24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Šumava vysychá

Šumava vysychá. Zvyšuje se průměrná teplota, hrozí požáry, mizí zdroje vody a přirozená vlhkost. Krajina postupně vysychá, přehřívá se, nevyskytují se tolik mlhy, netvoří se rosa, ubývá drobných odpoledních srážek.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Kratky 13.7.2017 13:30

Pražští intelektuálové???

Pro autora: Kde jste studoval - hlavně mimo pražské vysoké a střední školy? Váš web hovoří jinak. Vyvarujte se, prosím, příště takovéto generalizace, podle mne jste i vy tím "pražským intelektuálem"... a hlavně politikem, který neuhlazuje, ale rozdmýchává nesváry - V čí prospěch, je nutno se ptát!

Ad Šumava - přírodě je nutno občas pomoci, aby si pomohla, když jí člověk takto v minulosti hospodářským lesem zničil.

Žabomyší války a disputace nepomohou.

Howgh.

V. Kotas 12.7.2017 17:41

Jak je možný ?

Vždyť se o Šumavu, od listopadu, starají samý študovaný a aktivisti ekologistický.

P. Khail 12.7.2017 15:37

Samozřejmě

že vysychá, vysychá celé Česko, proč by zrovna Šumava měla být výjimkou? To je ale panu senátorovi u zadele, on má se svými přáteli políčeno v jižních Čechách, tak je soustředěn na Šumavu.

J. Lepka 12.7.2017 18:19

Re: Samozřejmě

Třeba se jen vyjadřuje k problému, kterému rozumí, na rozdíl od vás.

Z. Čábelka 12.7.2017 18:27

Re: Samozřejmě

Kecy v kleci. Šumava bez lesů vysychá, protože Zelení sociál- fašisti si to tak přejí a vše proto i dělají. To ano.

M. Prokop 12.7.2017 21:28

Re: Samozřejmě

Vyjímkou by měla být proto, že to dříve byl prakticky nevysychající region.

Teď tam řádí zelení, takže už není.

Š. Hašek 12.7.2017 13:41

Pane Jirso,

za Vaše volební období vyroste jen malý semenáček (jedno jestli jabloně nebo smrku). Že Vás to baví. Šumava pracuje s jiným časem než Váš plánovací kvartál. Od politika ODS bych čekal trochu odstup od od panikářů.

Státem řízené usychání Šumavy! Vy jste horší než Bursík s JauJau dohromady!

Máte nějakou zahradu, pole, sad, poznáte rozdíl mezi polem zelí a "nelidskou" přírodou, .......... že jste tak chytrý?? Kolik času jste na "frajplace", a kolik v kanclu a přírodu vidíte v televizi?? No, schválně. Zkráceno.

Nejsem volič Zelených, jen jsem dost často v lesích. I s tím "dravcem kůrovcem".

J. Lepka 12.7.2017 18:20

Re: Pane Jirso,

Tak se také svěřte se svými zážitky ze suchého stromořadí. To musí bát fajn procházka ne ?

Z. Čábelka 12.7.2017 18:30

Re: Pane Jirso,

Bože, Bože. Zelené kecy zvládáte ale skvěle.

V. Student 12.7.2017 10:04

Od zelených bych si sliboval...

...pokud tedy vůbec něco, tak smysluplné plány, jak snížit dopady sucha (zavlažovací systémy, hospodaření s dešťovou vodou, tedy její záchyt, uchování a násl. distribuci. Ale to je ono - místo toho melou o kravinách!

M. Šejna 12.7.2017 9:42

pane Jirso

Šumava vysychá i bez řádění ekologů. My máme chalupu na Šumavě. Je to mimo "bezzásahovou zónu" a celé údolí, kde chalupu máme, vysychá už asi 50 let. Ekofašisti jsou nebezpeční, ale za vysychání Šumavy nemohou.

