24.10.2021 | Svátek má Nina


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Strašidlo Pavel Nováček

Před riziky jaderných elektráren varuje Pavel Nováček, vysokoškolský pedagog a ekolog, v článku Naprosto bezpečný svět není (LN, 6.8.2020).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. M. 10.8.2020 9:33

S článkem jako takovým souhlasím, jen bych byl dalek tvrzení, že něco nejde. Domnívám se, že pokud by se někdo chtěl setadle. trefit do Temelína, tak se mu to povede, zóna nezóna - leda by tam hlídkovali rakeťáci ze Strakonic. Jen je výsledek nejistý, spíš než reaktorovou halu bych si vybral strojovnu. A pokud bych jako terorista chtěl opravdu způsobit škodu, tak si vyberu mnohem snadnější cíle - Spolanu, Kralupy, Litvínov, Úžici.

P. Milan 8.8.2020 22:04

Největší pitomost je myšlenka, že by bylo možné atomového "džina" nevypustit. Jakmile nějaká technologie existuje, dříve či později ji někdo (vy)zneužije. Ten zbytek jsou už jen technikálie.

Fakt je, že hrozba jaderným zničením bránila a brání velkým válkám. Alespoň dokud mají jaderné zbraně jakž takž rozumné státy. U nábožensky založených (Irán, Pakistán, ...) mám poněkud obavy.

P. Rada 9.8.2020 8:29

Mám za to, že se mýlíte ohledně odstrašující role jaderných zbraní. "Odstrašující" na nich sice něco je - jadernými pumami dobytá oblast se totiž spíše stane nevyužitelnou až neobyvatelnou.

Podstata "odstrašení" dnes stále více spočívá v tom, že obecně na planetě ubývá území kde se dají následně tvořit podstatně větší hodnoty než činí válečné náklady. Planeta se prostě stává vyrabovanou a o obnovitené nemá zejména pro válečné štváče cenu bojovat.

Násilnosti až války ale nyní přesto stále akutněji hrozí - ale zejména ty nejtragičtější formy válek občanských.

P. Milan 9.8.2020 15:20

Vám někdo vyraboval hlavu.

K. Křivan 9.8.2020 17:37

" jadernými pumami dobytá oblast se totiž spíše stane nevyužitelnou až neobyvatelnou."

Blbost ! Jako Hirošima nebo Nagasaki ?

J. Lukavsky 9.8.2020 19:23

"jadernými pumami dobytá oblast se totiž spíše stane nevyužitelnou až neobyvatelnou." Města Hirošima, Nagasaki, atol kde se zkoušely vodíkové pumy.... jsou pustou a prázdnou pouští kde ani travička neroste.....

J.L. end

O. M. 10.8.2020 9:41

Prdlajs, odstrašující role jaderných zbraní spočívá hlavně v jejich množství - generálové i politici USA i CCCP si jsou vědomi toho, že když to začne, tak na sebe naházejí všechny svoje jaderné zásoby hlava nehlava. Proto si nás Sověti mohli v 68. vklidu obsadit, a západ s tím nic nenadělal.

V. Kučer 9.8.2020 22:02

Pakistán má atomovku jako odstrašující zbraň proti Indii, pokud tam bude vojenská vláda není nebezpečí. V Iránu ale vládnou náboženští fanatici.

J. Jurax 8.8.2020 21:17

Není ten Nováček nějaký magor dozelena, odrůda protiatomová?

P. Milan 8.8.2020 21:59

Magor dozelena je.

S. Rádl 8.8.2020 10:08

Lovci mamutů se ohřívali u ohně, existovala nenulová pravděpodobnost, že od ohně něco chytí a dojde ke škodám. Docela bych rád věděl, jestli mezi nimi byli aktivisté, kteří volali po zhašení všech ohňů.

M. Koutný 8.8.2020 11:01

Nebyli, neb by na tom ohni byli okamžitě kulinářsky zpracováni.

J. Jurax 8.8.2020 20:49

Ano.

Tehdy měli lidí ještě zdravý rozum.

P. Rada 9.8.2020 7:01

Pane Rádl pokud Vás zajímají dopady chování "aktivistů" zkuste je sledovat obecně i konkrétně jednotlivě a hodnotit na věcných případech.

To, že si neandrálci ohně obecně považovali se věcně dá doložit rozmístěním zbytků ohništ která zřejmě velmi pečlivě udržovali v systému jež vydržel od Pyrenejí po Ural cca 300tis let a ustál i několik dob ledových/meziledových.

Za toto období ale přesto nejde doložit, že by lesy či stepi v okolí center jejich "aktivit" např pravidelně vyhořely a to i když se dotyční museli chovat při udržování ohnů dlouhobě velice "aktivně".

Porovnámeli si dopady naší civilizace na okolí za co možná stejnou dobu tak s toho vychází, že dnešní "aktivisté" jsou neporovnatelně "aktivnější" a proto s Vámi souhlasím, že s hlediska dopadů na okolí žili neandrtálci či lovci mamutů ekologicky relativně stabilně příkladně.

Pokud jde např. o konkrétní hodnocení enormě aktivních aktivistů dneška zkuste své obecné úvahy o aktivizmu konkretizovat na zakladatele a nejaktivnější osobu portálu NP. Ten produkuje jeden článek za druhým už několik desetiletí a s pojmu ekologie si v lepším případě dělá legraci jak celá plejáda tlučhubů v jeho tlupě. Schnoucí lesy v okolí bydliště... považuje dle svých slov za smějící se a OZE pro něj doslova neexistují.... Dehonestace pojmu ekologie je takto jeho prostoru náplní už desetiletí...

