18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

GLOSA: Ekologická stopa

První týden nového roku máme za sebou. Když tak uvažuju, co mi motalo v uplynulém roce hlavu a čeho se nezbavím ani letos, pak to asi bylo životní prostředí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Mikulec 8.1.2019 16:04

Pane Neffe,

Pri Vasich cestach nepovazoval jste za drzost leteckych spolecnosti, ze letusky na palube zadaji kazdeho cestujiciho o dobrovolny prispevek kvuli uhlikove stope? Vsechno vzdycky zaplati konecny spotrebitel a globalni byznys se jen smeje.

M. Mikulec 8.1.2019 12:58

Vidim to jednoduse:

Pryc s globalizaci a zbytecnymi energeticky narocnymi prevozy (samosebou dotovanymi, hruza) zbozi z bodu A do bodu B. Nejekologictejsi vyroby a pestovani jsou lokalni. Evropska unie rozvrtala prirozeny vyvoj- vyrabelo se tam, kde byly nejvhodnejsi podminky. Dnes se smi vyrabet tam, kde je to pro Velky byznys nejlacinejsi, uhlikova stopa sem- uhlikova stopa tam. Takze nalozit naklady na bedra tech nejmensich uzivatelu je pekna lumparna. Oblekam zlutou vestu

J. Jurax 8.1.2019 15:03

Ehm - "Evropska unie rozvrtala prirozeny vyvoj- vyrabelo se tam, kde byly nejvhodnejsi podminky. Dnes se smi vyrabet tam, kde je to pro Velky byznys nejlacinejsi, uhlikova stopa sem- uhlikova stopa tam. ".

Takže i dnes se vyrábí tam, kde jsou nejvýhodnější podmínky, tedy kde je to nejlacinější ... :-)

Š. Hašek 8.1.2019 15:25

Re:

No, zemědělství jest pěkně pokřiveno - právě bruseleorganizováním. Tím lze docílit i toho, že v srpnu je veškerá zelenina z Itálie/Belgie levnější, než zelenina/ovoce od Roudnice a Hodonína.

Byly doby kdy ceny se nepočítaly s bruselským "doplatkem". Pak Vám vyjde zelí ze vzdálenosti 1800 km levnější než zelí z vedlejší vsi. Ten doplatek se vybere daněmi a pak přiděluje, nebo je možno doplatek vytisknout jako výherní los. V každém kamionu "nejlevnějšího" zelí je jeden ouřada. A 300 litrů nafty. Telička a jiní jsou hlavy!

J. Jurax 8.1.2019 17:19

Jistě.

Ono to "nejvýhodnější" se pochopitelně počítá i s dotacemi, případně politikou. Takže nastávají i absurdity.

Třeba v našem městě je pekárna, ale všech pět hypersuper vozí chleba ze vzdálenosti 30 až 50 kilometrů. Místní chléb se kromě pár krámků vozí jinam ...

M. Prokop 8.1.2019 22:21

Re:

A kdo a proč nakupuje v hypersuper?

Protože dokud nebude většina nakupovat v těch krámcích, taj hypersuper ví, co dělá (osobně vyhledávám ty krámky).

J. Jurax 9.1.2019 11:47

To máte složité.

Ne každý má čas a možnost a je ochoten i pěšky obíhat krámky, jež jsou zpravidla specializované - pečivo, cukrovinky, ovoce a zelenina, drogerie, potraviny, papírnictví, elektro, trafika, maso a uzeniny, textilie etc. - navíc u nich zpravidla nezaparkujete a mají otevřeno maximálně do páté šesté odpolední. A o víkendu zavřeno nebo otevřeno je v sobotu dopoledne. Kdežto u hypersuper zaparkujete, mají tam relativně všechno a do osmé až desáté večerní a mají otevřeno každý den kromě pár dnů, kdy jim to dobroserní zákonodárci zakázali.

Takže pokud nesháníte specialitku, ale potřebujete nakoupit víceméně standard a nemáte případně ty krámky s potřebným sortimentem podél pěší cesty z práce a máte hypersuper v rozumném dosahu, je i menší hypersuper nějakého řetězce výhodnější a zpravidla i levnější. A nakonec začasté v areálu většího hypersuper naleznete i ty specializované krámky.

M. Mikulec 8.1.2019 16:00

Re:

Pak mi vysvetlete, proc se EU zasadila o zniceni rybolovu v Dansku, a Danum dovazeji ryby z Italie. V Britanii je tezke koupit britske ryby, zato obchody jsou plne ryb z Recka. Co ta zbytecna uhlikova stopa?