Z. Čábelka 12.7.2017 18:32

Re: pane Jirso

:o)))))

A. Bocek 12.7.2017 9:01

Zelení jsou škůdcové zemští.

Na Alpské vyhlídce u Bukoviny (Buchwaldu) jsou tito škůdcové na nástěnce vyjmenováni. Líbílo se mi přirovnání že Železnou oponu nahradila Hnědá z uschlých smrkových pařátů.Na úpatí těchto hnědých bývalých velikánů je zelenožlutý podrost smrčků stejné genetické kvality jako jejich odumírající otcové. Pod mladými smrčky mech ze kterého se práší..... Inu barvy hnědá a zelenožlutá připomíná spíše řídkou stolici .

J. Novotny 12.7.2017 8:01

No, holt věci v lese probíhají v čase,

který se neměří na volební období. Kdyby nebyla věc o Šumavě vedena zákopovou válkou, mohla se zvolit rozumná kombinace a obnovu lesa trochu urychlit, případně dát pozor, aby nedošlo k nevratným změnám (příkladem může být odlesnění středomoří či Fueventury, tam bezsásahovost už nefunguje). Takto holt musíme naší přírodě věřit a doufat.

Š. Hašek 12.7.2017 13:26

Re: No, holt věci v lese probíhají v čase,

Přírodě není nutno věřit, ale vlastně i já jí věřím. Skoro někdy ji i chápu. Snažím se o to.

Protože ona si poradí - stačí se dívat kolem sebe, dnes a denně. A být venku!!! I v dešti. A nečumět na blbečky z televize, kteří ze svých newsroomů blábolí o katastrofě Země/Šumavy/Tater/pralesa/pšenice/meruněk/klíšťata mají v pařátech celou novou generaci bruseláků ............. každý den!! A bez klimatizace by ti přírodomudrátoři ani navypili kafe. Zkráceno.

J. Novotny 12.7.2017 14:20

Re: No, holt věci v lese probíhají v čase,

Což o to, příroda si poradí, akorát jí je člověk u zadnice. Dal jsem příklady nenávratného odlesnění. V určitém scénáři by to, spolu s oteplením, mohlo Šumavu čekat. Doufám, že ne.

D. Polanský 12.7.2017 7:03

I Morava,

ale co se dá dělat. Život již takový je.

K. Novák 12.7.2017 6:42

Většina území u nás

ponechaná přirozenému vývoji (bezzásahová) po nějaké době zvýší svoji retenční schopnost a zvlhne. Stejnověká mladá smrková monokultura je sušší než prales. Obmýtní doba smrku je kolem 100 let, pak je les často na holo skácen, znovu vysazen a vše začíná od začátku. Průměrný věk smrku je 250 let, mnohem vyšší než obmýtní doba, a přirozená obnova se neděje úplným odstraněním stromového porostu na velkých plochách. Přirozený les také nebude monokulturou jednoho druhu a jedné věkové skupiny, bude mít rozmanitější podrost a kromě toho, že bude vlhčí, bude také stabilnější. Bude téměř jistě méně průchodný, ale to se dá vyřešit upravením turistických chodníků.

K. Frauknecht 12.7.2017 8:24

Re: Plácáte.

Zkuste si zodpovědět otázku co vyroste pod souškami smrkové monokultury. Pokud si myslíte, že různověký, druhově pestrý prales jste pako!

O hydrologickém prů§eru není třeba diskutovat, ostatně už to tady bylo přetřásaný.

J. Lukavsky 12.7.2017 9:05

Re: Plácáte.

"co vyroste pod souškami smrkové monokultury. Pokud si myslíte, že různověký, druhově pestrý prales...." No samozřejmě že ano, Zelení už to mají ošéfované, prostě transmutací smrku vznikne buk, jedle, jeřáb, lípa.... prostě Boubín ve velkém. Vždyť už to přece hladce běží. Nevěříte? Jděte se zeptat p. ministra Brabce, ten Vám to vysvětlí.

