16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Udělejme Čechy znovu zelené

Sucho. Téma, které hýbe Českem. Ale oxid uhličitý za to primárně vážně nemůže. Narušili jsme koloběh vody v přírodě. Ozeleňme krajinu, chraňme lesy a půdu, pak bude více vody a můžeme klidně jíst hovězí a jezdit naftovými auty.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Krčmář 11.5.2020 10:26

Chováme se ke své zemi, potažmo k celé planetě jako dobytci a podle toho to vypadá. Začít s edukací učebnicí pro šestou třídu není špatný nápad. Už ji četla Greta?

J. Nevrkla 11.5.2020 10:09

Já jsem se osobně setkal se zelenými aktivisty tak před dvaceti lety na Šumavě, kde se privazovali ke kurovcovym stromům, skutečně se jim podařilo kurovce zachránit. Pak ještě odstraňovali za účasti televize kurovcove lapace, protože příroda si pomůže nejlépe.

Vypestovanijednoho hektaru lesa přijde na ca 250 tisíc korun, s rizikem, že se to při současném suchu nepodaří. A možná z toho prapravnoucata budou něco málo mít, nebo ne, jako já. Vy byste do toho šel?

F. Svoboda 11.5.2020 10:00

Pokud chceme nápravu přírodních poměrů, tak na prvním místě je nutnost zrušení dotací na pěstování řepky ! Následně rozdělit lány polí na menší části oddělené lesními pásy. Rozorat všechna meliorační pera a dále je to stále stejné opakování ..obnovit mokřady, čili menší bažiny a tak podobně. Na nějaké rady taky odborníků typu s. Rady bychom se mohli už jen vy.rat !!!

V. Braun 11.5.2020 9:55

Tak myslím, že existuje nějaký lesní zákon který stanovuje i povinnost řádné péče. Takže vás nikdo nemůže nutit, ale pokutu za to že nepečujete můžete, teoreticky, dostat. Ale proč ne, za pár set let podobné péče může být na vašem pozemku zajímavý biotop.

Jinak nevím co dělají "zelení aktivisté" nyní, ale za našich mladých let jsme jezdili na lesní práce do Jeseníků, mimo jiné sázet ty smrky, které tam nyní vzal kůrovec. Pokud jsme se někdy zdržovali ve městě a okolí tak to spíše bylo odklízení černých skládek, vzpomínám třeba na víkend v Jenerálce a co všechno se tam naházené našlo, dnes to tam naštěstí vypadá lépe.

V. Braun 11.5.2020 9:45

Příliš velké zjednodušení a díry v argumentaci, pane autore. Vybírám jen příklady.

"To znamená, že jestli dříve někde bylo více vody než dnes, musela ta voda napršet někam jinam než dříve." Pokud je vody stejně ještě to neznamená, že "musela napršet někam jinam" protože objem vody nic neříká o její cirkulaci.

"V posledních letech jsme špatnou péčí o lesy zapříčinili obrovské kůrovcové kalamity" Jakou péči máte na mysli? Pokud tím míníte rozhodnutí předků o skladbě lesů před padesáti a více lety tak ano, jinak těžko by se dal nějakou péčí zvrátit stav, který má primárně příčinu ve vyšších teplotách a větším suchu posledních let, maximálně se dala snížit rychlost šíření, pokud by se zavedla "karanténa" nevozilo se neodkorněné dřevo po republice.

Takže nemohu souhlasit s vaším zjednodušujícím závěrem, že CO2 s tím nemá co společného, to je jen vaše zbožné přání. S čím ovšem souhlasím, je že lesy potřebují větší péči, zejména ve formě volby druhové skladby. A dále, že zemědělské krajině je třeba vrátit její dřívější diverzitu, jak v makro oblasti (velikost lánů) tak v mikro oblasti (kvalita půdy).

M. Hoblík 11.5.2020 9:39

Kdybychom z řepky vyrobili dostatek paliva do spalovacích motorů, mohli bychom tím palivem pohánět obrovská klimatizační zařízení a ochlazovat přírodu. Všichni by měli radost, Babiš největší.

M. Valenta 11.5.2020 9:32

Řešení musí být celosvětové, což autor z nepochopitelných důvodů opomíjí. Jde o zásadní změnu lidského chování, čehož částí je i to autorovo ozeleňování.

P. Rada 11.5.2020 9:28

Tohoto Mudr nikoliv ale jiní erudovaní radí s hulváty a dementy nediskutovat.

