Neviditelný pes

GLOSA: Ještě k tomu systému PES

4.12.2020

Jan Bartoň se ve svém článku PES: Čísla (ne)lžou věnuje problematice testů na covid-19 a jejich vlivu na rozvolňování opatření podle - jak se ukázalo - nezávazné a volně interpretovatelné tabulky PES (protiepidemický systém) ministra zdravotnictví. 

Jsem rád, že si někdo tak čtený povšiml a napsal, že ukazatel „Průměrná pozitivita testů za posledních 7 dní“ je logický nesmysl a nikdy, snad s výjimkou povinného plošného testování obyvatel, nemůže jeho hodnota klesnout pod 11 %, aby za tento ukazatel bylo do tabulky méně než 11 bodů. To by totiž znamenalo, že na každého pozitivního se přijde testovat více než osm (!) negativních! Prosím pěkně, proč by to ti zdraví dělali? Dnes už se občané nechodí testovat po každém zakašlání nebo teplůtce a ti, kdo tam chtěli ze zvědavosti, jsou již uspokojeni.

To samozřejmě otvírá prostor pro otázku, jestli je to tak nastaveno z hlouposti, anebo naschvál. První možnost není nijak radostná, mít hloupého ministra je špatnou vizitkou. Ale druhá je ještě horší a bude také blíž pravdě. Je to totiž celé postaveno tak, aby se uvolňovat nemuselo, ale mohlo se to svádět na „tu tabulku“. 

Jenže ani to nestačí. Výrok, který se připisuje Winstonu Churchillovi, „věřím jen těm statistikám, které jsem si sám zfalšoval“, neplatí zdaleka jen pro něj. Není třeba být nadán zvláštním matematickým talentem ani být profesorem imunologie na to, aby se v ministestvem zdravotnictví zveřejňovaných číslech nakažených a nemocných, z nichž se vypočítává hlasitost štěkotu PSA, našly velké podivnosti. 

Takže počet právě nemocných (který je mimo jiné také - to je náhodička! - prvním ukazatelem skóre PES) nám od 23.11. stoupl z 51 086 ke 30.11. na 63 396 = o celých 12 310! Jak je to možné, když počty nově nakažených klesají? Za dny od 24. do 30. listopadu se nově nakazilo 26 604 osob a deset dní zpět v období 13.-19.11. to bylo 35 071. Ti by měli být (plus-mínus) už uzdravení. Takže počet nemocných by měl spíš o osm a půl tisíce klesnout, než o 12 tisíc vzrůst (a to nechávám stranou zemřelé). Ach jo, dvacet tisíc lidí sem, dvacet tisíc lidí tam, budeme doufat, že si toho nikdo nevšimne, a udržíme PSA na řetězu ... Lži, lži a zase lži. Má cenu pokračovat?

Závěrem bych ještě reagoval na Bartoňovu větičku: „Pokud by počet testů zůstal na prymulovské úrovni, stále bychom se pohybovali na úrovni přes 10 000 pozitivních testů denně...“ Tohle totiž slýchám a vídám napsané příliš často. Jen autoři jaksi zapomínají zdůvodnit, jak to ta vláda dělá, že je těch testů nyní méně (zavírá snad testovací místa? jsou tam policajti se samopaly? lékaři mají zákaz vypisovat žádanky?) a odmítají přijmout prostý fakt, že nemocných je prostě nyní méně a na ně nabalené procento pozitivních a negativních kontaktů je víceméně konstantní - tudíž se zacykluji na průmerné pozitivitě testů, a tam už jsme byli. 

Moje naděje je už pouze v tom, že sněmovna neprodlouží vládě právo svévolně manipulovat s našimi životy už ani o den.

Autor je venkovan, soukromý zemědělec

Jiří Kejkrt


zpět na článek