Ostatne my v CR chroupeme dovezeny cukr, to uz je stara vesta.

J. Jurax 8.1.2019 17:24

Nevysvětlím.

Nicméně s blbostí rozhodnutí EU je vždy nutno počítat jako s faktem.

Š. Hašek 8.1.2019 19:28

Re:

Už jenom ten termín "uhlíková stopa". Na to mohla přijít snad jen JauJau Bursíkovna.

Nazval bych to, v současné době "blbostní stopa". Zjednodušeno.

Kdepak se nachází ta bojovnice za novou Zemi a kontrolorka hlasování Zelených (oveček) při poslední parlamentně - senátní volbě presidenta republiky???

Ovce je buď ovce, nebo poslanec, který nezná Ústavu ČR a třese se před jednou hysterkou.

M. Prokop 8.1.2019 15:45

Re: Vidim to jednoduse:

Pokud je to nejlacinější pro "Velky byznys", je to lacinější i pro nás. Kupovat lokální výrobky ano, mají-li požadovanou kvalitu. Ovšem rozhodnout si to musí každý konzument sám.

EUnie doprasila trh kvotami a dotacemi, ne umožněním nějaké výroby kdekoliv.

M. Mikulec 8.1.2019 15:57

Re: Vidim to jednoduse:

To asi neni, kdyz mame platit za uhlikovou stopu.

M. Prokop 8.1.2019 17:05

Re: Vidim to jednoduse:

To ovšem není výsledek trhu, ale ideologie.

M. Valenta 8.1.2019 11:03

Astonovo eko-dilema

Ekologicky smýšlejících lidí, kteří by si přáli návrat do předindustriální doby, je minimum. Občas jsou vidět v televizi jako rarita. Ten zbytek tzv. zelených tlačí většinovou společnost v podstatě správným směrem (nové technologie, spotřebitelská umírněnost - obecně k ochraně životního prostředí). Třeba to jednou Astonovi dojde.

Příklad konkrétního výsledku - Lidl snížil spotřebu plastových sáčků na polovinu a v omezování předimenzovaných obalů bude pokračovat.

M. Prokop 8.1.2019 11:17

Re: Astonovo eko-dilema

Vynucování neefektivních technologií není žádný správný směr, to je plýtvání prostředky, v prospěch dost neprůhledných struktur.

Mnoho předimenzovaných obalů přímo i nepřímo nařizují předpisy těch, kdo se zaklínají ekologií - třeba EU.

Ś. Svobodová 8.1.2019 12:38

Re: Astonovo eko-dilema

Asi tak. A nejen obalů. Jen si vemte, kolik musí být denně vyhazováno tun papíru z povinného tisku pokladních dokladů pro EET.

M. Mikulec 8.1.2019 13:19

Re: Astonovo eko-dilema

Nemluve o spotrebicich na nekolik pouziti a pak do srotu s nimi. Ksefty se prece musi hybat. Velky Byznys se ani nesnazi predstirat zajem o ekologii: vzdyt mu to spotrebitele dokonale zaplati mnohonasobne.

M. Prokop 8.1.2019 15:50

Re: Astonovo eko-dilema

S těmi spotřebiči to není tak jednoznačné. Pokud jejich doba použití odpovídá přibližně morální životnosti (u počítače třeba možnostem HW, u auta dosažené spotřebě a bezpečnosti, u chladničky náklady na armaturu i bednu ...), pak se takové spotřebiče vyplatí. Navíc, nejdražší je dnes práce, zatížená všemožnými daněmi, takže pokud Vám řemeslník bude něco opravovat dvě hodiny a přijede autem, skoro se vyplatí neopravovat a koupit nový výrobek.

Vidím-li někoho předstírat zájem o ekologii, mám podezření, že chystá útok na mou kapsu.

M. Valenta 8.1.2019 13:26

Re: Astonovo eko-dilema

Víc obecně už jste odpovědět ani nemohl. Tak to také zkusím. Každý na něco tlačí a ten tlak to je pokrok, jestli dobrým nebo správným směrem se uvidí většinou později.

M. Prokop 8.1.2019 15:53

Re: Astonovo eko-dilema

Ano, to nelze popřít. O správnosti kroku obvykle rozhodoval spotřebitel, co je pro něj levnější a pohodlnější. Až v poslední době je snaha ze spotřebitele udělat blba a vnutit mu dražší a nepohodlnější produkt, ať už zákazem dřívějšího, dotací nového nebo nějakou jinou lumpárnou.

