27.11.2022 | Svátek má Xenie


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
vita 21.2.2006 9:25

Re: Re: A jé, zase jeden popírač církevního "holokaustu".

Co má společného Tomáš Akvinský s vědou?
vita 21.2.2006 9:24

Re: Pro autora..."Tychona de Brahe."

"de" v Tychonově jménu není sporné, ale blbost. Dánové ani Švédové "de" nepoužívali a "de Brahe" je něco jako "de Novák" Tycho Brahe byl potomek šlechtické rodiny s příjmením Brahe. Puntík.
 
Byl už odtajněn proces Giordana Bruna? Pokud vím, tehdy byly jeho myšlenky považovány za natolik pobuřující, že byly utajeny. A že by mohly souviset s "mnohostí světů obydlených" vyplývá jen z ironické (v dané souvislosti krajně nevkusné) poznámky jistého čerstvého konvertity, radujícího se nad upálením G.B. Inu, konvertité. Poturčenci horší Turků.
 
A ti vraždící a loupící Albigenští - to je, pěkně prosím, založeno na nějakých dokladech nebo je to pia fraus? Co vím, tak vraždili, násilnili a loupili spíše křižáci u víře, že všechny skutky jsou jim nejen odpuštěny, ale přičteny k dobru.
Kolt 21.2.2006 9:22

Re: Re: Re: Re: Diky za uvadeni veci na pravou miru

Tedy abych byl uplne presny - masove carodejnicke procesy v letech rekneme 15xx-17xx, ktere masove koncily upalenim byly svetske. Cirkev carodejnicke procesy take provozovala, ale o dost drive (jeste ve stredoveku) a vetsinou nekoncily upalenim, jenom nejakym cirkevnim trestem, nejcasteji exkomunikaci.
vita 21.2.2006 9:17

Re: Re: nesouhlas s autorem

Důkazem pohybu Země je změření paralaxy blízkých hvězd - hvězda se při pohledu v různých ročních dobách promítá na "nebeskou sféru" do různých míst, což lze změřit. Samozřejmě obtížně a jen pro blízké hvězdy. Protože Tycho Brahe paralaxu nezměřil, odmítal (zcela vědecky) Koperníkovu soustavu a přišel se svou vlastní.
Stejně důkazem otáčení Země je až Foucoultovo kyvadlo a pozdější gyroskopy.
 
Koperníkova soustava nebyla (ač se to tvrdí) až takovým převratem, jako 1. Kepplerův zákon a nepřinesla žádná výrazná zjednodušení. To až zavržení "jediného možného dokonalého" pohybu po kružnicích a přechod k elipsám. Najednou byla Machina mundi prostá jak kafemlejnek...
Kolt 21.2.2006 9:17

Re: Re: Re: Diky za uvadeni veci na pravou miru

Tomu moc nerozumim. Nepochybne se spousta cirkevnich hodnostaru na procesech podilela, ale cirkev jako takova nikoliv. Carodejnicke procesy byly procesy svetske. Vatikan a inkvizice se stavely proti procesum. To ze byl nekdo vystaven inkvizici (v obecnem smyslu slova) neznamena automaticky, ze ho vyslychal a soudil nejaky predstavitel cirkve, nebo dokonec zastupce skutecne vatikanske Inkvizice. Treba co se tyka knihy Kladivo na carodejnice, tak tu papez zakazal a inkvizice a jezuite ten zakaz skutecne vynucovali. U protestantu je to tezsi, protoze nemeli oficialni hierarchickou strukturu a nekteri vysoci predstavitele procesy podporovali i iniciovali.
Kolt 21.2.2006 9:00

Re: A jé, zase jeden popírač církevního "holokaustu".

No vidite, ja jsem si myslel, ze rozvoj vedy zacal s rozvojem renesance a renesance s upadkem cirkevni moci vubec nesouvisela. Ale clovek se porad uci.
VladaPing 21.2.2006 8:57

Re: Re: Diky za uvadeni veci na pravou miru

"cirkev nemela na upalovani carodejnic nejvetsi podil."
Ano, "šábla" se s udavačem.
Ten, kdo udal kacíře, se spolupodílel na výnosu jeho zabaveného majetku......
Skepticus Maximus 21.2.2006 8:53

Re: Re: A jé, zase jeden popírač církevního "holokaustu".

