18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

ESEJ: Design jako důvod existence vesmíru

Vše, co nás obklopuje, v čem žijeme, v čem cítíme, kde prožíváme své emoce a vnímáme věci, se nazývá vesmír. Je to možná nekonečné, jak tvrdí část vědců, astronomů, fyziků, matematiků a kosmologů, ale možná je to konečné, jak tvrdí jiná část vědců, astronomů, fyziků, matematiků a kosmologů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kalina 24.5.2020 15:36

takže na začátku byla jedna super super černá díra, která vybouchla??? A vše se do ní opět vrátí???

L. Netolická 24.5.2020 15:10

Ráda si čtu články o vesmíru, vzniku života atd. Především proto, abych se dověděla jak daleko jsou vědci v bádání. Autor článku vyloučil Boha,někteří "velcí vědci" ho také vyloučili. Jenže - jsem prostá starší žena a vím, že Bůh existuje. On se, totiž, dává poznat. Vím to stoprocentně a píšu to s velikou pokorou. Se zájmem sleduji jak se i slavní vědci mýlí. Je to takový paradox a nepřestává mě to udivovat.

M. Krčmář 24.5.2020 11:20

Děkuji za podnětný článek. To jsem zvědav,co mi na tu teorii "koule" řekne mamka.

J. Hruška 23.5.2020 19:04

A každý člověk ví, že Bůh je Bůh živých, ne mrtvých a jeho milosrdenství je věčné. Amen.

P. Hatina 23.5.2020 14:26

Inu, vesmír bude po té drobné epizodce s lidskýma inteligentama pokračovat dál ve svém přirozeném vývoji :)))

Jen pro info, v té povídce se profesoru Doundovi podařilo v počítači uskladnit nadkritické množství informací, načež došlo k řetězové reakci mohutným výbojem se všechny uskladněné informace lidstva vymazaly. A začínalo se pěkně od nuly.

A pokud jde o vesmír, ona i tato teorie o vývoji vesmíru je jedna z mnoha. Taky existuje jiná, o oscilujícím vesmíru, kdy se vesmír expanduje a pak uzavírá opakovaně, a taky nekonečněkrát. Čili, filozofické úvahy o příčinách jeho existence se posouvají někam mnohem dál.

V. Chrastina 23.5.2020 12:31

A což takhle nekonečnost vesmíru v pojetí tak zvané matrjošky, tj. vložených vesmírů do sebe viz můj román Kapesní vesmír.

P. Moravčík 23.5.2020 11:45

Profesor Dounda na to síce prišiel, ale čo bude s vesmírom ďalej?...:-)

A. Jaroš 23.5.2020 10:58

Ještě tak kdyby sme věděli proč to tak funguje, když už nám to funguje a víme jak.

P. Princ 23.5.2020 10:49

No, něco snad přece jen víme. Například nám funguje veškerá chemie a elektronika. Alespoň mně to teda stačí.

D. Polanský 23.5.2020 10:43

Každý rabín, kněz a súfíj ví, že Bůh je produktem tvůrčí představivosti.

P. Princ 23.5.2020 10:42

Jak píše pan Nevrkla v 7:28, kdo si hraje, nezlobí.

A tak považuji za velmi žádoucí, aby se pan Yuval Noah Harari a jeho manžel (to není překlep), věnovali dál podobné publikační činnosti, která pobaví a neurazí, a upustili od výchovy (mrzačení) dětí.

P. Lenc 23.5.2020 8:57

Děkuji, krásná ale veskrz pravdivá ironie.Vím, že nic nevím,...je stále platné, takřka boží.

J. Nevrkla 23.5.2020 7:28

A že už těch teorií bylo. Před pár lety třeba ta revoluční strunova nějak rychle zhasla. Dávno jsem přestal věřit tomu, že je svět poznatelny. Ale kdo si hraje, nezlobí.

P. Victorin 23.5.2020 7:16

Zajímavý článek o věcech přesahujících rozum nejen můj...

J. Pankovic 23.5.2020 6:13

Velice krásný logický konstruovaný nesmysl. Autor mylně předpokládaná, že entropie je bezbranná.... ale je tu naštěstí úředník, který spolehlivě zaručuje, že se chaos a tím i celková neuspořádanost Vesmíru bude zvyšovat i nadále. 

J. Krásenský 23.5.2020 5:23

E = mc2 (Henri Poincare)

"Život" jde proti termodynamickému zákonu? Život entropii snižuje nebo zvyšuje?

"Prostor a čas je svázaný dohromady." Co jsme my, a cokoli jiného - energie, hmota, pokud "plujeme" časem a co jsme byli před zlomkem vteřiny už nikdy nebudeme a tím, čím budeme za zlomek vteřiny ještě nejsme a stejně to vše vzápětí pomine, ačkoli my jsme schopni o tom uvažovat, spřádat plány i zkoumat historii a zákonitosti?

P. Hatina 23.5.2020 2:48

Kulantně popsáno:)) Ta odpověd je v tom, že nějaký jednotný a dokonalý vědecký model vesmíru, ve kterém by vše úplně sedělo nemáme (spíše řadu vědeckých teorií, které se v mnohém liší), tudíž ho nelze posuzovat z hlediska logiky. Z hlediska filozofie ano, ale ta nemusí vycházet z logických (ani prokazatelně vědeckých) předpokladů.

Úvaha ohledně entropie má svou odpověď. Boj s entropií je jistě možný, pouze se tím spotřebovává dodávaná energie. Tudíž, pokud si jí lidstvo "vypráská" na nějaký design, bude mu pak chybět na jiné důležitější věci (třeba zmrznem), a pak ta entropie stejně bude pokračovat dál..

A jinak, pokud uvažujeme nárůst oněch lidmi vytvářených informací, pan Lem k tomu napsal jednu krásnou povídku o profesoru Doundovi..Taky řešení :)