28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

ESEJ: Mlýnská trocha 8

Hlavní rozdíl mezi inteligencí zvířecí, tedy živých tvorů včetně nás, a inteligencí umělou je, že u nás se myšlenkové pochody pohybují v „chemii“. Mozek je prostě živá tkáň, která k životu, a tudíž schopnosti myslet, potřebuje organickou potravu, z níž získává energii, a to i elektrickou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Vaclavik 1.5.2016 12:47

Neni to zalezitost vzdelani

ale genia, tedy zalezitost tech, kteri si v zivote zvolili racionalitu jiz od detstvi. Kazdy tu prilezitost v prvnich par letech zivota ma, ale naprosta vetsina lidi ji nevyuzije. Geniove jsou de fakto normalni lide, jaci by v te ktere dobe, ve ktere se lidstvo prave nachazi, mohli vsichni byt. Ostatni jsou lide, kteri selhali byt na patricne urovni doby, do ktere se narodili.

"Jak toho docílit, jsem ješte nevymyslel a ani nevymyslím; na to mé vzdelání nestací, ale verím, že prijdou jiní a nejen po mne, jiste tu již jsou(!), které cíl lidského snažení osloví a kterí dané problémy nakonec vyreší. Já mohu jen nastínit, kam by se veda i politika lidstva mely naprít, abychom existenci života nepromrhali. Je docela možné, že to je jediná príležitost, kterou tento vesmír má..."

Je chybou domnivat se, ze skoly, vzdelani v oboru, je naprosto klicove k posunuti jeho obzoru. Da se rici, ze formalni vzdelani ve vede je ambicim posunuti vedy kupredu, spise na skodu, i kdyz to zalezi, jak je kdo odolny, imunni vuci metalnimu udolani hlavnim proudem te ktere vedy. Skolni vzdelani je dulezite hlavne (nebo i jen) pro 'remeslnou' praci ve vede, coz zahrnuje i naprostou vetsinu dnesnich teoretickych fyziku.

Je to jako genius v podnikani - kdo na to ma, skoly nepotrebuje (Mikrosoft, Apple...). Co by od skol mohl potrebovat si po ceste zivotem nabere sam, samoukou. Einsteinovo pricuchnuti svetu fyziky zapricinilo, ze o sveho genia mladi prisel, proste ho 'dostali', podlehnul nahledu hlavniho proudu fyziky, jak se tato ma delat. Veci nepomohlo, ze si vzal dozivotni 'teple' misto v Princetonu, to je zaruceny zpusob, jak se stat vedecky impotentnim.

Je smutne pane Moci, ze vzhlizite ke statnim vyzkumnym strediskum, ktera byste ovsem rad videl, aby fungovala jako strediska soukroma, tedy nebyrokraticka. Radil bych vam precist si roman Ayn Randove Atlas Shrugged, v ceskem prekladu zvany Atlasova vzpoura. Zvlast aktualni z tohoto hlediska bude osud vedce a hlavy statniho institutu doktora S

V. Vaclavik 1.5.2016 12:51

Re: Neni to zalezitost vzdelani

... doktora Stadlera. Je to dlouha, ale velmi ctiva kniha. Povazuji prace (hlavne prace teoreticke) Randove za absolutne nutne studium, pokud chce byt clovek vzdelany na vysi dnesni doby.

J. Jurax 2.5.2016 2:53

Re: Neni to zalezitost vzdelani

kdo na to ma, skoly nepotrebuje (Mikrosoft, Apple...) ... možná, ale školy potřebují ti, kdož z vizí těch, co na to mají, udělají fungující a použitelné mašinky ...

V. Vaclavik 2.5.2016 8:21

Re: Neni to zalezitost vzdelani

Tak samozrejme, ze sroubky a maticky jsou vzdy potreba, ale tech vzdy bylo a je a bude dost a dost. Sroubkem a matickou se clovek stava, kdyz zustane prumernym clovekem s nejakym tim rozpetim okolo prumeru.

J. Jurax 2.5.2016 16:19

Re: Neni to zalezitost vzdelani

Kupodivu těch šroubků a matiček co umí je dost nedostatek; naopak všelikých vizionářů je jak napršených - ovšem 99 procent těch vizí se ukáže jako hovadiny.

