23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

HISTORIE: Smysl a dějiny českého sváru s Evropou

Celkový pohled na české dějiny nemůže přehlédnout jejich periodicky vyvstávající polemicko-konfliktní ráz vůči velmocensky a institucionálně utvářenému okolnímu evropskému světu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 30.3.2021 13:40

České dějiny - stejně jako dějiny jiných národů - žádný smysl nemají.

A Šmeral měl pravdu, jak ukázal postoj "spojenců" ve 30. letech.

P. Čech 30.3.2021 16:42

Ale mají, pane Nováku, mají.Když už nic jiného, tak bychom se z nich měli učit, abychom neopakovali stejné chyby jako v minulosti. Konkrétně mám na mysli nespoléhat se absolutně na všelijaké "spojence", kteří nás zatím vždy zradili, když zjistili, že toho spojenectví hodláme zneužívat jen proto, abychom sami nemuseli pro sebe nic dělat.Opět se můžeme učit ve Švýcarsku a v jaho dějinách. Před více než 200 lety se svářili tam žijící Němci, Francouzi, Italové a Rétorománci, neustále se mezi sebou hádali a prali. Tamní chytří lidé to vyřešili jednou provždy. Nežvanili a hlavně si nevymýšleli že něco nejde, vzali na stůl zásady Velké francouzské revoluce a ideály George Washingtona a vytvořili zcela nový systém zastupitelské demokracie. O tom opět nežvanili, ale zavedli jej.Lidé, kteří tam žili za krátkou dobu zjistili, že tento systém je funkční, efektivní a hlavně v š e m vyhovující a vzali jej za svůj. To bylo to hlavní, proč tento demokratický systém začal fungovat a proč efektivně funguje dodnes. Lidé se prostě poučili z vlastních dějin, nic jiného.

J. Vágner 30.3.2021 10:35

Smysl českých dějin? Stejný jako u jiných národů, snaha si sami svobodně vládnout. Moc se nám to nedaří. 20 let za první republiky a patnáct po revoluci. Bída, ani ne 10% z posledních 400 let, ale tancuji radostí, že jsem těch krásných 15 svobodných let mohl zažít. Proč teď nejsme svobodní? Země ze, které je každoročně sosána renta na úrovni poloviny ročního rozpočtu (a je úplně jedno zda legálně, nebo zlodějinou, přitom kdo strávil nějakou dobu na manažerské pozici jakékoliv že zahraničí vlastněné firmy, ví, že se děje obé) prostě svobodná není a také nemá žádnou rozumnou budoucnost.

J. Kočí 30.3.2021 9:38

Sice mi článek přijde historicky slabý, ale v tom předbíhání máte pravdu. I Cimrman předběhl dobu.

M. Valenta 30.3.2021 8:44

To husitské "předbíhání" přišlo České země pěkně draho.

V. Novák 30.3.2021 13:39

Autor nic jiného netvrdí.

H. Rybnická 30.3.2021 8:43

Zase jeden pan autor, který mnoha slovy o českém dějinném předběhu cudně zamlčel etnickou čistku která zasáhla tři miliony občanů Českých zemí. Měl ji na svědomí prezident Beneš, ne Šmeral. Tento se menšin vždycky zastával, oproti oběma prezidentům.

H. Lukešová 30.3.2021 9:23

Paní Rybnická, takových etnických čistek bylo. Pákistánci (muslimové) vyhnali všechny hinduisty (Indy) z Pákistánu, opačně Indové Pákistánce, Stalin vyháněl mnohé národy ze SSSR, arabské státy etnicky vyčistily své země do jediného Žida, vyhánění sefardských a orientálních Židů z arabských zemí a Íránu se nezdůrazňuje jako zločin a násilná etnická čistka.