P. Lenc 8.1.2019 11:34

Re: Astonovo eko-dilema

Jistě Valento a stále přemnoženější Asie s Afrikou nás budou radostně následovat, že?Četl jsem si vaše dnešní příspěvky a vy jste opravdu čím dál "výživnější":

M. Valenta 8.1.2019 13:30

Re: Astonovo eko-dilema

Zdravá výživa pane Lenci je základ.

V. Petr 8.1.2019 12:16

Ano, rostoucí počet plastů v mořích je důvodem jejich

zákazu v ČR. Zvláště s ohledem na to, že se výhledově nemají odpady u nás vůbec skládkovat, nýbrž třídit nebo spalovat. Při spalování je přítomnost sáčků výhoda...

Ś. Svobodová 8.1.2019 15:41

Re: Astonovo eko-dilema

Zřejmě jste článek nepochopil. Neff má stejný názor jako vy. Nechce se nikam vracet, dokazuje že snížit ekostopu před průmyslovou éru nelze a východisko vidí v nových technologií.

P. Hlosta 8.1.2019 10:35

Koho v třetím světě zajímá nějaká ekologická stopa?

Před chvílí jsem v autě poslouchal pokec s nějakým cestovatelem na téma času a dochvilnosti. Mimo jiné na něj padl dotaz, jak se to má s vnímáním času a dochvilnosti v jiných zemích exotického charakteru. Třeba Afrika, Arábie ap. Vyjádřil to jasně, že totiž tam z většiny nechápou, proč by měli být otroky nějaké krabičky na ruce, že slunce vysvitne a zapadne a mezi tím je to svobodná volba. Takže nějaká dochvilnost nehrozí. V manažerském světě pak i tamější manažeři jsou na tom tak, že čas dochvilnosti na schůzky - hodina plus - mínus. Jemu že otec říkal "Pamatuj, že dobrý a úspěšný byznysmen přijde na schůzku o patnáct minut dříve a spolu s podobně založenými pak už domluví potřebné a tak kdo přijde na čas, ten už se jen veze na dohodnuté vlně".

V Evropě, civilizaci Západu, z většiny je zakódovaná nutnost časových rozvrhů, profesionalita. Bez ní ta civilizace prostě nemůže fungovat. Jak se to má s Astonovým článkem? Celkem jednoduše, že v Evropě se dá i na udržení ekologie dohodnout a dodržet stanovená pravidla. Státy třetího světa sebekázeň, profesionalitu nemají na takové výši. Žije se v nich okamžikem(z většiny) a starost o svou budoucnost mají jen když už jsou na kraji propasti. Jsme jiní a jinde. Afriku, Arábii a další, budoucnost celého světa nebere.

Bylo by fajn, kdyby byl můj názor mylný. ;-)

V. Petr 8.1.2019 10:29

Stačí přejít na atom a "problém" CO2 je VYŘEŠEN

Autor nesmyslně staví uhlí a jádro vedle sebe, což je ovšem zelený NESMYSL, jaderné elektrárny CO2 neprodukují!

Pokud Německo nahrazuje jádro fosilními palivy, je celý boj proti "zlému CO2" totálním nesmyslem, jehož cíl je "zpět na stromy."

Což ovšem znamená, že nebudou peníze na miliony "humanoidů," a ti budou muset být posláni k lopatě (heslo "dřinu strojům" bude obráceno), což si ovšem dotyční nechtějí připustit...

R. Langer 8.1.2019 10:30

Re: Stačí přejít na atom a "problém" CO2 je VYŘEŠEN

Přesně tak!

M. Šejna 8.1.2019 12:10

opravdu, pane Langře?

jak mohou atomové elektrárny vyřešit problém s oteplováním, když podle Vás Země není skleník? Mohl byste nám vysvětlit, jak na "neskleníkové" Zemi vyřešíte globální oteplování atomovými elektrárnami?

M. Šejna 8.1.2019 12:13

pane Vaňuro, máte samozřejmě pravdu

jen nechápu, jak s Vámi může souhlasit pan Langer, když on zpochybňuje exitenci skleníkového efektu tvrzením, že ZEMÉ NENÍ SKLENÍK.

Pokud země není skleník, pak jí atomové elektrárny nepomohou.

M. Mikulec 8.1.2019 13:00

Re: Stačí přejít na atom a "problém" CO2 je VYŘEŠEN

Doprejme rostlinam CO2!