9.12.2021 | Svátek má Vratislav


Diskuse k článku

FEJETON: Roboti přicházejí

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Langer 21.10.2021 12:42

No, první se práv robotů chopí jistě politici, už nyní po nich požadují, aby platili daně! ;-D

D. Bowman 21.10.2021 12:00

Aktivistky za práva robotů již existují. Zatím se omezují na zákaz konkurence z řad tzv. sex doll. Robotické na nich je jen komplementární AI chat bot a tzv. Robot Spinning [Zemanovo oblíbené slovo]

V. Kuhaj 21.10.2021 10:12

Problémy mezi mecha a orga, ve vašem pojetí kybo a humo, už byly docela dobře zpracovány v jednom scifíčku, v kině jsem to viděl, jak se to jen jmenovalo...Al umělá inteligence, myslím.

O. Vašíček 21.10.2021 8:36

Pane Neff, Kuba Nedomý a Dědek Čuchák jsou ti stejní jako z "Měsíc mého života"? Nedávno jsem si to opět připomenul. Jak začaly restrikce proti covidu, tak jsem si vzpomněl, že v tomto románu jste psal o SuperAIDS a jak se chovala společnost k potenciálně nakaženým. Bohužel jste měl pravdu a některé lovy na neočkované, bez respirátorů a pod byly jak z románu.

Na sci-fi mě právě baví, jak si autoři představovali vývoj a chování společností. Někdy mě až mrazí, jakou měli pravdu. A doufám, že ne vždy úplnou :).

Ke hvězdám nelétáme, teleportaci nemáme, ale sociální chování je shodné. Asi je to tím, že jako společnost se moc nevyvíjíme. Jen se přízpůsobujeme dostupným prostředkům.

Ono těch knih zaobírajícimi se dobrem společnosti je hodně. A v 451 st. F je na konci alespoň naděje. Některé tak nekončí.

J. Basler 21.10.2021 5:20

Bohužel na toho "psího" robota už navlékli slušnou automatickou pušku s dobrou optikou a tím sranda definitivně končí. https://www.osel.cz/11978-roboticky-pes-vision-60-dostal-poradnou-pusku.html

M. Pivoda 21.10.2021 8:31

K zabití člověka není třeba vysoké inteligence. Ani té přirozené, ani té umělé.

K. Chwistek 21.10.2021 1:02

Bohužel tři zákony robotiky platí jen v Asimovovi a i ten je rozšířil o nultý zákon, který stále chrání lidstvo, ale už umožňuje robotům zasáhnout v určitých situacích proti konkrétním lidem. Ale i zde je už diskutabilní, jak by bylo definováno UBLIŽOVÁNÍ lidem nebo lidstvu. V reále nám ale spíše nehrozí útok robotů typu toho psa z comic conu, který by ohrozil celé lidstvo. Mnohem vážnější je nebezpečí útoku AI z virtuálního prostoru prostřednictvím internetu. Až si "živá" inteligence na křemíkové bázi uvědomí svoji existenci, bude už pro lidstvo s vysokou pravděpodobností pozdě. A my k tomuto vývoji ještě navíc přispíváme a urychlujeme jej.

J. Jirka 21.10.2021 8:07

Postačí si vyzkoušet Google Translator. Před dvěma lety překládal z angličtiny do češtiny velice slušně, nyní nepřekládá obsah, ale smysl textu. K vyzkoušení postačí nechat si přeložit kousek politicky ne příliš korektního textu (třeba od popírače COVID-19) a budete celkem překvapeni, jak moc se překlad liší... :-/

K. Chwistek 21.10.2021 8:27

Zkuste to porovnat s překladačem DeepL, který využívá strojové učení neuronových sítí. Překladatelé jej označují jako revoluci v oboru, já jsem z něj hodně nadšený.

https://www.zive.cz/clanky/google-translate-nasel-premozitele-vyzkouseli-jsme-prekladac-deepl/sc-3-a-209820/default.aspx#part=1

J. Jirka 21.10.2021 11:05

DeepL používám prakticky od jeho vzniku, protože zvlášť na odborné texty je mnohem lepší než já. A hlavně mnohem rychlejší... ;-D

D. Bowman 21.10.2021 12:12

On i jejich vyhledávácí algoritmus je dost přiohlej. Přestal jsem ho používat. Youtube se nedá vůbec. Ten vám neukáže ani obsah vyhledávaný pod přesným celým názvem politicky nekorektního obsahu.

Ono to obecně nemá dost cenu, když nabízí především Wiki apod. ,které mají vlastní indexaci a vyhledávání.

Všechny pokusy o nepřiohlé AI skončili naprostou blamáží. Z toho čínského AI se do týdne stal militantní anti-komunista. A z těch Microsoftích apod. zase vyrostli zarputilí rasisti za které by se nemusel stydět ani herr Himmler.

Jistě za tím stojí skvadry autistických teenagerů, kteří ho krmili informacemi, jež jsou jim ve školách odpírány - asi nikdy neslyšeli o fenoménu 'Děti, Neolizujte zábradlí'.

O. Vašíček 21.10.2021 8:28

Pro záchranu lidstva budeme tedy muset změnit bázi. Z křemíku na, třeba, germánium. Bude to stačit? :)

Teď trochu vážněji. AI jako taková není problém. Vždy se její "výuka" a rozvoj drží nějakého základního schématu a mantinelů. Jinak by se mohla celý proces zvrhnout a výsledek by šel vniveč. Něco jako kybernetická rakovina, pokud selže samoregulace. Problém jsou právě ty mantinely. Ty definuje člověk. A pokud si nedá pozor, může tím ohnout celý systém. Pěkně to bylo ukázané v Terminátoru 2, kdy kouřící člověk s cigaretou byl nastaven jako vážnější prohřešek než lupiči v obchodě.

Pokud vždy bude nastaveno, že člověk je nedotknutelný, tak s tím bude AI pracovat. To se, ale nebude hodit armádě :).

D. Bowman 21.10.2021 12:26

Ty mantinely mohou vést k paradoxům nebo lapsům. Psal o tom Assimov v Já, robot.

S AI je zásadní problém. Je to de facto černá skříňka. Co z ní vypadne nelze dost dobře vyhodnotit. Nevíte jak a proč k tomu závěru došlo a tak nejste schopen posoudit validitu...pokud nejde o jasné snadno ověřitelné zadání (analýza MRI snímků apod.)

Střílející roboti samozřejmě přijdou. Jsou politicky i ekonomicky levnější než lidé. Což do značné míry přebije i nevýhody plynoucí z jejich mizerné bojové efektivity, vzhledem ke kvalitnímu lidskému bojovníkovi, kterých je ale zoufale málo.