8.7.2020 | Svátek má Nora


GLOSA: Jeden velký sen

16.4.2019

Dvě vědecké a technické události mě minulý týden… jak to říct? Zaujaly, to je slabé slovo.

Začnu tou úspěšnou. Společným úsilím vědců a techniků kolem osmi pozemních rádiových teleskopů a dvou superpočítačů se podařilo shromáždit data a vytvořit obraz černé díry v galaxii Messier 87. Všechno, co je s touto událostí spojeno, je v oblasti superlativů. Zmíněný galaktický útvar je od nás daleko pětapadesát milionů let. Když se dalo záření zachycené radioteleskopy na cestu, dinosauři už měli u nás po sezóně, ale prapředek člověka, to byl nějaký pulec schovaný kdesi pod kamenem. A to, co vypočítal Albert Einstein a sám tomu moc nevěřil, tedy ohyb světla a prostoru kolem hmoty, to je tady na fotce. Je to úspěch lidstva? Ne. Je to úspěch konkrétních lidí a konkrétních institucí a jim náleží obdiv a úcta.

Izraelská sonda Berešit měla ve čtvrtek měkce dosednout na povrch Měsíce. Sto sedmdesát metrů ji dělil od úspěchu, ale bylo to jako s Hančem a Vrbatou, když zahynuli skoro na dosah horské chaty. Sledoval jsem závěrečnou fázi letu v přímém přenosu. V jednu chvíli to už vypadalo dobře, viděli jsme i záběr izraelské vlajky a nápis „Malá země, velké sny“. Záběry ukazovaly řídící středisko. Vážné klidné tváře lidí u obrazovek. Byly vážné a klidné, dokud to vypadalo na triumf, a nic se v nich nezměnilo ani po té osudné vteřině ztráty spojení. Berešit se rozbila, malá země a velké sny zůstaly. Nepochybuji, že Izrael vypustí sondu znovu a i kdyby se měla i napodruhé rozbít o měsíční skály, jednou se to podaří.

Byl to můj druhý přímý přenos z lunárního přistání. Ten první byl v devětašedesátém, před padesáti lety přistáli Američané v Apollu. Šedesátá léta byla plná zoufalých neúspěchů, americké rakety řachaly jak prskavky. Velká země ale měla tehdy ještě velké sny a nakonec ten malý krok člověka vykonala a velkoryse ho prohlásila za krok lidstva.

O to tady jde především, o ty sny. Amerika, Čína a Rusko, to jsou světové mocnosti. Izrael, až se to podaří, bude čtvrtá země, která na povrchu Měsíce přistane. A co je to fantastické pro mne, celoživotního fanouška kosmického úsilí – je to soukromý podnik. Do vesmíru vynesla sondu soukromá raketa a také Berešit je částečně soukromý podnik organizace Space IL. Berešit se rozbila, ale sen, ten trvá dál.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

Neff.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.