V Darfúru v Nigérii muslimové vyhnali a zabili v Súdánu, dodnes jsou křesťané v Africe zabíjeni a vyháněni, vzájemné vyhánění mezi Irákem a Íránem, kyperští Turci vyhnali kyperské Řeky, no a pak ten Vámi zmiňovaný odsun Němců a tak bychom mohli pokračovat.

Antisemité řeknou, že jsem si naběhla na vidle a kdokoliv mi může zmínit údajné vyhánění palestinského obyvatelstva, na to já odpovím, že to byli Arabové, kteří odmítli návrh na rozdělení tehdejší Palestiny na židovský a arabský stát a zahájili vyhlazovací válku proti židovskému obyvatelstvu a nikdy palestinské Araby nevyháněl, odcházeli dobrovolně na výzvy svých arabských bratrů, kteří hlásali "bomby nerozlišují mezi Židem a Arabem, odejděte dočasně, brzy se vrátíte na židovských kostech jako vítězové", "tohle bude válka, která Židy zničí, něco jako mongolské výpravy a krvavé křižácké války dohromady", "zabijte Židy, všechny je vyhubte" atd.atd.

Ale co tím vlastně chci říci, že dějiny nejsou spravedlivé, všude a za jakýchkoliv válek dochází ke křivdám a nespravedlnostem a že vlastně dochází k výměně obyvatelstva. Indové do Indie, Pákistánci do Pákistánu, sefardští a orientální Židé do Izraele, palestinští Arabové do arabských zemí, Iráčané do Iráku, Íránci do Íránu, horší je to, když vyměňované obyvatelstvo nemá kam jít, jako křesťané v Africe, kteří jsou vražděni, znásilňováni a vyháněni.

F. Svoboda 30.3.2021 9:50

RvRvRv!!!!!!

J. Oldfart 30.3.2021 9:59

A co primární etnická čistka, kterou prováděli Němci systematicky a která byla spouštěčem událostí dalších?

Němci, na rozdíl od jejich skutečné fyzicky likvidační čistky byli pouze vykázáni tam kam patří "Heim ins Reiech".

V. Novák 30.3.2021 13:42

Zase jedna paní diskutérka, která cudně zamlčela etnické vyvraždění přes 300.000 českých občanů, jež onomu vyhnání předcházelo a jež je zdůvodnilo.

J. Jurax 30.3.2021 20:38

Ehm ... to nebyla etnická čistka, nýbrž akt sebeobrany. V době onoho aktu nikdo netušil, co za dalších 20 let může vylézt z Německa, když dvacet let po Velké válce byla druhá, v Evropě Německem a Němci podnícená a zahájená přes (pošetilou) smířlivost ostatních velmocí.

Jen pošetilec by si nechal doma nepřátelskou a nenávistnou pátou kolonu, jež mu už jednou rozbila stát, když se jí mohl zbavit. Protože až by se otřepala z porážky ... BRD je mocná a bohatá, takže raději tam než postsocialistické Česko a nadvláda perfidních Čechů.

Ostatně po sametu můžeme mít rádi, že už jsme tu ýbrmenše neměli - nelze vyloučit, že by se chtěli národně sebeurčit Heim ins BRD, nějaký Posselt by se určitě našel, ani by nemusel být v Karlsbadu knihkupec, a protože národní sebeurčení je dnes svaté (kromě Katalánska tedy a východní Ukrajiny), tak kdybychom chtěli své německé spoluobčany volat k pořádku a udržet republiku vcelku, tak dopadnem jak Srbové v Kosovu a možná bychom i tu nějakou humanitární bombu schytali. A jezdíme do Swittau a Reichenbergu na pas a vízum, protože takové, co si brání svou zem, by v EU nechtěli (to by byl asi jediný klad).

F. Žůrek 30.3.2021 6:11

Možná TGM udělal chybu, že nás odtrhl od sousedů, od Rakouska a Uherska. Možná jsme se měli raději k nim připojit, když se to v tom roce 1948 v Kroměříži nevyšlo. Možná?!

