24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

HISTORIE: Německé prokletí

Německý národ je svým příběhem unikátní. Neexistuje jiný evropský a patrně ani mimoevropský národ, který se utvářel podobným způsobem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Krystlík 9.5.2022 13:07

Vypíchněme tedy hlavní bláboly pana Votruby. „Neexistuje jiný evropský a patrně ani mimoevropský národ, který se utvářel podobným způsobem. V 19. století začínají Němci pociťovat neexistenci vlastního národního státu jako nedostatek. Německo se nazývá říší i národním státem zároveň. Německé poučení z druhé světové války vede Němce k tomu, že chtějí omezit státní suverenitu České republiky, Polska, Maďarska a dalších zemí! Tak nás ostatně Němci stále vnímají – dříve nás považovali za méněcennou rasu.

S. Ševeček 9.5.2022 15:18

teče vám zlostí voda ze zubů, že ?

T. Krystlík 9.5.2022 17:22

Nikoliv, jsou to jen autorem uváděné nepravdy mimo českou společnost dávno vyvrácené.

J. Jurax 9.5.2022 19:17

No, zde je akorát blábol páně Krystlíkův ... :-(

F. Zrcek 9.5.2022 12:16

Je to blábol, a dokonce zkopírovaný dvakrát. Autor zřejmě navazuje na německé filozofy - co je pod 500 stránek, to není dílo.

Jinak - Prusové nejsou Němci, respektive Germáni. Jsou to poněmčení Baltové.

A za druhé - to, co má autor za německé "špecifikum", to platí rovným dílem pro rusáky. Akorát kvůli své poloze, celkově otročtější povaze, nevzdělanosti a negramotnosti historicky zůstávali mimo Evropu. Prolomit se jim to částečně podařilo až v 19. stol, ale pokus se nezdařil.

T. Krystlík 9.5.2022 10:49

Je strašlivé, že 77 let po konci německého nacionálního socialismu někdo může stvořit takový blábol!

T. Hraj 9.5.2022 11:24

Ten nacionální socialismus byl ukončen zvenčí. Stejně tak byla Německu zvenčí vnucena i demokracie.

H. Rybnická 9.5.2022 11:25

Mýlíte se pane Hraji.

H. Lukešová 9.5.2022 11:48

Tak je skutečně pravdou, že západní mocnosti a Sovětský svaz bojovaly proti nacistickému Německu, porazily ho a nakonec západní spojenci, zejména Američané, zahájili program "denacifikace a převýchovy"...a převychovali Němce z nacistů na demokraty...

H. Rybnická 9.5.2022 12:13

Pan9 Lukešová nezlobte se, ale trochu mi jdou ty stereotypy na nervy. "Nacistické" Německo se stalo nacistickým protože se už před a hlavně po nástupu Hitlera podařilo poměrně rychle zlikvidovat - početnou - německou opozici a německé demokraty. Už jsem to tady stokrát opakovala, že na př. sociální demokraté hlasovali jednohlasně proti zmocňovacím dekretům. Byli za to patřičně pronásledování. stovky se - zavčas - uchýlili do zahraničí ostatně i do Československa. Už od první světové války platí (i když s pro a con) Výmarská republika jako demokratický stát. Byla bych moc ráda. kdyby se všichni ti velemoudří rádobydějepisci pokud píší o Německu trochu opravdu do věci zahloubili. A nekecali takové nesmysly jako pan autor.

J. Lancik 9.5.2022 16:24

Unika Vam pani Rybnicka "hlavni" duvod proc se Nemecko stalo nacistickym. Byla to stale stupnujici se hospodarska krize a tim i nezamestnanost a pred tim i primo giganticka inflace. Jak se to stalo Vam napovi vysledky voleb v Nemecku. V roce 1929 ziskala Hitlerova NSDAP necelych 10% hlasu a i nezamestnanost byla pod 10%. Pristi volby v r. 1933 ziskala NSDAP 38% (podobne jako v CSR KSC v r. 1946) a nezamestnost dosahla 33%. V Nemecku bylo v te dobe 11 milionu lidi bez prace, bez nadeje. Prave toho vyuzil Hitler, zoufalstvi neezamestnanych mas a pocitu bezvychodnosti nemeckych delniku. To byla bezprostredni pricina vitezstvi nacistu ve volbach a taky to, ze si Hitler nasel "vinniky"- Zidy! Navic se nacistum podarilo behem nekolika malo let nezamestnanost zlikvidovat! Tim si siroke masy volicu ziskat, stali se tak lehce manipulativni a provolavali "wir danken usere fuhrer". To by se uz nikdy nemelo stat, dopustit hospodarskou krizi a tim i miliony miliony zoufalych mezamestnanych zijici v pocitu bezvychodnosti a timto snadno zpracovatelnych.

H. Rybnická 9.5.2022 17:56

Ale paní Lukešová máte opravdu dojem, že by mi byly tyto základní věci neznámy? Jedno přece nevylučuje druhé, A že si "Hitler našel vinníky"? to by se přece nepodařilo kdyby ostatně v celé Evropě nebyl silný antisemitismus, ostatně in v CSR A hospodářská krize v Sudetách jde jednoznačně na účet CSR vlády. Ekonomové Vám vysvětlí, že si Hitler sedl v Německu do ustlaného hnízdečka, kde opatření proti krizi byla již nastavena bohužel teprve v začátcích. A že zničil opozici v začátcích - stejné jako dnes v Rusku - se ostatně dělo v CSR let 1945-46 do voleb také.

H. Lukešová 9.5.2022 18:31

Teď odpovídáte panu Lancíkovi, ne mně....jinak ok...

