9.8.2022 | Svátek má Roman


GLOSA: První žena na Měsíci

2.9.2020

Už se to ví dlouho, ale co je to platné, ve čtvrtek to oznámil současný americký prezident a kandidát na příštího. Pokud bude Donald Trump zvolen, je velmi pravděpodobné, že první žena stane na povrchu Měsíce v době jeho funkčního období. Dodejme, že stejně to dopadne, i když vyhraje Joe Biden.

Žena na Měsíci, to je fascinující téma pro ranou fázi science fiction. Právě tak se jmenoval německý film režiséra Fritze Langa, natočený v roce 1929. Na internetu najdete i jeho plnou nesestříhanou verzi, trvá poctivých tři a půl hodiny. Je to samozřejmě film němý a je ve všech ohledech fascinující – výtvarně, režijně, hereckými projevy a také technicky. Na téma ženy na Měsíci máme v dějinách české literární fantastiky taky pěknou kuriozitu. Je to spis nazvaný Souboj od autora dívčích románků Viléma Neubauera z roku 1931. Jde o to, že jistý muž a jedna žena se dostanou do sporu, které pohlaví je lepší, jestli muži nebo ženy, a rozhodnout má soupeření, kdo z nich se dostane první na Měsíc. Začnou stavět každý tu svoji raketu na chatě na Sázavě a vyrazí. Ušetřím vás detaily, dopadne to dobře, doletí spolu a v kráteru splynou v polibku.

Ale zpátky k tomu Trumpovi a ženě na Měsíci v reálu. Pokud se program NASA Artemis bude realizovat, žena v posádce určitě bude, a když už tam bude, určitě ji nenechají viset někde v modulu u plotny. Ženy se už rutinně účastní práce na Mezinárodní kosmické stanici. Christina Koch se z ní vrátila v únoru letošního roku. Papírkovou parádu průjezdu Manhattanem si neužila. To první žena na Měsíci bude mít jiný zájem kolem sebe a jiné přijetí. Tak je to vždycky, důležité je být první. Na oběžné dráze kolem Země letěla jako první Valentina Těreškovová, její jméno zná asi každý, kdo se o kosmonautiku blíže zajímá. V současném kosmickém programu je v Americe dvanáct žen. Populární je Christina Koch, drží rekord 288 dnů na ISS. Což samozřejmě neznamená, že ji vyberou na první let Artemis. První černoška v kosmu byla doktorka Mae Jemison a doktorka Kalpana Chawla byla první Indka, letěla dvakrát v raketoplánu Columbia. Předpokládám, že se nedivíte, že sem tohle pletu. Samozřejmě, že to hraje roli a že i tohle je politikum. Bylo by naivní až trapné se tvářit, že je to jinak. Z jiného důvodu by Donald Trump ženu na Měsíc necpal v předvolebním projevu. Jsem ten poslední, kdo by mu to vyčítal. Byl by hlupák, aby to neudělal.

 První ženě na Měsíci rád zamávám, ale hlavně se těším, až přestane být důležité, jestli je někdo žena nebo muž, černý nebo indián. Ukaž, co umíš, a je jedno, co jsi, tak by to mělo být a tak to není a ještě dlouho nebude.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

Neff.czAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!