19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Vzestup biomasy

Původně poněkud opomíjená biomasa začíná být stále více vyhledávaná. Známá je snaha jejího využití při nahrazování fosilních paliv, jichž bude nepochybně ubývat, současně tu však je trend snižování CO2 v atmosféře.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 22.9.2020 19:48

Naprosto jste nepochopil rozumnou vodní bilanci rodinného domu se zahradou.

Vono to vokolo toho domu vobčas chce zalejt. A né to nechat vodtýct skrze hajzlík do kanálu! A se drbat, že mám kolem domu Saharu!!! Poněvadž jsem ušetřil na splachovací vodě a nemám sudy pod vokapem.

A vo vo tom je, milý Braune.

D. Rajninec 22.9.2020 9:12

Autor zase nemá na chleba ? Tak brakuje staré archívy ? V ČSR boli remízky na poliach bežné do vtedy kým sme sa nezačali sovietizovať a združstevňovať !

V každej dedinskej píle bolo zariadenie na výrobu drevného liehu z odpadkov z píli . Dokonca sa tam aj vyrábal plyn a ten sa spalovalv osobných autách . Posledné autá na plyn som videl niekedy v 1958 !

A dnes to "objavitelia " znovu objavujú ?

Š. Hašek 22.9.2020 13:18

Trefná připomínka!

Vtip bude v tom, že pokud něco hodláte dělat pro svoje potěšení, utajíte to ..... tak můžete.

Zkuste nechat v Praze vsakovat do jednoduché vsakovačky vodu z jednopatrové části řadového domu! Vodní zákon, padesát lejster, projekt, schvalování, povolení. Týden vašeho času, neomezená doba času úředního, plat úředníků za toto 18 000.- Kč. A nebo to udělat za deštivé noci dvěma Ukrajinci (platba na dlaň) a nesmí Vás někdo prásknout! Dešťová voda do městského, vyschlého trávníku!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! elegance sama!

Pokud chcete podnikat v něčem úplně normálním, tak Vám to již je sešněrováno takovými kravinami, že bez dotací se nehnete.

Za prodej štrůdlu na trhu si nevyděláte na povolení k prodeji. Tedy, pokud to nechrlíte strojově a polovinu práce nezvládne rodina, zdarma, místo prázdnin, na penzi

R. Langer 22.9.2020 13:52

Ano, máte naprostou pravdu... :-(

J. Nevrkla 22.9.2020 8:13

Nějak mi to nehraje. Francie má to úžasné a produktivní agrolesnictvi. Proč potom potřebuje nejvyšší zemědělské dotace?

M. Krátký 22.9.2020 8:53

hezké připomenutí R^R^R^

D. Rajninec 22.9.2020 9:02

Vy vydíte nejakú súvislosť ?

U nás na Žitnom ostrve je asi 15-20% pôdy takto využívané . pravideľne každý 15-20 rokov sa vyrúbu , spracujú na palivové drevo a do 5 rokov tam už je znovu 5-6 vysoká remízka !

Potom sa to dá aj u nás , len treba chcieť !

Môžem povedať , že tu sa nechyruje o nejakej devastácii pôdy , erozii či iných "záchranných " akcia človeka !

J. Nevrkla 22.9.2020 9:08

Pokud dostávají nejvyšší dotace, aby byli konkurenceschopni, pak bych jejich způsob hospodaření nedával za příklad ostatním. Myslím, že přírodní podmínky pro zemědělství mají ve Francii velmi dobré.

J. Krynický 22.9.2020 11:10

"vydíte"? Tedy maturitu ze slovenčiny veru nemám, ale opravdu? Vydíte?

Ale zas se vám podařilo udržet jednotu obsahu a formu.

J. Krynický 22.9.2020 11:10

...formy.

P. Zinga 22.9.2020 8:12

"Nediskutujme zde o klimatickém oteplování, podstatné je, že jsou mezinárodní dohody o snižování obsahu tohoto plynu ve vzduchu." Jo, nediskutujme a DRŽME HUBU...

Ta biomasa, končící jako líh či energie, chybí v půdě: jednak hnojivo, jednak potrava půdě prospěšných organismů a jednak jako prostředek, posilující schopnost půdy zadržovat vodu.

Kdyby autor diskutoval, nepotřeboval by hledat náhradní zdroje řešení.