Doposud jsme pořád ještě ani "nepoděkovali" soudruhům, kteří k nám pozvali naše osvoboditele z Moskvy PODRUHÉ v roce 1968 a ONI PPŘIŠLI!!!: 21. srpna 1968. Stále zde máme osvědčené soudruhy a oni se nemají nějak špatně. Opravdu ne!

Až po mém věku 50 let konečně přišel 17. listopad 1989. Pro mne to bylo již velice pozdě. Poctivou prací U NÁS již nebylo možné ničeho dosáhnout!

Ano, je tomu tak!!! Cinkali jste mnozí klíči zbytečně! "Oprsklí" soudruzi se nám opět většinou vrátili a mají se zase dobře. Když přijde do politiky slušný člověk, tak je ODSTRANĚN. Nebudu raději nikoho ani jmenovat. Takže nakonec:

Je Andrej Babiš špatný premiér? Mně se to ani nezdá...

Je tato vláda opravdu špatná? Takže kdo bude lepší? Opravdu po volbách letos v říjnu do Poslanecké sněmovny JIŽ přijdou lepší lidé?!!! Tož to nevím...

Zdař Bůh!

F. Žůrek 30.3.2021 6:43

Buďme ohleduplní. A pomáhejme si navzájem. Já přece nejsem lepší než ty, takto se nemá ani uvažovat. Zdař Bůh!

P. Čech 30.3.2021 8:20

Je tato vláda opravdu špatná? Toť otázka. Podle mne je špatná, protože je postavena na volné soutěži politických stran a na ambicích těch subjektů, které ji tvoří. Zejména ČSSD a na podpoře ze strany KSČM. Politických stran, které jsou ostatně jako všechny politické strany neschopny řídit stát. Neschopných proto, že vládnou nikoliv ve jménu občanů ale občanům. To se nedá říci o ev. vládě občanských hnutí, protože tato zde ještě sama nevládla. A vládnout mohla pokud by předseda vlády měl rozum a nepaktoval se se socany a komunisty. Příležitost k tomu měl obrovskou po volbách, kdy se mu dokonce nabízelo vládnutí samostatné vlády ANO 2011 v koalici s SPD. Mohl tak disponovat 100 hlasy poslanců v PS přičemž 1 hlas se mu nabízel ihned (Foldyna) a tři další následně (Václav Klaus ml., Majerová-Zahradníková +1). Měl tak vyjímečnou možnost prokázat, že občanská hnutí nerovnají se politické strany a že snad na rozdíl od těchto budou umět řídit stát. Zejména by ovšem takováto koalice nepotřebovala žádnou podporu od KSČM a politicky by jí nebylo co vyčítat. Všechny trumfy by ve svých rukou držela takováto koalice občanských hnutí a opozice by utřela nos. Je otázkou, zda po podzimních volbách se tato exkluzivní příležitost bude opakovat. Zatím o tom pochybuji.

V. Novák 30.3.2021 13:52

Masaryk nic neodtrhával - Rakousko-Uhersko se rozpadlo bez ohledu na české, rakouské nebo maďarské politiky a samozřejmě taky bez ohledu na politiky dohodové.

Byl to český lid, který 28. října 1918 vyšel do ulic a protože nebyla síla ochotná mu v tom zabránit, zrušil monarchii a tedy i jediný důvod nějakého spojení.

Totéž udělal lid v Rakousku nebo v Maďarsku. Rakušané Habsburky rovnou vyvlastnili a zakázali jim vstup, Maďaři Karla dvakrát vypakovali, podruhé s tím, že "dvakrát a dost" a připomněli mu jistého Maxmiliána a jak dopadl v Mexiku.

Dohodoví politici jen zírali, jak najednou místo jednoho císaře musejí vyjednávat se spoustou států a státečků, protože sotva mohou vzít své vojáky a jít násilím spojovat dosavadního nepřítele. Měli ostatně dost starostí s tím, aby zabránili revolucím u sebe doma. Vojáci byli nakrknutí velice velmi a použít pušky a kulomety na nemilované velitele a politiky by jim nedělalo problém.

