24.4.2024 | Svátek má Jiří


EKOLOGIE: Vyváženost podle České televize

15.4.2008

V neděli večer uvedla ČT2 komponovaný "Večer na téma ekologie". Pod zavádějícím názvem Kdo může za globální oteplování? českým divákům nejprve konečně (!) zprostředkovala světově proslulý kontroverzní vědecký dokument britského režiséra Martina Durkina Velký globální oteplovací švindl (kupř. zde, zde a zde). Tento film velmi přesvědčivě demaskuje globální třeštění kolem skleníkových plynů. Pak následoval pořad Evy Hauserové "Vybydlená planeta".

Kontrast obou snímků snad nemohl být větší. Zatímco ten první diváky doslova zaplavil grafy, fakty, tabulkami, historickými daty a vyjádřeními špiček světové klimatologie a dalších vědců, v tom druhém žádný odborník nevystoupil. Vybydlená planeta prostě jen bez ladu a skladu nakupila nejrůznější "moudra" lidí z ulice, poplašné zprávy a stokrát vyvrácené fámy... Stručně řečeno laický aktivismus.

Ve Vybydlené planetě jsme přitom mohli na obrazovce zhlédnout tak "profláknuté" tváře, jako je třeba bývalý zaměstnanec Greenpeace Miroslav Šuta (nezávislými odborníky usvědčený ze závažného překrucování faktů, viz zde) nebo někdejší tiskový mluvčí stejné organizace Václav Vašků, který se manipulací tiskových zpráv podílel na vzniku tzv. černobylské lži (viz zde). O globálním oteplování kriticky poreferoval Jan Hollan, profesí astronom (!) a jinak též aktivista ČSOP. Proč se pak tvůrci Vybydlené planety na úzce expertní problém nezeptali třeba i holičů, zmrzlinářů nebo třeba hlídačů parkovišť? Vlastně zeptali: jako recept na údajnou ekologickou krizi totiž na závěr nabídli bodrou vesnickou maminu, která si doma sama zaváří okurky. Prý tak čelí globalizaci a chamtivým nadnárodním monopolům brání devastovat naši malou modrou planetu...

Česká televize zkrátka ve snaze za každou cenu dostát fetiši "vyváženosti" zařadila vedle vědeckého dokumentu úsměvný blábol. Proč o Durkinově filmu třeba neuspořádala besedu českých klimatologů? Proč se na jeho argumenty nezeptala dalších vědců z příbuzných oborů? Místo toho se vydala cestou nejmenšího odporu: vsadila na pokleslý kaleidoskop pouhých "názorů" lidí, kteří o klimatu vědí jen to, že v létě obvykle bývá hic a v zimě zase kosa. Jenže jak říká Larry Flynt ve stejnojmeném filmu Miloše Formana: "Názory jsou jako díry v prdeli - každej máme jinou."

Jen ať si divák hezky udělá sám názor, kde je pravda...

Bylo by to až k smíchu, kdyby to ovšem nebylo k pláči. Podle stejné logiky se možná dočkáme toho, že po historickém dokumentu o holocaustu bude v ČT následovat antisemitská agitka neonacistů. Když vyváženost, tak vyváženost!