26.5.2022 | Svátek má Filip


FEJETON: Normální výzva

24.3.2016

Už je to dlouho, kdy jsem tu psal o Paranormální výzvě. Jde o přidruženou aktivitu kolem Sysifa Akademie věd, klubu skeptiků usilujících o demaskování pavědy. Paranormální výzva jde na to trochu jinak než sami skeptici. Vyzývají lidi, kteří se honosí libovolnou paranormální dovedností, ať se předvedou v podmínkách řádně kontrolovaného pokusu. Kdo uspěje, může získat prémii v řádu milionu – přihlásili se i donátoři. Naposledy se Výzva prezentovala na výstavě Evolution v Průmyslovém paláci v Praze v Holešovicích. Funguju jako oficiální fotograf Výzvy a měl jsme tu na stánku vystavené fotky z dosavadních experimentů – všechny dopadly negativně v tom smyslu, že nikdo neprokázal paranormální schopnosti, a tudíž prémii nezískal.

Ono to bylo trochu jako vstup do jámy lvové, protože Evolution je akce otevřená mimo jiné i esoterikům. Kromě zdravé výživy a seriózních i méně seriózních prostředků k udržení a obnově zdraví tu byli jasnovidci, kartářky, chiromanti, jedna dáma tu na polaroidový materiál fotila auru. Stánek Výzvy vedl Jakub Kroulík, iluzionista a manipulátor a jako takový i odborný poradce Výzvy. Měl trochu obavy, jestli nebude rozlíceným davem paranormálníků vyobcován. Předváděl tam trik se čtením s očima krytýma neprůhlednou maskou a kejkle s proutky a lidi si mohli vyzkoušet přenášení myšlenek. Nebudou námitky? Nebyly. První poznatek – nikdo nerozeznal, že stánek Výzvy je něco jiného než stánek s magickými pyramidami. Pavěda a nepavěda vypadají na první pohled stejně.

Strávil jsem tam půlku sobotního odpoledne. K vykladačům karet jsem se dostal do blízkosti poprvé v životě. Trochu jsem se zaposlouchal, co svým zákazníkům říkají. Ona je to vlastně praktická psychologie. V úvodu rozkryjí, jaké má zákazník problémy, a pak už následují rady, jak se chovat. Asistoval jsem takto při seanci jednoho kartáře (myslel jsem si, že je to stoprocentně feminizovaná profese, a ona není) a musím uznat, pěkný výkon to byl. Kdyby ta paní zákaznice šla se svými problémy k odbornému psychologovi nebo k jinému průvodci v džungli lidských situací, třeba by dostala horší rady a za víc peněz než těch tři sta pade, jak to účtovali mágové v Evolution.

Ještě u jednoho zážitku se musím zastavit. Posledně, před týdnem, jsem tu psal o momentu „spatřeno poprvé“ a zmiňoval jsem se o setkání s elektrickým autem. Tady takové auto vystavovali, i ten napájecí stojan tu měli instalovaný a ochotně podali odborný výklad. Dokonce jsem si mohl dovnitř sednout a potvrzuji tedy, že je to pocitově úplně normální auto. Asi vás napadne, copak proboha dělal elektromobil na výstavě magiků? Odpověď je jednoduchá: špičková věda a technika, jak známo, jsou těžko rozeznatelné od magie. Takže z tohoto hlediska takový elektromobil na festival čarodějů bezesporu patří.

LN, 21.3.2016Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...