25.11.2020 | Svátek má Kateřina


FEJETON: Jak jsem se nestal astronautem

20.6.2008

Stále v živé paměti nosím několik vět z veselé přednášky o Evropské kosmické agentuře (ESA). Jméno řečníka, jejich autora, jsem již zapomněl. Teoreticky by se dalo zjistit, ale myslím si, že není pro tento příběh podstatné.

Hned v úvodu řečník prohlásil, že když získal trvalé pracovní místo v CERNu, myslel si, že dostal tu nejlepší práci na světě. Souhlasně jsem přikyvoval, protože tento názor s ním sdílím. Po drobné odmlce a několika dalších větách mě ovšem pán zaskočil a vyvedl z míry, když prohlásil, že po určité době a jisté události byl nucen svůj soud přehodnotit. Konkrétně prohlásil, cituji: „Existuje jedna práce, která mi přijde ještě lepší než trvalá pozice v CERNu, a to je stát se astronautem.“

Dlouho mi to vrtalo hlavou a některé části přednášky mi kvůli tomu utekly, ale nakonec jsem po čase dospěl k rozhodnutí, že i s tímto závěrem bych souhlasil.

A protože zastávám názor, že člověk by se neměl z pouhého ostychu zříkat toho nejlepšího, konec konců i o práci v CERNu jsem se ucházel a dokonce i s jistými úspěchy, zapsal jsem si do svého úkolovníčku, do kolonky důležité/nespěchá, poznámku: podniknout v tomto směru informačně zjišťovací kroky.

A co se nestalo, zrovna toto jaro vyhlásila ESA výběrové řízení na čtyři astronauty, konkrétně, cituji: Astronauts in the Astronaut Division of the European Astronauts Department, Directorateof Human Spaceflight, Microgravity and Exploration Programmes (4 posts), s uzávěrkou 16. června 2008.

Bohužel, k tomu, aby se člověk mohl přihlásit, musí pocházet ze země, která je členkou ESA. A to Česká republika z nějakého obskurního politicko-byrokraticko-idiokratického důvodu zatím není. A tak jsem se astronautem nestal.

Snad někdy příště. Ledy se totiž hnuly a ČR podala k ESA přihlášku. Pokud bude mezi výběry stejný rozestup jako tentokrát, stačí vyčkat mrzkých šestnáct let.

Pro úplnost ještě dodávám, že k tomu, aby se člověk stal astronautem, musí mít zdravotní osvědčení pro piloty, vhodné vzdělání a splnit pár dalších drobných podmínek, které ovšem na rozdíl od té výše uvedené, jsou všechny úsilím jednotlivce překonatelné.

Odkazy:
CERN: www.cern.ch
ESA: www.esa.eu
Výběr astronautů: www.esa.int/SPECIALS/Astronaut_SelectionAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.