FEJETON: Kdepak ´muší reforma´ vědy
Hned čtyři mouchy jednou ranou navádí zabít kolega Flégr. Předkládá strategii systému vědeckých vandrovníků a zároveň nenákladného asylu pro vědce lenivé, nenadané, leč otitulované. Že aby těm nadaným a pracovitým nepřekáželi, nezabírali místo, neujídali z krajíce, možná i neškodili. V návazné diskusi čtenáři mj. navrhují tyhle darmožrouty prostě vyhodit. Jenže ono to v demokracii tak snadno nejde.
Nabízím jiné řešení. Připouštím – velmi subjektivně podbarvené. Miluji umění, humor i životní filosofii Adolfa Borna. Mám rád hodně barevné erby a odznáčky. Soudím, že momentální účast knížete Karla Schwarzenberga ve vedení TOP 09 je pouze krycí manévr. Koneckonců, která politická strana by neměla zájem o dostatečně silnou „korunu českou“ , zachraňující naši ekonomiku? A po volbách se spojí sympatizující pluky moravské a české (možná i slezské..).
Tedy: vědci, volte monarchist!!! Zlatá korunka na klopě vám otevře nové cesty do světa!
Řešením samozřejmě není žádná další hypetrofie úřednických grantových systémů či agentur. Větších pro celý stát, menších pro tohle ministerstvo a tamhleto.. Nezávislé oponentury? Ale nenechte se vysmát! Ve státě rozměru České republiky, kde každý zná každého? Už někdy před deseti lety si vedení Grantové agentury ČR nechalo udělat od nově přijatého IT experta „pavouky“ vazeb mezi vědci, lidmi, institucemi. Kdo spolupracuje či „antipracuje“ s kým? Výsledek – všichni jsme vlastně byli podujatí!
A putování špičkových krajánků, z momentálně horší instituce do lepší, dle reformy profesora Flégra? Inu, lze vzít pod paží sebrané spisy Darwina, do druhé ruky lupu a síťku na motýly – a hlavně mnohým oborům stačí internet a různě přístupné databáze. Nejde přece zdaleka jen o mzdy či stipendia. Zkuste takto stěhovat sofistikovanou techniku od molekulárních robotů po TOKAMAK. Možná v maringotkách? Vzniknou nové nikoliv „Student Agencies“, ale RESVIP agentury pro podobné účely? Naroste tak rapidně plánovaná položka cestovného v našich grantových přihláškách?
A to nehovořím o lidských i legislativních překážkách. Opět – vím, o čem mluvím. Dnes už více než před deseti lety jsem se svým týmem přecházel z VÚRV Ruzyně na Karlovu univerzitu. Brali jsme sebou příslušné finance z mezinárodních grantů , pár mikroskopů, software analýzy obrazu… A můj tehdy nejbližší šéf mne má asi dosud za loupežníka – ač ty projekty dál v Ruzyni nikdo řešit nemohl…
Takže – s vědomím všech nevýhod a rizik lobbuji pro nezávislou „Královskou Akademii“ s vlastním rozpočtem garantovaným nejméně na deset let. Svůj citační index i kameny mudrců bude demonstrovat přímo monarchovi a jeho radě. S nadějí vědců na získání prebend i šlechtických titulů (viz Baron Marc van Montagy, občan Belgického království a známá tvář moderního genového inženýrství rostlin), s rizikem snad nikoliv přímo hladomoren, ale prostě ztráty obživy.
Nespoléhal bych jen na Habsburky a netrval na přímé rodové linii. Možná se najdou levobočkové rodu z Růže, možná Jošta Moravského Lucemburského?
Příklady odjinud? I kolega Flégr uvádí jako podporu své reformy Švédsko či Kanadu, v diskusi se zmiňuje Španělsko – mám to komentovat? Nejsou snad různá současná „Centra excelence“ jen obdobou takových „Královských akademii“, žel, méně dokonalých? A příklad Říše středu … ponechme stranou její oficiální politickou orientaci, nesměřuje však k pokračování tradice Kublajchána? K němuž budou putovat uctiví MarcoPolové ze zaostalého Západu?
Takže: čeští, moravští, slezští vědci – volte monarchisty!
Má to, samozřejmě, svá rizika. Vzpomeňme na kultovní Werichův film o Císařově pekaři a pekařově císaři. I tak se může stát, že budoucí Tycho Brahe dostane od císařské pokladnice pytlík čočky místo vytoužené čočky na svůj dalekohled. Ale to se teď v grantově ministerských zákrutech děje občas také. I tak se může stát, že nejen Magistr Kelly, ale možná také sám Tycho (viz současné dánské výzkumy) zajdou jedem … Ale kdo nic nedělá, nic nezkazí, řekla by teta Kateřina.
A koneckonců – možná ani netřeba císaře či krále, že, milovníci Sira Terryho Pratchetta? Stačí, když se vyvede šikovný Patricij. Nemusí být nutně menší postavy, může zlézat jen Petřín či Špilberk …ale musí mít „čuch“ na výběr osobností nikoliv jen vychytralých, leč chytrých a hluboce vědě oddaných – jako byl Leonardo da Quirm.
Převzato z blogu Opatrny.bigbloger.lidovky.cz se souhlasem autora