K. A. 9.5.2022 18:41

Pletete si pana Lancíka s paní Lukešovou. Za krizi v Sudetech vláda nemohla, to je výmysl německé propagandy. Všude ve světě je hospodářská krize, jenom v Sudetech by bývala nebyla nebýt čs. vlády? To je trochu legrační.

J. Jurax 9.5.2022 19:21

To je osobitý výklad dějin Frau Rybnitzky vlastní ...

H. Rybnická 10.5.2022 17:13

To je sice pravda, ale československá vláda doložitelně právě v krizi nechala sudetské Němce na holičkách. Zaměstnanost byla nesrovnatelně vyšší než ve vnitrozemí, stát upředňostnoval české firmy velkými zakázkami atp. Potřebujete jen číst dobový tisk.

K. A. 10.5.2022 20:29

Myslíte dobový tisk z hitlerovského Německa nebo Henleinovy strany? To je hodně objektivní. Spíš by to měl někdo z historiků vypočítat. Nedivil bych se, pokud by se vláda nechovala úplně fér, takových drobných i větších schválností bylo z obou stran dost. Němci za Rakouska dělali i horší věci a nikdo z Čechů jim to dneska nevyčítá. Dávat ovšem vládě zodpovědnost za krizi v Sudetech je hodně silné kafe. Vím o případech německých firem, které dostaly státní zakázku přednostně před českou firmou. A hlavní důvod, proč byla krize v Sudetech těžká, je znám: Převažoval tam lehký exportní průmysl a všechny země v té době zaváděly cla, takže výroba na export propadla nejvíc. Ve vnitrozemí bylo více zemědělské výroby, přičemž celosvětově platí, že zemědělských oblastí a zemědělských států se krize dotkla méně, což nejspíš souvisí s tím, že jíst se musí. To ale neznamená, že by na tom byl dělník v Praze líp než dělník v Liberci.

(Předpokládám, že jste nechtěla říct, že v Sudetech byla zaměstnanost nesrovnatelně vyšší. Tím byste si asi trochu protiřečila.)

J. Jurax 9.5.2022 19:18

No, zas tak úplně se jim to nepovedlo ...

J. Jurax 9.5.2022 19:30

Nemýlí se.

Německá panská rasa se hrdinně bránila zum bitteren Ende. A co napáchala předtím je jistě známo i Vám. Demokracie přišla do Německa na pancířích tanků. Národní socialismus nebýt drtivě poražen by se k ní propracoval stěží.

H. Rybnická 9.5.2022 10:40

Ježíšmarja to je kecání a ještě všechno tuplovaně.. A tucet velectěných spoludiskutujících na to "hópne jako na špek" jak se říká u nás na Moravě.

T. Hraj 9.5.2022 11:22

Není nad kvalitní a přínosnou kritiku.;-D

J. Jurax 9.5.2022 19:31

A fundovanou! ... :-)))

I. Schlägel 9.5.2022 10:36

Tipnu si, že kdyby se článek pokrátil přesně o polovinu, vše podstatné by v něm zůstalo.:-) Autorovi díky za informace.R^

F. Navrátil 9.5.2022 9:21

O tom, zda se národní stát stane velmocí, rozhoduje podmanění a odnárodnění menšin. Nátlakem nebo ohněm a mečem. Tak V. Británie likvidovala Skoty, Velšany nebo Iry. Francie Normanďany, Bretonce či Akvitánce. Španělsko Katalínce, Basky nebo Maury. Německá pozice není nijak odlišná, pouze se nechtělo spokojit s prostorem mezi Francií a Ruskem. Německo své geopolitické záměry nezměnilo. Ovšem pokud ovládnutí Evropy prostřednictvím EU je pro něho velkým soustem, kterým se patrně potřetí v řadě zalkne.

T. Hraj 9.5.2022 9:19

"dříve nás považovali za méněcennou rasu, dnes za méněcenné rasisty"

Tento bonmot geniálně vystihuje hluboko zakořeněnou německou víru ve vlastní nadřazenost. Pocit nadřazenosti má mnoho mocností. Například o Angličanech se říká (zcela pravdivý) vtip: "Všechny národy na světě si o sobě myslí, že oni jsou ti nejlepší. Kromě Angličanů. Ti to vědí."

U Němců se ale nadřazenost snoubí se stejně zakořeněnou stádovitostí. Jednotlivec a jeho svoboda nejsou pro Němce žádnou hodnotou. Netvoří základ společnosti (jako u Anglosasů). Naopak. Stát a celá společnost se v jejich představách tvoří odshora, nikoli spontánní interakcí svobodných jednotlivců. Všespolečenské dobro rýsují autority. Protivit se autoritám (projevovat svobodu myšlení) je tak nejen škodlivé (je to sypáním písku do namazaného soukolí), ale je to v jejich očích přímo nemorální.

A dejme si pozor na Číňana. Má to v hlavě nastaveno velice podobně, akorát to má na druhou.

J. Farda 9.5.2022 13:59

A je jich už téměř cca půldruhé miliardy ...

O. Uživatel 9.5.2022 8:58

Uživatel požádal o vymazání
J. Vrabec 9.5.2022 14:21

Soudruhu, tak si natáhni zase plot a záminuj hranice. Možná to Němcům bude vyhovovat.

R. Langer 9.5.2022 14:36

Hm, až k nám budou z toho svého ráje emigrovat, tak asi moc ne... ;-D

J. Vrabec 9.5.2022 16:54

Toho se nedožijete. Kdo chce už žít mezi čecháčkama. EUR^EU