Co to žvaníte? Četl jste Summa Theologica? Nebo chcete snad říci, že ten impotent byl vědcem, kvůli tomu že narouboval Aristotela na křesťanské žvásty?
Kolt 21.2.2006 8:46

Re: nesouhlas s autorem

Nevim jaky byl tehdejsi nazor na priliv a odliv, ale heliocentricky system tehdy rozhodne dokazany nebyl. Kopernik nic nedokazuje. Kopernik to postavil jako hypotezu, zadne dukazy neprinesl. A dukazy neprinesl ani Galileo. Jestli prisel dukaz az v roce 1748 nevim, ale v dobe Galileova procesu zadny dukaz neexistoval.
Šnek 21.2.2006 8:38

Otřes

Tak že za ty hory upálených bychom se církvi svaté měli ještě omluvit. Navrhoval bych také omluvit se za bezpočet vražd protestantům i katolíkům v Severním Irsku.
Brabcak 21.2.2006 8:37

Re: A jé, zase jeden popírač církevního "holokaustu".

A jméno Tomáše Akvinského Vám něco říká?
I-Worm 21.2.2006 8:34

Myslím, že máme dost důkazů ze současnosti

například tvrzení, že preservativ nechrání proti AIDS.
Kolt 21.2.2006 8:34

Re: Diky za uvadeni veci na pravou miru

Jestli chcete opovrhovat cirkvi za upalovani carodejnic, tak se obratte PREDEVSIM na cirkve protestantske/evangelicke. Katolici upalili o jeden az dva rady carodejnic mene. Nemluve o tom, ze cirkev nemela na upalovani carodejnic nejvetsi podil.
I-Worm 21.2.2006 8:30

Re: já se v tom nevyznám,

vidění, zjevení ... je mnoho cest, ve kterých se my, laici, nevyznáme.
VladaPing 21.2.2006 8:15

Pro autora..."Tychona de Brahe."

To "de" je v Tychonově příjmení přinejmenším sporné.
Jinak si to asi pěkně "slíznete".
J Kunes 21.2.2006 8:11

hlasani rasismu

Pane autore, pokud do vetsiny americkych zemi zahrnujete i USA, mohl byste mi nejak dolozit, ze tam je hlasani rasismu (tedy nazoru, ze nejaka rasa je nadrazena jine rase) tresne.
A.S. Pergill 21.2.2006 7:38

A, na rozdíl od autora,

vůbec nelituji toho, že o to, co si máme myslet, nebo čemu máme věřit, nerozhodují vysloužilí nacisté a inkvizitoři nebo bývalí dodavatelé Cyklonu B do plynových komor.
A.S. Pergill 21.2.2006 7:37

Autorovo nesmyslné blábolení

snadno demonstruje fakt, že tažení proti Albigenským a likvidaci "pohanských" filosofických škol od sebe odděluje téměř tisíc let. Či spíše to autor záměrně podává tak, jako by tu nějaká příčinná souvislost byla. Albigenští se rovněž nechovali nijak agresívně, ani nepronásledovali jinověrce, a tažení proti nim bylo jednoznačnou agresí ze strany církve.
A.S. Pergill 21.2.2006 7:29

Faktem je,

že Galilea nesoudili za "nevědecké názory" nebo za to, že heliocentrismus není podložený vědeckými důkazy, ale za to, že odporuje církevním dogmatům. Faktem také je, že ho soudili morálně a intelektuálně bezcenní lidé, kteří by, nebýt procesu s Galileem, nestáli za víc než za pár řádek petitem ve velmi specializovaných vysokoškolských učebnicích. To, že si vzájemně přidělili nějaké doktoráty (asi jako komunističtí pohlaváři na "Vokovické sorbonně") ještě nic nevypovídá o jejich kvalitách. V zásadě naprosto stejná situace je i s Giordanem Brunem.
Skepticus Maximus 21.2.2006 7:25

A jé, zase jeden popírač církevního "holokaustu".