D. Stirsky 30.3.2021 5:46

Přesně takto je třeba NEPSAT. Text plný cizích slov, složitých konstrukcí, rádoby vědecký... Naše dějiny? Z evropského resp. světového pohledu srovnatelné s dějinami jiných menších národů. Jsme výjimeční jen tím, že nás je cca 11 miliónů a že mluvíme česky. Je to ovšem stejná výjimečnost, jako třeba u, co já vím, Slovinců, Dánů, Albánců... Myslím, že jediné, v čem jsme opravdu výjimeční, je to, že až příliš často býváme papežštější než je papež. A tak jsme třeba - s výjimkou SSSR - měli v 50. letech nejvíce popravených, postavili jsme největší Stalinovu sochu, čistky po r. 68 byly větší, než bylo "brežněvovsky" nutné. A znovu: Kvalita textu není dána počtem cizích slov a chlubením se, že je znám. Jistý fyzik řekl, že neumí-li svoji teorii vysvětli pucovačce zkumavek a WC v laboratoři, je ta teorie k ničemu.

P. Čech 30.3.2021 8:27

Nevím, zda je to autorův záměr a nebo neznalost dějin, ale nějak zapomíná, že před tím než vstoupily na dějinné místo České kmeny (Přemyslovci)byla zde od roku 630 t.zv. Sámova říše a po ní od roku 833 říše Velkomoravská, která zahrnovala i dnešní Čechy, část Německa, Rakouska, Polska, Maďarska a Slovenska. Byl zde moravský a nikoliv český stát. A navíc, dodnes se historici přou, zda Přemyslovci nebyli odnoží Mojmírovců a jejich nástupci.

T. Kohout 30.3.2021 3:08

Zvláštní. Konflikty jsou základem dějin Evropy a vyjmout z nich konflikt Čechů s Evropu je opravdu jen teoretizování. Anglie byla neustále dobývána z Evropy. Bitva u Hastingsu (14.10.1066) udělala konec "staré dobré Anglie". O pár století později byla "Stoletá válka", zase mezi Anglií a Francií. Když rebelovaly kolonie v severní Americe, Francie podporovala koho? Inu, rebely. Čili celé dějiny Evopy jsou dějinami bojů Anglie a Franie, i do moderních časů. De Gaulle nechtěl Anglii v Evropě a věděl proč. Nejposlednějším plodem je "brexit". A lze předpokládat, že takto to bude i nadále. Významné jsou konflikty Francie s Habsurky, Francie podporovala Osmany proti Habsburkům, vždy jim vpadla do zad. To nezměnila ani snaha Marie Terezie, když provdala svoji dceru za franc. krále. Napoleon válčil s Habsburky soustavně. Války Německa se svými sousedy jsou pověstné. Vezmeme-li ovšem v úvahu, že Německo je až od Bismarka vyhlášené ve Versailles. Války Francie vs. Španělsko jsou známé i ze Tří mušketýrů. Války Anglie se Španělskem o to kdo bude více kořistit ze zámořských území jsou perfektně zdokumentované. Atd atd. Tím jen chci říci, že je hledat nějaké velké specifikum "Čechy vs. Evropa", tak je to jen teoretizování.

F. Žůrek 30.3.2021 2:30

Nejsem filozof ani historik, jsem jen "emeritní matematik". Můj pocit je však takový, že bylo pro nás ne-štěstím, když TGM zemřel v roce 1937. Takže potom se odehrávají pro nás již tak trochu "tragické dějiny". Nevím... Historik nejsem. Pohleďme potom zase trochu dále.

