Neviditelný pes

GLOSA: Jaký to musí být silný sonar…

15.2.2022

Je tomu již více než 115 let, kdy Lewis Nixon objevil nové principy zvukové navigace, které o devět let později, v roce 1915, francouzský fyzik Paul Langevin připravil k praktickému použití, v tehdy již běsnící a nesmyslné první světové válce. A tak vnikl SONAR (SOund Navigation And Ranging). Zvukové vlny se pod vodou šíří na delší vzdálenosti než na souši. Jenže ono vše dobré, nemusí být vždy výhradně dobré.

Stává se to daleko, ale přiznejte si, že vás nenechávají lhostejnými stále častější zprávy o takzvaných hromadných sebevraždách skupin velryb nebo delfínů. Hejno náhle zamíří k pobřeží a zdánlivě vědomě uvízne na mělčině. Což pro ně znamená pomalou, ale neodvratnou smrt.

Přestože se v mnoha případech podaří dobrovolníkům vrátit některé kytovce zpět do vody, stává se, že se zachránění jedinci vrátí na místo tragédie a uhynou společně s ostatními členy své skupiny. Jde skutečně o nějaký zvláštní rituál kytovců?

Jedna zpráva OSN před lety uvedla, že příčinou tohoto jevu mohou být nízkofrekvenční aktivní sonary (Low Frequency Active Sonar, LFAS), jejichž činnost způsobuje velkou bolest a selhání základních smyslových funkcí 71 druhů kytovců. Používají se především pro detekci vojenských ponorek.

„To vzbuzuje skutečně vážné obavy, protože tato zvířata potřebují zvuk k navigaci, při hledání potravy, ke komunikaci i pro páření,“ varoval tehdy v reakci na tuto zprávu Mark Simmonds ze Společnosti na ochranu velryb a delfínů (Whale and Dolphin Conservation Society, WDCS) a dodal: „Doposud jsme věděli o jiných hrozbách, jako je nadměrný rybolov, lov a znečištění. Nové nebezpečí představuje rostoucí počet podvodních sonarů. Tyto nízkofrekvenční zvuky putují na velkou vzdálenost, stovky, ne-li tisíce kilometrů od zdroje.“

Dá se tedy téměř s jistotou tvrdit, že činnost lidská vede nakonec velryby a delfíny k nechtěné tragické smrti. Vzniká tím, že je zbavíme možnosti orientace. Není to konec konců nic nového. Lidé to dělají i lidem.

Co jiného jsou totalitní a jim podobné systémy, které neustále opakovanými ideologickými polopravdami či dávno zglajšachtovanými pohádkami odvádějí často celé národy na jakousi mělčinu. Nebo také k hromadným sebevraždám, což v tomto případě znamenají války.

Vidíte. A to lidé na rozdíl od kytovců mají obecně značně vyšší schopnost uvažování. Jak silný to musí být sonar, který způsobí, že lidé znovu a znovu věří a netuší, že jsou postupně zbavováni vlastní schopnosti orientace. Dejte nám svoji svobodu, lákají je vševědoucí vůdci, a my již zajistíme, abyste se měli dobře. Nemusíte se jinak o nic starat. A lidé jdou a volí je. Kde že to je? Ále, někde támhle…zpět na článek