíň dva, na ten Mars budou možná i tři ...

P. Sulc 23.10.2012 0:47

Re: Velice pekny a informativni clanek, jen pokracujte.

Pane Juraxi, nechte toho. Vykladate samozrejmosti ! Neco jako kdyz prsi, tak bude blato a kdyz sviti slunce, tak je hezky. Ty penize , ty  hraly roli davno, jejich dostatek ci nedostatek dopravazel technicky vyvoj uz od staroveku, i ten Archimedes si maloval na pisku misto na papir. Ze concorde byl ztratovy, to vy kazdy krome kojencu. Jenze to je vytvor techniky pred 40 lety. A co je dnes? Zatim neni ani prototyp neceho noveho, dokonce ani mensi letadlo pro olejove sejky. Ale neni nic ani na papire.  A co se Marsu tyce, Amerika mohla delat neco i bez soutezeni  Jiste, nebyly, jak rikate, penize. Ale ty nebyly nikdy, nebyly ani pred navstevou Mesice, bylo po dvou valkach a prubeh treti, nicmene, nejak se to udelalo, Ze? Nema na to vliv treba to, ze je svet prelidneny, ze vyspele staty musi zivit primitivy a nabozenske fanatiky, podporovat kdejakou pakaz, misto toho, abychom je proste nechali vychcipat? Cerna Afrika se ztrojnasobila, pres vzajemne vyvrazdovani a my jim davame zrat, psenice misto jedu na krysy, je ted pres 7 miliard, pred 70 lety pouze 3 miliardy populace.

J. Jurax 23.10.2012 13:29

Re: Velice pekny a informativni clanek, jen pokracujte.

Semtam musím samozřejmosti, když tak vzdycháte ...

Ad Concorde - není poptávka. Letecké společnosti nechtějí prestiž nadzvukových letů, ale spíš ekonomické obry typu A-380.

Ad Mars - víte asi líp než já, že aby se financoval let na Mars ze státních peněz, musí být motivace, aby stát pustil chlup. U Měsíce to byl šok ze sputniku a Gagarina  a soutěžení s Rusy - voličové byli ochotni strávit výdaje a jejich volení zastupiči tudíž taky. To dnes není - ostatně jak skončil program Apollo? Přiškrtily se prachy - lid se nabažil a volení zastupiči to vycítili. No a teď - Vy v USA žijete, opravte mne, mýlím-li se - jak přesvědčíte Američana, že se má za jeho daně letět na Mars, když jeho životní úroveň ne-li klesá, tak stagnuje ... jistě se to dá, ale to by někdo musel chtít přesvěčovat; a třeba současný prezident Husajn Obama na tohle opravdu není ten pravý (jako ostatně na mnohé ...)

No a to živení primitivů - bez komentáře. Leda snad, že před cca třičtvrtěstoletím byla Evropa zdevastovaná válkou - mezi mnohými i byvší Československo - taky hodně živena americkou pomocí - UNRRA byla financována USA, Marshallův plán (ten arciť už bez ČSR) taky. Nevím, zda tehdy se v USA někdo čílil, že se prachy vrážejí do kdejaké pakáže, která si za to může sama (a to si Evropa ze vzdáleného pohledu jistě mohla) ... ono jde asi o míru pomoci. Ta se může mnohým a ne neprávem dnes zdát přemrštěná - jenže to je (a byl) humanismus říznutý politikou - nebo politika skrytá za humanismem. Vnitrostátně i zahraničně.

Specielně v té Africe - tam třeba teď pomáhá taky Čína a získává patřičný vliv (nerostné bohatství je holt bohatství a odbytiště pro tovar je taky třeba); horror vacui - kde vyklidí místo jeden, nastoupí jiný. No a ta pšenice - farmáři jsou jistě rádi, že ji udají a někdo to zacáluje  :-)