29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

HISTORIE: Epidemie v českých dějinách

Zažily naše země v novověké éře něco podobného? Ano a dokonce dost často... Je zajímavé sledovat i tehdejší reakce státu. Uplatňovaly se karantény, izolace obyvatelstva, ale také lékařská péče a očkování.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 12.5.2020 15:08

Děkuji autorovi, zajímavé údaje..

P. Moravčík 12.5.2020 12:35

Slovom mor sa v stredoveku často označovali aj iné epidemické ochorenia.

A s cholerou je to trochu inak. Na ochorenie je nutná vysoká infekčná dávka a musí ísť o jedincov podvyživených a inak oslabených. Známy je prípad blamáže doktora Kocha, ktorý demonštroval v akademickom auditóriu kultúru novoobjaveného Vibria cholerae. Profesor Virchow, známy odporca bacilárnych infekcií, pristúpil k rečníckemu pultu a k ohromeniu prítomných vypil kultúru cholerového vibria bez ďalších následkov. Neviem, či mal zvýšenú žalúdočnú kyselinu (vibrio vyžaduje zásadité prostredie), ale bol to vtedy už muž v pokročilom veku, teda mal by dopadnúť zle..

V. Petr 12.5.2020 11:20

Autor by měl ještě popsat, KDO u nás stojí za rozšířením vší, případně úplavice, za komunistů prakticky neznámé!

L. Machala 12.5.2020 17:40

Ani jedno není pravda - veš hlavová se začala opět šířit v dětských kolektivech již během sedmdesátých let a výskyt úplavice čili shigelózy trvale klesá - např. v sedmdesátých a osmdesátých letech min. století to byly tisíce případů ročně, zatímco v posledním desetiletí jsou to desítky ročně.

J. Ptáček 12.5.2020 10:26

Epidemie a nejen české bývají spojovány s válkami, přesuny vojáků, jejich násilím vůči bezbranným. Syfilis zvaný francouzská nemoc má logicky také spojení s válkou. Je zajímavé, že naše země touto nemocí obšťastnili právě naše vzory, nevojáci Lenin a Gottwald. Jeden utekl před válkou do Francie a Švýcarska, druhý do milované Moskvy.

M. Koutný 12.5.2020 10:08

Ta historie s korunovací je paralelou k příběhům koronaviru. Provincie Bergamo to schytala nejhůř z celé Itálie nejen proto, že zde pracovalo velké množství čínských dělníků. Zásadní bylo konání zápasu fotbalové Ligy mistrů, jehož se zúčastnilo 55.000 bezmozků, začasté chrchlajících, frkajících a horečnatých, nedbajících informací o počínající epidemii.

Podobně Španělsko uvrhly do prů...švihu tamní feministky, které se, přes varování z nejvyšších míst, sjely v počtu 120.000 slepic pod hesly "Sexismus zabíjí víc než koronavirus". Následně ho pak (koronavirus, ne sexismus) exportovaly po celém Španělsku.

Ergo: blbost zabíjí, bohužel často i nevinné. Zajímalo by mne, jestli by se mezi účastníky zmiňovaných akcí našel někdo, kdo si, sledujíce sčítání mrtvých, s hrůzou říkal: "To já je zabil."

J. Mareš 12.5.2020 9:01

Rozumný článek, doporučuji otevřít jakoukoli starší obecní či farní kroniku a pročíst si místy dost kruté zprávy o opakovaných epidemiích (v 19. století hlavně cholera, tyfus), je to dobrá prevence proti současné ublíženecké sebestřednosti.

L. Machala 12.5.2020 7:06

Jenom pro upřesnění - není "tyfus" jako "tyfus" - veš šatní přenáší tyfus skvrnitý, který je způsoben bakterií Rickettsia prowazekii (popsal ji český rodák S. von Prowazek) - poslední historicky významná epidemie u nás vypukla na konci války v Terezíně (viz např. knihu Svatý týden v Terezíně, Naše Vojsko 2008). Pak je tyfus břišní, způsobený bakterií Salmonella Typhi, která se přenáší fekal-orálně kontaminovanou vodu a potravinami. Břišní tyfus byl u nás endemický do počátku osmdesátých let minulého století, kdy zemřeli poslední bacilonosiči, a nyní je diagnostikován pouze jako importovaná infekce. A posléze je tyfus návratný, který je způsobený borrelií Borrelia recurrentis (příbuzná původce naší lymské borreliosy), jejímž vektorem jsou rovněž vši; v současné době je návratný tyfus celosvětově hlášen zřídka.

P. Victorin 12.5.2020 7:00

Zajímavý článek, bez jalového politizování. BRAVO!