P. Rada 11.5.2020 9:27

K té Sahaře si projděte důsledky vlivu globální cirkulace atmosféry. Vyjma jinde uvedeného také zde:

https://www.in-pocasi.cz/clanky/teorie/vseobecna-cirkulace-atmosfery/

P. Rada 11.5.2020 9:23

To co popisujete se týká pojmu malý vodní cyklus. Ten opravdu může trochu pomoci vyrovnávat vláhovou bilanci ale zejména vyrovnávat míru vzdušné vlhkosti.

Množství vláhy v něm je ale podmíněno dálkovým transportem vláhy do kontinentálního prostoru který zapřičinuje rotace planety a rozložení gradientů teplot.

S klimatickým odtáváním polární čepičky, změnou albeda a tedy násobně rychlejším ohříváním polárních oblastí však klesá teplotní gradient a s ním pravděpodobnost a rovnoměrnost dostatečně vydatného přenosu vláhy do centrální Evropy. Častější takové výše u nás jsou místním projevem klim. změn navozujících jiné jak tradiční rozložení tlakových polí na planetě. Naopak severské země jsou vodnatější... Viz proměnlivost Jet- streamu v zimním a letním období a v důsledku změn klimatu.

Obecně zde: .... https://cs.wikipedia.org/wiki/Tryskov%C3%A9_proud%C4%9Bn%C3%AD

Aktuálně zde: ... https://climatereanalyzer.org/

J. Stehlik 11.5.2020 9:17

Máte pravdu . Ale ona ta vlhkost musí zkondenzovat a pak prší . Pročpak asi neprší nad saharou ?

Je to jak když vytáhnete z lednici pivo a ono se orosí. Pokuď ale horký vzduch stoupá od země ,tak nějak ke kondenzaci nedochází , jen tu vlhkost pohltí (lahev piva je zteplalá)

P. Rada 11.5.2020 9:05

Ano většina obilovin má suchomilný původ, lze takto ovlivnovat mikroklima... - ale i jejich velkoplošné pěstování nezastaví rotaci planety jako hlavní příčinu přenosu vláhy s oceánů nad pevniny.

P. Rada 11.5.2020 9:02

S těmi "pubertáky" máte kus pravdy. Porovnejte si přitom dotyčnou barevnost autora s jeho "pubertálními" postoji k suchu. Opírá se totiž pomateně o učebnice základních škol, kde se podstata přenosu vláhy s oceánů nad kontinenty nevyučuje. Pubertálně ale o tom poučuje zdejší plénum.

Např vliv Coriolisovy síly která rozhodujícím způsobem formuje tvar synoptických útvarů se pravidelně probírá až na VŠ (https://cs.wikipedia.org/wiki/Coriolisova_s%C3%ADla).

Vznikem Jet- streamu který je ale dominantně odpovědný za přenos vláhy do mírných šířek se hlouběji zabývají dokonce jen profesionálové modelující klimatický planetární systém.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Tryskov%C3%A9_proud%C4%9Bn%C3%AD

J. Nevrkla 11.5.2020 8:58

Mám kus kurovcoveho lesa, kácet už nebudu, náklady na těžbu jsou vyšší než výnosy z dřeva, zalesnovat taky ne, nenavratna a riskantní investice, nikdo mě k tomu nemůže nutit. A na zelené aktivisty nelze spolehnout, ty budou maximálně sázet stromy někde na náměstí nebo kolem silnic, aby se o ně někdo mohl zabít a aby se mohli ukazovat.

P. Jášek 11.5.2020 8:58

A když připomenu, že už v Mladém světě okolo roku 1987 byl článek hydrologa, že Československo (tehdy celé) čeká do pár let ohromné sucho, co s tím?

Vezmeme si takovou pšenici. To je stepní tráva. Tam kde se pěstuje dlouhodobě stepní tráva vyrobí step. Víte, že mezi porostem pšenice jde v létě naměřit až 50°c? Navíc, jelikož se vyváží dobře "přes stát" tak jsou období kdy ji sice okolo 500 000 tun vyvezeme, ale naše mlýny ji musí odjinud dovézt. Navíc, většina civilizačních chorob je pšenicí podporována. A ta pšenice se pěstuje v celé Evropě přesně tímto dementním způsobem.

atak dále, atak dále takové máme celé zemědělství. Na většině kontinentu!

