19.4.2024 | Svátek má Rostislav


FEJETON: Politika a medicína

11.3.2021

Slovem „medicína“ zde označuju to, čemu babičky říkaly „meducína“, tedy léčebný preparát nasazený proti nemocem a bolestem. Nemyslím tím vědní obor. Pokud jde o politiku, ta žádnou upřesňující definici nepotřebuje. V covidové pandemii je přítomná od začátku. Ze standardního politického klišé typu „všechno, co vláda dělá, je špatně“ a „opozice nedělá nic než okopává vládě kotníky“ se vyčlenily dvě politické šarvátky kolem medicín, po babičkovsku meducín. Jedna je vakcína Sputnik, druhá medicína se jmenuje ivermektin. Obě jsou výbušné, ta první hodně, druhá málo.

Spor kolem vakcíny Sputnik V souvisí s ruským vlivem na naši politiku. Přitom je kauza jednoduchá. Vakcínu Gamalejova institutu registrovalo ruské ministerstvo zdravotnictví loni v srpnu. Rozumně se dalo očekávat, že začne standardní proces mezinárodní registrace. Konečně by mohlo Rusko mít vývozní artikl jiný, než který se pumpuje ze země. Nicméně se stalo, že evropská EMA ji začala hodnotit až 4. března, tedy před několika dny. Součástí hodnocení je i posuzování výrobního procesu, ten musí být přístupný a kontrolovatelný. Není tedy mnoho co k řešení. Jde o meducínu, kterou si mají lidé nechat vstříknout do těla, aby čelili nejhorší celosvětové epidemii od dob španělské chřipky před sto lety. Slovenský premiér Matovič vakcínu na své triko objednal a poznamenal, že za ni Rusům slíbil Zakarpatskou Ukrajinu. Zdali ji bude platit ze svého platu, není známo. Zato je známo, že by ji měli aplikovat lékaři na svoji odpovědnost, na své triko, jak se pěkně říká. V čem je tedy politikum?

Na Slovensku pan Matovič, u nás prezident Zeman očkovaný americkou vakcínou, vytvářejí mlhu, že se dodávky zprostředkované Evropskou komisí zhroutily, a jsme tedy odkázáni na internacionální pomoc bohatýrů z východu. Že není Sputnik schválený? Kdo skočil z Titaniku do člunu, se taky neptal po jeho atestaci.

Přitom pravda je taková, že dodávky sice zatím váznou, ale vakcína hlavně vázne ve skladech a hlavní potíže nastanou, až během března a dubna začne chodit vakcína ve velkém. Kdo pak si bude chtít nechat do těla napumpovat Zemanovu nevyzkoušenou meducínu?

Ta méně výbušná šarvátka se týká ivermektinu. Je to antiparazitikum ze sedmdesátých let, odměněné v roce 2015 Nobelovou cenou. Podle některých lékařů se osvědčuje jako léčebný prostředek účinný i proti covidu. Ohradil se proti tomu spolek Sysifos, sdružení zaměřené proti pavědě a matení veřejnosti. Den se dnem se potkaly a už je tu spor České televize a Práva. ČT je proti ivermektinu, Právo ho obhajuje. Odborná aprobace není ani na jedné, ani na druhé straně. Kdopak tedy rozhodne, kdo měl pravdu?

Tahle pandemie je mimořádná i tím, že efektivita se dá vyčíslit. Babišova vláda přivedla ČR na dno tabulky úspěšnosti. A ten ivermektin? Jestli bude lidem pomáhat, tak asi je v pořádku, i když se Česká televize bude stavět na hlavu.

LN, 8.3.2021

Neff.cz