J. Pokoutný 22.9.2020 8:39

Máte problém s remízky, alejemi apod.? Bolševik je v rámci zcelování lánů vykácel a teď pro změnu tvrdí ochránci nesvéprávných, že je aleje podél silnic nutno vykácet, protože co kdyby do některého z těch stromů někdo narazil a udělal si bebí?

J. Krynický 22.9.2020 11:11

Pokoutný, zkuste někdy reagovat na to, co dotyčný napsal, a ne na hlasy ve své hlavě!

J. Berger 22.9.2020 5:33

Znáte nějaký jiný líh (etanol) než "bio", vyráběný kvašením?

V. Kolman 22.9.2020 7:44

Nechytejte ty pisálky hned za slovo pane Bergere. Když ono to slůvko "BIO" je tak nějak módní, inovativní...., pisálek si použitím slůvka "BIO" hned připadá "tak nějak" světovější.;-D

P.S. - Řečeno stručně - máte pravdu!

J. Roškota 22.9.2020 8:21

ano, etanol je možné též vyrábět synteticky z etylenu

D. Rajninec 22.9.2020 8:58

Áno poznám aj iný lieh ako BOI !

Z benzínu sa vyrába tzv. syntetický lieh v stovkách tisícoch ton ročne !

Chcete minaohovoriť , že Liehové riedidlo na lazúry a moridlá je z nepodarky vodky ?

L. Písařík 22.9.2020 10:13

Etanol lze vyrobit chemickou reakcí a dokonce čistější - tj. bez přiboudlin, než bioetanol. Podrobně viz wiki.

L. Novák 22.9.2020 4:24

Hurá na biomasu! Autor se přidává k zelené vlně vyvolané šílenci, kteří neumí napočítat do desíti a nedokáží předvídat důsledky hloupých rozhodnutí protlačených do vládní politiky...:-/

P. Rada 22.9.2020 3:24

Ano tlaky na drobení/členění kdysi kolektivizací nedomyšleně scelených polí mají bezesporu své pozitivní opodstatnění.

Mám ale za to, že zachranovat situaci poklesu půdní úrodnosti stále více větrnou a vodní erozí devastované a zároven ponechat stranou až fakticky odmítnout zásadní snižování imisí CO2 s principu dlouhodobě nelze.

To zejména v ČR která prakticky vede evropskou tabulku míry imisí na osobu. Pokud bychom ještě započetli i míru produktivity práce a dlouhodobost imisí - pak se česko ukazuje ve vzláště špatném světle dokonce celosvětově.

https://ec.europa.eu/eurostat/tgm/table.do?tab=table&init=1&language=en&pcode=t2020_rd300&plugin=1

Utěšovat se tím, že v uhlíkovém cyklu neznáme vše dopodrobna považuji za pošetilost za situace kdy to podstatné už dostatečně přesně a dlouhodobě víme. Podstatou přeci je bezprecedentní sycení atmosféry uhlíkem které nemá na planetě co do masivnosti (už 14GtC/rok do živého systému který sestává s 550GtC) obdobu více než 60milionů let. Izotopové složení přitom jasně dokládá, že dominantní příčinou je antropogenně uvolnovaný uhlík. Toto přeci opakovaně upřesnují zprávy IPCC už přes 30let.

Je to prostě tím, že fosilní zdroje spotřebováváme zhruba milionkrát rychleji než jak vznikaly a fosily doposud zůstávají dominantou energetiky a tím lidské vlivnosti které se nehodláme vzdát a jejíž podstatu zatím nedokážeme dostatečně pružně modifikovat.

V situaci kdy už na planetě existují bakterie rozkládajících lignin už ani nová fosilní úložiště vznikat prakticky nemohou a to i kdyby je lidé vytvářeli uměle. To by někdo musel dokázat oddělit uhlík od vody i vzduchu tak dokonale a dlouhodobě jak je tomu u nenarušených uhelných slojí.

Nejefetktivnější by tedy konec konců bylo uhlík ukrytý pod zemí netěžit - a nikoliv snít o biomase. Už v pohádkách je moudře sdělováno dětem, že na pokladech ukrytých pod zemí nemají zakládat své lidské štěstí. V dospělosti na toto poselství ale běžně pozapomínáme a to se zřejmě stalo i autorovi.

