27.2.2021 | Svátek má Alexandr


GLOSA: Perpetuum mobile žije

14.4.2012

Hned na dvou našich televizních stanicích se ve čtvrtek objevila zpráva o zázračném zařízení, které o třetinu snižuje spotřebu paliva v autě, a to jak benzinovém, tak naftovém. Samozřejmě zpráva přišla ve vhodný okamžik, kdy cena pohonných hmot roste způsobem, který zasáhne skoro každého. Takzvané "auto na vodu" vyvíjí vlastním alternátorem pomocí elektrolýzy z vody vodík a kyslík a přimíchává jej do sání motoru. Přivolaní "odborníci" ve zprávě varovali před používáním takových zařízení jen ze dvou hledisek - právního a bezpečnostního. Takže pozor: nepoužívejte to, protože to není schválené a dostanete pokutu ... Nepoužívejte to, protože to nemá zpětnou klapku a mohlo by to bouchnout. Ale žádný odborník neřekl, že je to celé nebetyčná pitomost využívající lidské blbosti!

Nebudu se moc rozepisovat o tom, proč celé zařízení nemůže fungovat. Je to klasické "perpetuum mobile", odebírající energii z motoru a vracející ji se značnými ztrátami zpátky do motoru, takže celý efekt je spíš záporný (je samozřejmě možné spekulovat o zlepšení spalování hypotetickým katalytickým účinkem, ale takový jev by byl známý už asi sto let a byl by používaný). Na celé věci je spíš zajímavý pohled obecnější.

Za prvé - k čemu vlastně slouží naše školství, a za druhé - proč takovým nehoráznostem podléhají i lidé v branži novinářské, kteří by přece jen měli mít vzdělání o trochu větší než průměrné?

O našem školství se už napsalo mnohé. Reformy nereformy, vše vždycky závisí na učiteli. Děti jsou samozřejmě dnes zpovykané všemi těmi "právy", ale v zásadě hloupější nejsou. Ale škola, zvláště základní, by měla do těch hlaviček natlouci všemi možnými způsoby alespoň pár věcí. Není jich mnoho: Kde psát tvrdé Y, trojčlenku, dluhy že se musí splatit a zákon zachování energie. Má na to devět let.

A novinář je fenomén sám pro sebe. Je schopen bez zaškobrtnutí napsat či vyslovit "finále plejof české olejárny státní drůbežárny gorodkové ligy ", ale nikdy si nezapamatuje, že epicentrum je z definice na povrchu země a nemůže být 30 km pod zemí. Asi není možné od něj chtít odbornost na všechno (to však není jeho práce), ale ty čtyři věci zmíněné nahoře by znát měl.Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.