30.11.2021 | Svátek má Ondřej


Diskuse k článku

ESEJ: Století robotů

Milí čtenáři, nastal pomalý a pošmourný začátek ledna. Domácí politika se točí hlavně kolem vakcinace, ve které máme proti Izraeli či Velké Británii dost zoufalé zpoždění. Nějaké zásadní efekty brexitu zatím nenastaly, na volbu nového předsedy CDU se teprve čeká, množství aut shořelých ve Francii nepřekročilo obvyklý standard atd.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Princ 4.1.2021 15:50

Domnívám se, že po vyplutí prvních robotických nákladních námořních lodí bude Somálsko dobře zásobovanou zemí.

M. Pivoda 4.1.2021 14:40

Přiznám se, že tak dlouhý projev/článek od člověka, který nepracoval v oboru, jsem nečetl. Jen jsem očima projel odstavce, o čem to asi je.

Zopakuji: Slovo "robot" pochází od slova robota.

Robotu představuje i periodická masáž vašich zad. A jak tuto užitečnou činnost (robotu) může pro vás dělat masážní robot?

Masérovi (člověkovi) připojíte na prsty senzory, které zaznamenají jeho masážní pohyby po vašem těle, a ty pohyby pak později masážní robot zopakuje. Vaše záda se totiž v čase moc nemění. Takže v činnosti maséra je hodně automatických pohybů. Inteligentnější masážní roboti půjdou doladit, aby masážní robot někde (dle vašeho přání) přitlačil více, a jinde méně.

Tím chci říci, že váš prakticky užitečný masážní robot nebude muset nutně umět recitovat verše od Vergilia, a analyzovat jejich smysl.

V. Novák 4.1.2021 14:25

Prozatím fungují zabijácké drony jenom ve/ze vzduchu, připomínají tím americký styl válčení posledních let. Jenže k obsazení území jsou pořád potřeba patřičně vybavení pozemní vojáci.

Příklad - dokud koalice vedená USA zasahovala proti IS jen ze vzduchu, zabíral IS pořád větší a větší území. Když se zapojilo Rusko a zkoordinovalo vzdušné údery s pozemní Asadovou armádou, spadla klec.

Čili dokud nenastoupí tankodrony a infadrony (můj neologismus - drony nahrazující platfusáky od infanterie), k velkému armádnímu převratu nedojde.

P. Milan 4.1.2021 15:56

Kechlibar ale nepíše, že by to bylo buď/nebo. Píše, IMHO celkem přesně, že v případě autonomních dronů nebude platit Asimovův první zákon robotiky.

V. Novák 4.1.2021 16:08

Celkem smutné, že robotizace začíná porušením právě tohoto zákona...

P. Milan 4.1.2021 21:06

Spousta věcí byly nejdřív zbraně, nejen robotika.

Jsou dokonce státy, kde jen zbraně, bez civilního využití. Že uhádnete, které? :-P

P. Milan 4.1.2021 11:14

Tradičně dobré.

Při té příležitosti připomínám taktéž dobrou a ironickou Lemovu https://www.databazeknih.cz/povidky/v-prackova-tragedie-5900

Kdo nečetl, doporučuji.

A. Pakosta 4.1.2021 10:20

Jako hudební epilog mohl zde autor klidně použít tuhle skladbu od Fešáků - Dialog 2000....

https://www.youtube.com/watch?v=zVcI8Gi-tx0

P. Pepax 4.1.2021 9:43

Asi bude nutné na území nepřítele nejdřív vybudovat nabíjecí stanice, aby se mohl válečný robot dobíjet, jinak vytuhne jako mobil. No možná se robot naučí žrát trávu, když bude mít kvalitní umělou inteligenci. Robot nemusí nosit roušku, tak by mohl chytat volně poletující viry, pokud by ho neodstavily digitální viry. Nejdřív ale roboti musí postavit jaderné elektrárny, aby bylo dost energie na provozování všech těch nesmyslů.

J. Roškota 4.1.2021 9:10

Pan autor opominul použití robotů, robotických sond ve vesmírném výzkumu. Přitom tam dosahují naprosto fantastických výkonů a budou tam nejspíš naprosto nazastupitelné.

T. Kohout 4.1.2021 1:28

Vtipností články jen hoří. V Anglii už mají mutaci mutace a my ještě ani jednu! Pořád je někdo před námi!

T. Kohout 4.1.2021 1:32

V Izraeli už mají 4. volby za 2 roky, a my jsme zatím takoví břídilové... - Pořád je někdo před námí, ten svět asi nikdy nedohoníme... V USA mají takový volební systém "aby se v něm prase vyznalo" a my pořád ne a ne to napodobit. Atd, atd. Velmi mě baví číst články o tom, jak jsme pořád někde na chvostu světa.

R. Langer 4.1.2021 5:28

Jj, tak tak. Já jsem jenom zvědavý, kdy do té naší "zaostalé společnosti" začnou emigrovat napřed zahraniční důchodci, a potom i ti produktivní jedinci. Toho se ještě dočkám, o tom nepochybuji. Tedy pokud sem napřed neemigruje milión muslimů. ;-)

J. Kovaříček 4.1.2021 6:35

R^R^R^