Pravda, to zbývající jedno procento postrčí svět (kam, to nebývá vždy jasné) a jména oněch vizionářů se stanou slavná - v popularitě mezi prostým lidem soutěží někdy dokonce i s ligovými fotbalisty či hokejisty ... :-)

V. Vaclavik 1.5.2016 9:12

Doplnujeme se jiz dnes

"...jak spojit inteligenci prirozenou (lidskou) s inteligencí umelou, aby se doplnovaly, poprípade aby ta umelá nám lidem pomohla v tom, kde jsme mentálne a fyzicky nedokonalí. Treba práve v tom cestování nehostinným vesmírem."

K potrebam na teto zemi se jiz clovek doplnuje pocitaci a stroji, ovsem zde je mysleno, ze clovek by byl mechanicky clovek, tedy android. I ten by ovsem nejspis potreboval pocitac, protoze sam o sobe by to byl clovek, byt clovek umely, mechanicky. A ten pocitac by pak mohl byt treba i zabudovany do jeho tela, ale i tak by slo o pridavne zarizeni, ktere by bylo interne umistene jen z duvodu prakticnosti, nejpis urcite by android pouzival i externi pocitace a jine stroje, presne stejne, jako je ted pouzivame my lide. Chci tim rici, ze i kdyby takovy umely clovek mel pocitac primo soucasti jeho 'mozku', i tak by slo o pridavne, svym zpusobem externi zarizeni, externi vuci jeho lidskym funkcim, byt zarizeni zabudovane.

Proto si nemyslim, nebo proste si nemyslim (bez toho 'proto'), ze takovy umely clovek by oplyval nejakou lepsi, 'inteligentnejsi' inteligenci, nez my lide, tedy za by myslel jako my, ale strojove dokonale, jako pocitac. Neni duvod domnivat se, ze by se rozumove nemusel vyvijet, stejne jako se ticice let vyvijel clovek.

Kazdy clovek je, co se jeho vedomi tyka, autonomni bytost. Muzeme cloveku poradit, ale ten clovek pak musi sam tu radu prijmout svym rozumem, aby se dle ni choval. Proste nad jeho vedomim nemame zadny primy vliv, ale vse je podmineno jeho vlastni vuli, jeho vlastnimu presvedceni, jestli nejake rady prijme, nebo neprijme. A neni duvod domnivat se, ze s androidy by to bylo jine.

Rekneme, ze bychom sestrojili androida s vedomim na nasi Zapadni civilizacni urovni, nikoli tedy urovni cloveka z dnesniho zaostaleho sveta, napriklad. Nemyslim, ze bychom sestrojili androida lepsiho, nez jsme my sami, tedy nad nasi vyvojovou urovni. Predpoklad scifistu pak je, ze takovy lidsky android by se rozumove vyvijel rychleji nez my lide z m

V. Vaclavik 1.5.2016 9:14

Re: Doplnujeme se jiz dnes

... nez my lide z masa a kosti, a ze by nas zanedlouho predehnal...

To ma ale sve slabiny - i my lide bychom se mohli rozumove vyvijet rychleji, nez se vyvijime, tedy rychlost s jakou prichazime k rozumu by mohla byt mnohem rychlejsi, protoze nas brzdi iracionalni emoce, ktere u lidskych jedincu vzdy hraji prim. A neni duvod domnivat se, ze android by taktez nebyl, ci nemohl byt iracionalni a byt vyvojove brzdeny stejne jako my organicti lide. Takovy android by se bal jako my lide, mel by totiz emoce a proto by mel, z toho ohledu, potize cestovat vesmirem v osameni, ci s jinymi androidy, se kterymi by se ale take jako my mohl pohadat a treba je i zavrazdit.

Prece by to byl clovek jako my, jen s 'lepsim' telem, ale i to je otevrene pochybam. Cele androidi telo by muselo byt komplexni jako to lidske a proto otevrene 'nemocem', byt nemocem sveho druhu. Nelze si to predstavovat tak, ze se bude proste skladat ze soucastek, jako dnes pocitace a mechanicti roboti a ze jen jeho mozek bude 'jiny', takovy, aby mohl byt funkcne minimalne ekvivalentni tomu lidskemu. Rekl bych, ze i telo androida nejspis bude muset byt 'stejneho druhu', jako jeho mozek, podobne jako je tomu u cloveka. Moc pochybuji, ze v techto vecech lze vybirat vzdy jen to nejlepsi z moznych svetu. Neni nic jen s vyhodami, bez nevyhod.

Mimo fyzice vede sveta se take cely zivot venuji napriklad i filozofii, presneji receno jeji subsekci epistemologii, a muzu rici, ze cim vic toho vim, tim vice jsem skeptictejsi. To jen 'obycejnym' lidem prijdou vedci jako zazracni dedeckove a jen oni muzou verit, ze vse jednou bude mozne, v extremu ze i jednou, pojem vsemocneho boha se stane skutecnosti.

