Neviditelný pes

GLOSA: Perpetuum mobile žije

14.4.2012

Hned na dvou našich televizních stanicích se ve čtvrtek objevila zpráva o zázračném zařízení, které o třetinu snižuje spotřebu paliva v autě, a to jak benzinovém, tak naftovém. Samozřejmě zpráva přišla ve vhodný okamžik, kdy cena pohonných hmot roste způsobem, který zasáhne skoro každého. Takzvané "auto na vodu" vyvíjí vlastním alternátorem pomocí elektrolýzy z vody vodík a kyslík a přimíchává jej do sání motoru. Přivolaní "odborníci" ve zprávě varovali před používáním takových zařízení jen ze dvou hledisek - právního a bezpečnostního. Takže pozor: nepoužívejte to, protože to není schválené a dostanete pokutu ... Nepoužívejte to, protože to nemá zpětnou klapku a mohlo by to bouchnout. Ale žádný odborník neřekl, že je to celé nebetyčná pitomost využívající lidské blbosti!

Nebudu se moc rozepisovat o tom, proč celé zařízení nemůže fungovat. Je to klasické "perpetuum mobile", odebírající energii z motoru a vracející ji se značnými ztrátami zpátky do motoru, takže celý efekt je spíš záporný (je samozřejmě možné spekulovat o zlepšení spalování hypotetickým katalytickým účinkem, ale takový jev by byl známý už asi sto let a byl by používaný). Na celé věci je spíš zajímavý pohled obecnější.

Za prvé - k čemu vlastně slouží naše školství, a za druhé - proč takovým nehoráznostem podléhají i lidé v branži novinářské, kteří by přece jen měli mít vzdělání o trochu větší než průměrné?

O našem školství se už napsalo mnohé. Reformy nereformy, vše vždycky závisí na učiteli. Děti jsou samozřejmě dnes zpovykané všemi těmi "právy", ale v zásadě hloupější nejsou. Ale škola, zvláště základní, by měla do těch hlaviček natlouci všemi možnými způsoby alespoň pár věcí. Není jich mnoho: Kde psát tvrdé Y, trojčlenku, dluhy že se musí splatit a zákon zachování energie. Má na to devět let.

A novinář je fenomén sám pro sebe. Je schopen bez zaškobrtnutí napsat či vyslovit "finále plejof české olejárny státní drůbežárny gorodkové ligy ", ale nikdy si nezapamatuje, že epicentrum je z definice na povrchu země a nemůže být 30 km pod zemí. Asi není možné od něj chtít odbornost na všechno (to však není jeho práce), ale ty čtyři věci zmíněné nahoře by znát měl.zpět na článek