19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

GLOSA: Proč přibývá lidí trpících ADHD

ADHD (Attention Deficit and Hyperactivity Disorder) je velmi častá psychická porucha projevující se špatnou koncentrací pozornosti a hyperaktivitou. Zpočátku byla diagnostikována hlavně u dětí jako "malé" organické poškození mozku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Fencl 6.5.2014 19:20

Munro

Paní Munro sem netahejme. Ty děti (a ty lidi, kteří na roztěkané úrovni oněch děcek setrvali) by totiž nestrávili ani tu povídku paní Munro (jejíž povídky jsou, mimochodem, poměrně dlouhé), ba neskousli by ni první stranu té povídky.

R. Langer 6.5.2014 11:37

Na poruchy soustředění

poměrně dost dobře zabírá malý dvůr a velký bič, a to zejména v mladém věku. Později už nepomáhá skoro nic, a člověk z toho potom vyroste až po pubertě, ale to už je dost pozdě. Mluvím z vlastní zkušenosti, ovšem u mě se o žádné hyperaktivitě nemluvilo, prostě jsem byl značně neposedný dareba. Pravdou ovšem je, že navzdory tomu jsem byl na základní škole kupodivu premiant, a ta hyperaktivita mě přešla, jakmile jsem se naučil číst, protože pak jsem 10 let v kuse jenom četl. Uznávám ovšem, že nejsem zrovna typický případ. ;-)

Š. Hašek 6.5.2014 11:48

Re: Na poruchy soustředění

Asi tak. A střídat ruce. A mít rodičovský čas na "mladé stromky".

A z toho plyne - neposkytovat ani různým rojícím se posudkářům, aby ze zanedbaného dítěte udělali problém pro ministerstvo zdravotnictví či lidských práv. Či diagnózu. Neplatí obecně.

Nevychovaní, těkající, lenošící, za hodinku trhání rybízu zcela vyčerpaní mládežníci by se mohli jít potom v dospělosti třeba pást. Tak jsem to poslouchal já, když tatík měl pocit, že "nějak lenoším".

R. Langer 6.5.2014 13:11

Re: Na poruchy soustředění

Ano, přesně tak jsem to myslel, a tak to také na mně bylo praktikováno (ovšem pozor, samozřejmě s tím, že jsem vždycky věděl "za co to bylo"). Svým rodičům za to mohu jenom poděkovat. Ovšem upřímně řečeno, kdybych já byl svoje dítě, tak bych se asi zabil. Moc dobře si vybavuji, co jsem třeba prováděl už v pěti letech. A třeba několik let jsem v podstatě ani nespal (jenom tak cca od 2:00 do 5:00 hodin), takže rodiče taktéž. Ono se to ale časem projeví jinak, dnes jsem schopný klidně naspat i 14 hodin denně... :-)

Š. Hašek 7.5.2014 17:19

Re: Na poruchy soustředění

Myšleno obrazně. Táta mě ani jednou neuhodil.

O. Zuckerová 6.5.2014 10:27

Hezký úvod,

ale chtělo by to pokračovat. Kardinální výchovný deficit dneška spočívá v "zaměstnávání" dětí něčím, při čem prostě jen dají pokoj. Mladý člověk ale potřebuje přidržet k činnosti, kde musí nasadit trpělivost, jisté sebeovládnutí, tvořivou snahu, kde NENÍ výsledek vidět hned. Přímo tragické důsledky má na dnešní dorost absence hudební výchovy - aktivního provozování hudby, která zlepšuje soustředění, rozvíjí emocionalitu, spojuje hráče a zpěváky při společných akcích. A působí ozdravně na neurologické defekty - zadrhávání v řeči, hyperaktivitu atd. Nevím, proč byla hudba ze školních osnov tak vytlačena. Už při tak obyčejných příležitostech jako je zpěv hymny po sportovním utkání je vidět (slyšet!!) mastodontí řev desítek hrdel bez jakékoi intonace. Vždyť je to ostuda!

J. Jurax 6.5.2014 22:26

Re: Hezký úvod,

No, při hudební výchově jsem jsa vybaven absolutním hudebním hluchem těžce trpěl a stupnici nezazpívám dodnes - je to už půlstoletí.

Ale totéž co přisuzujete hudbě udělá vhodný - nevýkonostní - sport nebo zájmový kroužek (nepočítačový) - třeba stavění modelů letadel nebo tak ...

J. Míkovcová 6.5.2014 6:12

Takže ADHD přibývá protože televize...?

Na tuhle zkratku začínám být už skoro alergická. Televizi jsme dlouhá léta ani neměli, bydleli na vesnici a idylicky běhali po zahradě a po poli, dítko mělo (hojně využívanou) možnost pořádně se umazat (další oblíbený "důvod" - přehnaná hygiena!) a určitě ho nikdo nepřetěžoval přílišnými nároky (oblíbený "důvod" číslo tři).

Že bude "jiný" bylo jasné dřív, než se poprvé posadil.

Když jsme mu v pokročilém věku skoro čtyř let začali pouštět pohádky, naopak jsme zjistili, že mu to v soustředění spíše pomáhá - na rozdíl od čtení, které se přerušovalo podle toho, jak zrovna kroužil okolo, si televize pokračovala stála dál; a donutila ho tak vydržet na místě (i když to bylo třeba hlavou dolů).

Moje oblíbená teorie je ta s příliš velkým množstvím chemie v životním prostředí.

Š. Hašek 6.5.2014 11:58

Re: Takže ADHD přibývá protože televize...?

Vyprávění, prohlížení knih je časově náročné jak pro poskytovatele (matku-otce), tak i pro příjemce - robě "musí chvilku posedět". Rovněž stavebnice pro chlapce a oblékání panenky pro "budoucí maminky" zabere fůru času!!!!! A je již odborníky/nicemi nedoporučováno, neb brání rodičovstvu v obsluze kanceláří. Fandím té třetině, co "na to jde postaru"!!!!!

Jest třeba zavést výchovu "ponecháním jedince samo sobě s pomocí moderního přístrojové ho vybavení".

A není to žádná nemoc. Je to celkové zanedbání a praštěné metody výchovy. Mnohdy. Dneska se i levé ruce svádí na nemoc. Podporuje Škromach.