V. Vaclavik 1.5.2016 7:29

Osobni vira

Kazda nabozenska vira je iracionalni a proto z teto podstaty s vericimi jednotlivci, nebo jejich spolecnostmi, nejde argumentovat racionalne, o necem je logicky presvedcit.

A to ze je neco iracionalni jeste neznamena se nekomu proto vysmivat, napadat ho. Na druhou stranu je treba vericim bez obalu rici, ze jejich vira je iracionalni, a zaroven vysvetlit, ze mnohe fundamenty viry maji zaklad v racionalnich faktech tohoto sveta.

Ze napriklad k tomu, abychom nebehali a nevrazdili jeden druheho na potkani, nebo nekradli a neloupili, neni zapotrebi nejakeho nadprirozena, nejakeho Boha, kteremu se to nelibi a potrestal by nas za to... ze moralni kod je dany fakty sveta, toho prirozeneho, ve kterem zijeme, a neni tedy zapotrebi, aby existenci moralniho kodu zastitovala nejaka nadprirozena entita svymi pozadavky ve forme kategorickych imperativu krestanskeho destera prikazani, jako nezabijes blizniho sveho, nepokrades...

S. Kalužík 30.4.2016 18:00

A tohle:

"Jak si při těch rychlostech, kdy se vzdalují od sebe skoro dvojnásobnou

rychlostí světla, mohou předat informaci o točivosti té druhé?"

jste vymyslel sám nebo někde opsal?

S. Moc 1.5.2016 0:38

Re: A tohle:

To je naprosto známý fakt mezi fyziky, mnohokrát testy prozkoušený a to, že mi podsouváte do otázky zmínku o mém vymýšlení této skutečnosti jen svědčí o vaší neznalosti a chuti mne přesto zesměšnit.

S. Moc 1.5.2016 0:47

Re: A tohle:

Je to naprosto známý fakt mezi fyziky mnohokrát prověřený testy. To, že mi v otázce podsouváte, že bych si to vymyslel není od vás hezké a svědčí jen o vaší zlomyslnosti.

V. Vaclavik 1.5.2016 7:09

Re: A tohle:

Ten fenomenon se v Anglictine nazyva 'entanglement', tedy Cesky propletenost castic (ovsem presnym vyrazem, tedy jaky pouziva 'ceska fyzika', si nejsem jisty). Vyhledejte si to slovo na internetu.

To o predavani informace muze byt zavadejici, ten fenomen nelze vyuzit k prenosu informace za ucelem komunikace. A pokusem na prenos na dalku deseti kilometru v optickem kabelu bylo dolozeno, ze rychlost prenosu informace o te tocivosti, tedy Anglicky 'spin'u, je vyssi nez myslim desetimilionkrat rychlost svetla, ovsem vypada to, ze se jedna o instatni prenos. Nijak to ovsem neporusuje to pravidlo o nejvyssi mozne svetelne rychlosti, ktera i nadale plati pro vse hmotne a pro svetlo samotne.

P. Princ 1.5.2016 9:55

Česká fyzika

používá výraz kvantová provázanost.

V. Vaclavik 1.5.2016 11:08

Re: Česká fyzika

Diky, budu si to pamatovat. 'Bohuzel' me znalosti fyziky jsou vylucne z anglickych zdroju.

K. Kovář 30.4.2016 12:25

Řekl bych to tak!

Pane Moc, co je moc toho je příliš!

V. Vaclavik 30.4.2016 9:27

Kulhame v politice

Ale politickych prani a sneni mame hafo, na to si troufame, ale vse jen prani, reseni tech politickych problemu nikde.

"Tímto krátkým nástinem politiky jsem se nedotkl všeho, co musí politika vyřešit - a že toho je... Ale to hlavní jsem snad řekl."

Rekl bych, ze reseni cestovani ke hvezdam a prenos lidskeho zivota je nesrovnatelne vetsi problem, nez ten spolecensky, politicky. A kdyz ani ten neumime resit, problem zachovani zivota ve vesmiru se tak smrstuje na problem preziti i na teto domovske planete i bez nejakych prirodnich katastrof. Chce se mi rici, ze jsme, ci autor je, ubohy zemsky plaz, ktery obrazne ani neumi chodit po zemi, ale zachtelo se mu letat ke hvezdam.