J.L.

K. Frauknecht 12.7.2017 9:12

Re: Dyk já vim.

A to co bliká u pramenů Vltavy nejsou světlušky. To příznivci Duhy s čelovkama sází jedli.

M. Valenta 12.7.2017 9:36

Re: nemáte pravdu..

Kousek od naší zahrady leží asi dvouhektarový pozemek, původně starý ovocný sad, nyní asi 20 let opuštěný. A co si myslíte, že tam nyní roste? Začalo to porostem bezu, zplanělých švestek a třešní, občas nějaký jeřáb, bříza, líska, lípa. No a teď už z té houštiny koukají duby a javory a dokonce pár borovic a les je asi 1 km a ještě k tomu za kopcem. Se zájmem sleduji jak si to příroda bere zpět.

Můj soused lesník říká: "Vidíš to pole pod námi? Kdyby to nechali, tak je tam za padesát let vzrostlý mnohodruhový les, ze stromy, které tu široko daleko nejsou - přinesou je ptáci a zvěř". A přečtěte si od Hermanna Hesseho povídku "Město".

J. Lukavsky 12.7.2017 9:45

Re: nemáte pravdu..

"přinesou je ptáci a zvěř" No proč to na Šumavě nefunguje? Já viděl jenom uschlé staré smrky a pod nimi malé smrčky. Buk či jedle nikde! Jak dopravíte bukvici 20 km daleko? Že by jí uvědomělí divočíci ze svíráku rozsévali...? J.L.

M. Valenta 12.7.2017 10:58

Re: nemáte pravdu..

Pochopitelně, že první začne růst místní smrk, ale brzy přijde bříza, jeřáb atd. Vyčkejte.

K. Frauknecht 12.7.2017 11:18

Re: Máte v tom hokej

skoro jako ve všem :-)).

Bříza je typickou pionýrskou dřevinou, na šumavských holinách je jistě přítomna a klíčit souběžně se smrkem. S "jeřábem atd." to bude výrazně těžší :-)))). Vyčkejte? Jo cca 50 let. Vaši vnuci možná Šumavu zažijí tak, jak si ji pamatuji já (nebudou-li se zelení magoři více angažovat), a to se vyplatí!

Z. Čábelka 12.7.2017 18:36

Re: nemáte pravdu..

Na co chcete čekat? Až rudé zelí vyplení Šumavu celou? To myslíte vážně? Vím, vy jistě i bez myšlenky.

A. Pakosta 12.7.2017 8:26

Re: Většina území u nás

Pane Nováku, vaše vývody mají smysl jen tehdy, pokud se těžba smrku (mýcení na holo) provádí na uměřených plochách, jež jsou jednak prostřídány se vzrostlým lesem, a za druhé na nich okamžitě proběhne řízené zalesnění - výsadbou sazenic do oplocenek na ochranu před zvěří a jejich všemožným opečováním. Na Šumavě se ale nic podobného neděje - obrovské plochy mrtvého lesa jsou ponechány osudu! Tam to může dopadnout nejspíše tak, jako je to vidět v horách na pobřeží Dalmácie - před třemi tisíci let Féničané vykáceli tamní cedrové lesy a od té doby se "přirozenou cestou" původně zalesněné horstvo změnilo v holé skály, a není již žádný způsob, jak na ně lesy vrátit.

M. Valenta 12.7.2017 11:02

Re: Většina území u nás

Na Šumavě ale šance stále je.

J. Lepka 12.7.2017 18:26

Re: Většina území u nás

Jediné, co mne utěšuje, že vaše optimistické vize zkritizují naši vnuci.

Z. Čábelka 12.7.2017 18:41

Re: Většina území u nás

Stále jen opakovaně a uboze lžete a svou lež již předem chystáte omlouvat vysycháním Šumavy. Jste stejný hochštapler jako Rada a Zelený.