Ještěže každý s funkčním mozkem ví, že rozvoj vědy začal až s úpadkem církevní moci a jejich kolektivistické dogmatické ideologie.
Netřeba 21.2.2006 7:15

Re: já se v tom nevyznám,

Z archivů kágébé, estébé, dédété a pécébé.
Vlastimil Obereigner 21.2.2006 3:19

Rosenberg byl jen rasista!

"My, kteří jsme popravili v Norimbergu Alfreda Rosenberga nemáme právo odsuzovat akty bezpráví středověku!" Je vůbec možné, že  něco takového  může někdo napsat? Hnus !!!
O tom, jak to bylo s Galileem, Kopernikem. Brunem a dalšími, je mnoho napsáno a kdo chce podpořit své postoje, najde si "své" prameny, tak jak to učinil autor. A je jisté, že se to bude leckterým čtenářům hodit do krámu. On i Grebeníček, Ransdorf, nebo Filip je schopen vysvětlit (podle nich) "některé chyby a nezákonnosti socialistické justice".
M. Storek 21.2.2006 2:17

nesouhlas s autorem

Autor se dopustil mnoha zasadnich chyb: "....podle kterých měl heliocentrický systém prezentovat jako hypotézu, zatímco Galileo jej uváděl jako dokázanou věc. Požadované důkazy však nemohl předložit, protože je neměl" Nesmysl - tehdy uz byly znamy Keplerovy zakony   " Galileo také zastával názor, že mořský příliv je způsobován zemětřesením, a protinázor soudců, že je způsoben přitažlivostí měsíce, označoval za imbecilní ." Gravitace nebyla za zivota Galilea znama, to je koncept . Newtona, ktery se narodil v roce Galileovy smrti   "Galileo během procesu nepobyl ani hodinu ve vězení " - Galileo ale byl dozivotne v domacim vezeni   Kdyz katolicka cirkev Galileovi neublizila, proc se tedy papez Jan Pavel v roce 1992 za tutko kauzu omluvil?????
doxa 21.2.2006 1:07

Ale jistě

Koperník byl katolický kněz, kanovník ve Fromborku. Vůbec nic se mu nestalo. Rovněž tak Keplerovi ani Brahovi se nic nestalo. Giordano Bruno nebyl vědec, nýbrž spekulativní filosof (přímo postmoderní), který exaktní vědce přímo nenáviděl (jellikož Galilei mu vyfoukl stolici matematiky v Padově a Kepler prý dělal ze živoucího vesmíru hodinový stroj). Upálen byl za 9 tezí, které odsoudili jiýž první křesťanské koncily, mj. za myšlenku, že iďábel může dosáhnout spasení.
zdeněk 21.2.2006 0:52

já se v tom nevyznám,

někde jsem četl že proces galileem nebyl dosud odtajněn a spisy leží ve vatikánu. Tak z jakých materiálů všichni čerpají?
Jiri Polivka 21.2.2006 0:42

Diky za uvadeni veci na pravou miru

Dekuji panu Behalovi za kvalifikovane uvadeni veci na pravou miru. Podrobnosti o Galileove procesu, resp. postupu kAtolickych odborniku pri posuzovani Galileovych knih potvrzuji skutecnosti. Galileo byl  kritizovan a trestan za poruseni dohody s papezem o tom, ze nebude prosazovat Kopernikovu hypotezu proti stavajicimu Platonovu modelu vesmiru; Galileo prave Platonuv model zesmesnil, ac pro Kopernikuv model nedovedl predlozit dukazy. Jako mnozi jini, byl novinkou proste nadsen.
 Sam  myslim, ze katolicka cirkev (a mnohe dalsi krestanske sekty) ma byt spise nez  za pronasledovani heretiku opovrzena za "paleni carodejnic". Padlo jim udajne nekolik set tisic zivotu zen a divek, z duvodu  vymyslenych a hanebnych. Katolicka inkvizice branila svobodnemu mysleni a je jen dobre, ze uz davno neni. Mozna by pan Behal nebo nekdo z historiku mohl k tomuto problemu prispet.
 Velmi dekuji za dnesni studii!  Zdravi Jiri Polivka