J. Stehlik 11.5.2020 8:57

Podívejte se na mapu , kde je anglie a kde čechy. Anglie je obklopená mořem a přecházejí přes ní frontální vzdušné víry. My jsme uprostřed kontinentu . Ten samozřejmě v zimě více prochládá a vypařená voda na něm v zimě kondenzuje a tedy u nás prší . V létě je to naopak . Země se více prohřívá a teplý vzduch pohlcuje vlhkost a voda nespadne . Jak se říká na suchém poli nezaprší . Proto je pro nás zásadní udržet zimní srážky a zadržet vodu v krajině , která se přes léto odpařuje a odtíká od nás do moří . A největším zadržovatelem vody je les . Nejen že voda je obrovský akumulant co vyrovnává teploty ( v lese je chladno) , ale jak bylo v článku popsáno stále se z lesa odpařuje a z mraku zase spadne opodál.

L. Novák 11.5.2020 8:57

Magore zelený, utíkej se nechat vyšetřit k MUDr. Chocholouškovi!

P. Rada 11.5.2020 8:48

Lesnatost podle výkazu katastrálního růst může - ale zároven - což se právě děje - mohou takto evidované oblasti vykazovat podstatně sníženou retenční schopnost. Konkrétněji mohou být holinami s půdou degradovanou vodní i vzdušnou erozí která prakticky ztrácí retenční schopnost.

Toto vše ale ovlivnuje zejména malý vodní cyklus.

Sotva už transpotr vody s oceánů do těchto oblastí - tedy velký vodní cyklus jehož narušení a růst teplot jsou zásadními příčinami sucha u nás a povodní jinde.

P. Rada 11.5.2020 8:39

Na tom nadneseném "namáhání mozku" něco je. Zkuste si např sám porovnat autorůvy vývody s texty učebnicovými a realitou která je potvrzuje:

https://is.muni.cz/do/rect/el/estud/pedf/ps14/fyz_geogr/web/pages/01-uvod.html

https://www.intersucho.cz/userfiles/file/ZemedelskeSucho.pdf?fbclid=IwAR0qs1Q62W-fTIiUq5lOcJrlokW4AeBN1QF6nZ3KwBrjbxdJQpThkmnEzgE

L. Novák 11.5.2020 8:30

Autor má pomotanou stupnici důležitosti a vlivu jednotlivých faktorů... Pojem "sladkovodní voda" říká i to, co autor říct nechtěl... :-)

L. Novák 11.5.2020 8:28

Oba dva komouši...

V. Vérosta 11.5.2020 8:27

Ano, Česko je pokryto z 30% lesy, Anglie jen 3% a přesto tam o dost víc prší. Lesy, případně mokřady, rybníčky, vodní nádrže, nemají na srážkovou činnost absolutně žádný vliv. Jinak Angličané zírají, jakou tady máme nádhernou přírodu.

L. Novák 11.5.2020 8:26

Navštívil jsi už konečně MUDr. Chocholouška? Posíláme tě k němu už hodně dlouho, magore!

L. Novák 11.5.2020 8:22

Tvoje bláboly jsou nedůležité.

R. Lávička 11.5.2020 8:15

Vy jste ale tydýt

J. Nevrkla 11.5.2020 7:53

Jsem rád, že autor nebojuje proti uhlíku, ale stejně sype lidem popel na hlavu. Zastavěné plochy nepředstavuji ani 2% rozlohy Česka. Lesnatost naší země byla v roce 1790 25%, v roce 1910 28%, v roce 1990 30% a v roce2018 34%. Stromy usychaji, kurovec je ničí, ale příčinou sucha jsou prirodni jevy, které nemůžeme ovlivnit, můžeme se pouze adaptovat. A nebyl bych si tak jíst, že bude sucho pokračovat, stejně jako oteplování.

R. Tichý 11.5.2020 7:43

Znamena to, ze jste nezvladl ani tu 6. tridu??

P. Jášek 11.5.2020 7:39

A dokud budou největší "sedláci" sedět v Praze, stejně se nic nezmění.

A dva z největších agropodnikatelů dokonce ve vládě...

P. Jášek 11.5.2020 7:37

Tak vody asi neubývá ale zelených puberťáků přibývá a někteří došli do let volitelnosti.

I. Polák 11.5.2020 7:30

V těchto diskusích už chybí jediné: Za všechno může Babiš.