Budoucí archeologové přitom nejspíše už jen dnešní dobu jednoznačně vyhodnotí jako anomálii podepsanou nesmazatelně od sedimentů oceánů až po nejvyšší vrstvy atmosféry včetně dopadů na veškeou biosféru která se napříč tímto prostorem vyskytuje. "Aktivismus" k pohledání - že?

L. Novák 11.8.2020 20:50

Už zase lžeš a meleš nesmysly, magore...:-/

P. Lenc 8.8.2020 9:31

Chtěl jsem poděkovat autorovi, takže dík!Ale musím také poděkovat diskutujícím panu Krynickému a Sidlichovskému.Naprosto přesné a nikoliv úsměvné.R^R^R^

J. Krynický 8.8.2020 0:52

Když už bych chtěl někam plácnout s letadlem, tak si vyberu nějakou chemičku.

Bouchnout s letadlem někde v Praze by mohlo být kontraproduktivní. Mohl bych omylem trefit fakultu humanitních studií nebo tak něco a tím státu místo uškodění pomoci.

S. Sidlichovsky 8.8.2020 3:14

Naprostý souhlas.

Je to zhruba 1/2 roku, kdy tady p. Kuras zveřejnil názvy diplomových prací na některých humanitních fakultách. Bylo to naprosto bizarní čtení.

Ale leckde si to uvědomují. Tak např. Austrálie od příštího roku - zvolíte-li si za studijní obor gender studia, fajn, ale příspěvek státu na vaše univerzitní výdaje se snižuje o 90 %, zvolíte-li si matematiku, příspěvek se zvyšuje.

S. Sidlichovsky 8.8.2020 6:29

Snad se na mě nebude p. Kuras zlobit, když to sem nakopíruji

Prevence rizikové virtuální komunikace. Současný život „superžen“ po zániku primární rodiny. Konstrukce maskulinity ze strany mužských aktérů pole dance. Výskyt sexuálního obtěžování studujících na českých vysokých školách. Strategie seznamování homosexuálních mužů. Subjektivní pohled českých žen žijících v pražské čtvrti X na počátku nového tisíciletí na mateřství. Reflexe fenoménu sexuálního obtěžování českými herečkami v kontextu kampaně MeToo. Legitimizace veganství v přátelském vztahu. Mediální diskurzy sexuálního obtěžování v českých společenských časopisech. Afektivní komponenta postoje vůči vybraným menšinám. Pohled dvou generací na manželství homosexuálních párů. Labioplastika – představy o estetice a tělesné způsobilosti vagíny. Genderová analýza neziskových organizací poskytujících služby příchozím. Tělesnost a sexualita v próze Krásné zelené oči. Specifická cvičení ve fitness centru z hlediska genderové perspektivy. Politizace sexuality v Jihoafrické republice. Sexuální reakce žen na nahé mužské tělo v různých stádiích vzrušení. Referenční význam slov při komunikaci člověka a psa. Formování a povaha vztahů mezi neziskovými organizacemi a státem. Spolupráce a konkurence neziskových organizací pracujících s migranty v Praze.

Čím se vlastně chtějí ti mladí lidé živit?

J. Jelínek 8.8.2020 8:45

Tou legitimizovanou vagínou?

V. Kučer 8.8.2020 9:13

Uživila by se pouze autorka diplomky "Referenční význam slov při komunikaci člověka a psa" protože mnoho pejskařů nemá svého psího mazlíčka dostatečně vycvičeného.

S. Rádl 8.8.2020 10:05

Já jsem zase našel odkaz na bakalářskou práci Andrey Chudobové s názvem Gender v textech punkové skupiny Visací zámek. Schválně jsem si to stáhl, dle mého je to formálně docela dobře zpracované. Ale PROČ???

J. Jurax 8.8.2020 20:56

Čím se vlastně chtějí ti mladí lidé živit?

Inu, v neziskových organizacích, jako prodavači v rychlém občerstvení a tak podobně. I do politiky by jít mohli, třeba k Pirátům ...

J. Lukavsky 9.8.2020 19:29

Chybí Vám tam "Gendrová problematika nesmrtelnosti chrousta". No ale na druhou stranu jestli dnes je něco aktuální a užitečné tak jsou to studie typu "Příčiny úpadku Egyptské říše"... ale i Římské říše, říše Summerů, Aztéků, Inků aj. Už se těším na knihu "Sedm zákonů". J.L. end

H. Kotaz 8.8.2020 6:34

Tak jest !

Jmenované fakulty, na všech VŠ, je potřeba něčímm trefit každopádně.

J. Pokoutný 8.8.2020 7:34

Co se třeba poučit u Austrálie?

I. Pávek 8.8.2020 8:24

R^

M. Koutný 8.8.2020 10:59

Před pár dny tu zaznělo krásné srovnání absolventů těchto "užitečných" studijních oborů s držiteli titulu RSDr. za socíku. Pro nepamětníky: tento titul (doktor společenských věd) se obvykle překládal jako "rozhodnutím strany doktor" a získával se v oborech jako vědecký komunismus či marx-leninská filosofie.

M. Vostrý 8.8.2020 16:59

R^R^R^R^

P. Pepax 8.8.2020 10:00

:-)