29.11.2023 | Svátek má Zina


GLOSA: Co je ten koronavirus zač

30.1.2020

Rozmohla se nám tady v Čechách taková nepěkný zlý ošklivá věc. Nikdo vlastně nevíme, jak moc je nový koronavirus opravdu nebezpečný a co hrozí celosvětově. Jen víme, že nějakých 10 měst v Číně s celkovým počtem asi 45 - 50 milionů duší je hermeticky uzavřeno. Protože kdyby byla hermeticky otevřena, tak bychom se asi hodně divili. Číňané trhají světové rekordy v rychlosti výstavby špitálů a počet nemocných stoupá. Když ale taková drsná ohromná karanténní opatření Čína přijala, tak to nevypadá na nějakou selanku s rýmičkou. Však ještě uvidíme, jestli je na místě obava, panika či klid.

Nádherný příběh je žádost města I´čchang, které má asi 4 miliony obyvatel (kdo by se s tím počítal), partnerské Třebíči o pomoc s koronavirem. Chtějí dezinfekční a ochranné prostředky. Nádhera, Třebíč pošle 15 tisíc roušek, okolní vesnice pošlou všechny holínky, co jich mají, Jihlava, která myslím je partnerským městem epicentrického 12milionového Wu-chanu, pošle taky roušky a dezinfekční roztoky a kraj Vysočina pošle nehašené vápno a pytle na kadavery, aby ty hromadné hroby nezhoršovaly situaci.

Tak zas vážně. Čína není zrovna otevřená v informování a můžeme se jen domnívat, co se tam vlastně děje, protože zahraniční reportéři se hned tak někam nedostanou a na sítích Čína statečně maže všechno, co by snad mohlo více odkrýt podstatu problému. Anebo také možná ne, možná že jsou tentokrát otevření u vědomí, že nemá smysl zakopávat problém pod koberec. Z Číny se v raném středověku rozšířil do Evropy mor, aby se tady zabydlel na několik století, a teď z Číny přichází do Evropy koronavirus. Příroda začíná řešit přemnožení a nikdo neví, co z toho bude letos a co za pár let. Německý případ prvního maroda s koronavirem ukázal, že čínská žena nakazila německého kolegu v době, kdy sama neměla ještě žádné příznaky. O to je věc komplikovanější a i kdyby na letištích měřili teplotu rektálně, nic to vlastně neřeší. Vůbec nic. 

 Zdá se, že je na čase, aby hlavní hygienička paní Gottvaldová, odbornice na výživu, ééé řekla, co že éééé je koronavir zač a éééé co tím éééé hodlají odpovědná místa éééé dělat.

Abychom věděli, zda máme zachovat paniku.