Již dva roky po TGM: rok 1938 a potom 15.3.1939, to je po nás neštěstí. Stejně tak zase později únor 1948, to nebyly pro nás šťastné události. Pouze na chvilečku jsme se procitli na jaře 1968, ale A. Dubček pak byl držen zase na uzdě. A potom se nějak ztratil a dnes nemáme již ani Československo, ale máme od 1. 1. 1993 Českou republiku. Nu, a teď jen pohleďme, jak se stavíme například vůči premiérovi, jeho vládě a také vůči prezidentovi dnes. Člověk tomu někdy ani dobře nerozumí. (Dokážeme si sami vládnout? Tož nevím... Zdař Bůh!)

V. Sember 30.3.2021 2:36

Jsem "emeritní fyzik". A jak vy se "emeritní matematiku" stavíte vůči premiérovi s komunistickou minulostí a vazbami na StB? S filosofií to nemá nic společného:-P

V. Sember 30.3.2021 2:40

Jo a ještě zloději, který ukradl Čapí hnízdo a jeho Agrofert udělal z Kosteleckých uzenin výrobnu nepoživatelných sratčekRv

J. Kočí 30.3.2021 9:36

Neříkáte pravdu, Babiš hnízdo neukradl. Právně je to zcela v pořádku. Morálně se to moc obhájit nedá, ale bylo to podle zákona. Asi moc čtete noviny. Kostelecké uzeniny souhlasím, ale není pravda, že to udělal Babiš. Tam se tak vyrábělo už od 50. let. Já mu vytýkám, že ty "nepoživatelné sratčky" nedokázal změnit.

P. Čech 30.3.2021 9:25

To naše neštěstí začalo tím, že byl do funkce prezidenta zvolen následný vlastizrádce Edvard Beneš. Místo toho, aby spolu s občany Československé republiky bránil, jako vrchní velitel otzbrojené moci, náš stát, zbaběle odvolal mobilizaci a uprchl do zahraničí. Únor 1948? Opět exhibice vlastizrádce Edvarda Beneše, kterému předcházelo jmenování Klementa Gottwalda v roce 1946 předsedou vlády (opět Edvard Beneš). Alexandr Dubček? Další vlastizrádce (podepsal Moskevské protokoly). "Dnes nemáme ani Československo"? Na scénu totiž vstupuje v roce 1992 další vlastizrádce a rozbíječ - Václav klaus. Jeho destruktivní činnost započala již v roce 1991, kdy v pozici předsedy OF toto občanské hnutí rozbil. V roce následujícím rozbil ČSFR. Aby toho nebylo málo, 3. listopadu 2009 podepsal Lisabonskou smlouvu a tím předal českou suverenitu úředníkům v Bruselu.Toto bylo a je základním neštěstím našeho státu. Jeho vedoucí a občany nevolení představitelé státu. Jeho politický systém, zcela závislý na vedoucí úloze politických stran.

J. David 30.3.2021 15:06

Mekta Beneš byl tou rozbuškou, co odpálila řetězové výbuchy...

P. Hatina 30.3.2021 2:06

Je to zajímavé podání, i když poněkud nepřesné. Protože české husitské a pohusitské hnutí nebylo izolované, ale součástí tehdejších reformačních projevů (sám Hus se odkazoval na anglického Viklefa). A bylo tvrdě ukončeno ne jenom porážkou na Bílé hoře, ale až mocenskými dohodami na sklonku třicetileté války, dle principu Cuius regio, eius religio .

Nicméně, v čem je možná omyl, pokoušet se trasovat současný stav západní a střední Evropy do delší minulosti, protože tehdejší stav byl poměrně odlišný. Stačí si i jen připomenout, že dnešní hegemon Evropy Německo, před 1871 neexistovalo, tehdejší samostatné německé země si řídily svou vlastní zahraniční politiku a vliv. Nebo naopak, zase dřívější vliv Byzance, která skoro půldruhého tisíciletí nábožensky konkurovala Římu a i když zanikla, její nábožensky vliv ve východní Evropě přetrvával..

S. Kalužík 30.3.2021 0:10

Jako vždy, žvaní!