L. Novák 22.9.2020 3:29

Další ;-O blábol zeleného komunisty "Rada"... Rv :-/

J. Nevrkla 22.9.2020 8:10

R^

L. Novák 22.9.2020 4:12

Biomasa shromažďuje nepatrnou část energie záření dopadajícího ze Slunce, a aby bylo možné ji využívat ve velkém měřítku, muselo by PRÚMYSLOVÉ využití probíhat na obrovských plochách. Sklízení a přeprava dřeva + zpracování štěpky vyžaduje další velké množství energie (z fosilních paliv) a celý koloběh "obnovitelnosti" je zdlouhavý a nákladný, a navíc přírodu devastující.

Jaký má smysl likvidovat totálním zničením pralesy v tropických a subtropických oblastech a štěpku vozit nákladními loděmi tisíce kilometrů do Evropy a spalovat ji v elektrárnách? Podobně i v USA... Jenom kvůli tomu, že banda ZELENÝCH ŠÍLENCŮ se bude v médiích vychloubat, jak "ekologicky" zajišťuje náhradu klasických zdrojů energie (včetně jaderných) "obnovitelnou" biomasou?

Emise ze spalování dřeva jsou srovnatelné s emisemi z jiných uhlíkatých paliv, žádné zlepšení tedy dřevní štěpka nepřinese.

Jak devastující vůči přírodě je průmyslová těžba dřeva a pálení štěpky v elektrárnách v USA dobře zdokumentoval Mooreův film Planet of The Humans (2019), který byl volně ke shlédnutí v originále na https://planetofthehumans.com a s českými titulky je stále ke stažení na známých českých úložištích (např. fastshare.cz, uloz.to).

Zelená mafie ;-O napojená na státy dotovaný byznys proti filmu vede permanentní dezinformační válku. ;-)

V. Krajča 22.9.2020 7:04

Přesně. Pan si neuvědomuje, že pěstování biomasy ničí půdu. Pak budeme řešit, že se voda nevsakuje, že v ornici chybí humus. Kde by se vzal, když vše dáme do bioplynek. Navíc pálení dřeva, které dnes kácíme uvolní CO2, který nové vysazené stromy beze zbytku absorbují až za 50 let. Ale vysvětlené to zeleným ekobezmozkum.

J. Lukavsky 22.9.2020 7:24

"pálení dřeva" je C neutrální. CO2 spotřebovaný na růst biomasy a dřeva se tím rychle opět uvolní do koloběhu. Určité odddálení by přinesla podpora staveb ze dřeva, moderní dům ze dřeva bude stát a fixovat C klidně stovky let. No vozit dřevěnou štěpku přes oceán do elektrárny je ovšem typický příklad zeleného náboženství. Ale i to posvátné ponechání souší na Šumavě přírodě je "alternativně ekologické". Místo toho aby se ze stromů udělaly trámy a prkna tak se nechají shnít a tudíž CO2 se z nich opět uvolní. Ale vypadá to "hezky ekologicky". J.L. end

V. Kolman 22.9.2020 7:50

Na fakt, že "....horníci to uhlí furt hrabou a hrabou a není síla, která by jim v tom zabránila..." si trpce stěžoval svého času v jednom ze svých nezapomenutelných projevů i Milouš Jakeš ;-D

V. Kolman 22.9.2020 8:02

Když se VŠICHNI! Evropané seberou a dají se na hromadný pochod/plavbu směrem k rovníku (do Afriky), tak potom v Africe nebudou muset topit a tudíž budou produkovat méně sodovkového plynu. No a připrchlíci z Afriky si budou v Evropě bez původních obyvatel šťastně a spokojeně žít.

Post Scriptum - Napsáno převážně nevážně!

P. Zinga 22.9.2020 8:14

Pane Rado, mám Vám se velkými písmeny ještě jednou napsat, že CO2 je vzdušné hnojivo, podporující vegetaci?

Ale pro Vás je to jed...

Jste už trapný.

D. Rajninec 22.9.2020 9:06

Pán asi nevie , že v dobách keď bol v atmosfére obsah CO2 najvyšší , boli prasilčky / dnes 20cm/ vysoké ako stromy a v tých lesoch sa pásli 50 tonový dinosauri .

Z. Lapil 22.9.2020 10:15

Poctivě vzato, to JE důvod k panice ;-D.