28.9.2020 | Den české státnosti


GLOSA: Historie pandemií a pokus z roku 2019

16.4.2020

Nemoci odjaktěživa cestují. Snad nejstarší morová pandemie přišla dle historiků v roce 541 z Etiopie a přes Středomoří se dostala do Galie a Irska, trvala do roku 750. Údajně na ni zemřelo 50 milionu lidí.

V roce 1141 se mor objevil znovu v poušti Gobi a odhaduje se, že na něj zemřelo v Číně dvě třetiny obyvatelstva. Tam však nezůstal, Mongolové ho přenesli na Krym a odsud ho janovští námořníci zavlekli do Evropy: lidé umírali na území celé Evropy a po třech letech zachvátil i Rusko. Epidemie se vracela na tomto území až do počátku 20. století a odhaduje se, že si mor vyžádal asi 200 milionů životů. Na území Čech a Moravy ve větších městech tuto pandemii dodnes připomínají morové sloupy.

O neštovicích víme, že do starověkého Říma je již v druhé polovině druhého století zavlekli legionáři asi z Afriky, kde na ni umírali již tisíce let před našim letopočtem faraoni. Španělští a italští námořníci neštovice dopravili do Ameriky, kde na přelomu 15. a 16. století tato choroba zlikvidovala 90 procent indiánů. Odhaduje se, že jen během 20. století neštovice usmrtily 300 až 500 milionů lidí. Ještě v roce 1967 onemocnělo na neštovice 15 milionů lidí a dva miliony z nich zemřelo. U nás se očkují děti proti neštovicím již od roku 1821. Očkováním se toto onemocnění podařilo v sedmdesátých letech minulého století zcela vymýtit.

Nejhrůznější nemocí z hlediska mrtvých za nejkratší dobu byla po první světové válce tzv. španělská chřipka, která přišla z Asie a zabila během dvou let asi 50 milionu lidí. Vladimír Komárek uvádí, že jen v Kardašově Řeřečici zemřelo za války 50 lidí a stejný počet později na španělskou chřipku.

V poslední letech se objevila řada nových onemocnění: AIDS, ebola, nemoc šílených krav, ptačí chřipka, SARS a MERS. Covid-19 je poslední vir, který se do Evropy dostal z Číny. Politiky zaskočil, ale vědci s něčím podobným počítali, jak ukazuje simulovaná epidemie z října 2019 s názvem Event 2019. Odborníci včetně ekonomů při ní pracovali s pandemií fiktivního koronaviru. Ten se za půl roku rozšířil z Brazílie, kam umístili prvního nakaženého, do celého světa. O rok později už měla tato nemoc na kontě mít 65 milionů „mrtvých“ a vyvolala globální finanční krizi.

I Karel Čapek napsal ve třicátých letech hru Bílá nemoc, která pojednává o nákaze, která přišla z Číny. Osud lidstva v této literární simulaci závisel na jednom člověku: doktoru Galénovi. Dnes se podílejí na boji s koronavirem vědci z celého světa, což by mohlo být zdrojem naděje. Kdyby politici víc sledovali vědce, kteří již v minulém roce něco podobného předpokládali, mohli tlačit instituce, aby dokončily testy léku remdesivir proti ebole. Pak by totiž mohla být již v distribuci vakcína, která by z největší pravděpodobností šíření nákazy virem covid-19 mohla zpomalit. Konec testů by měl skončit v půli dubna.

(Psáno pro ČRo Plus)

(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem redakce)

Autor je novinář a spisovatel
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.