20.4.2024 | Svátek má Marcela


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Ladislav N. 5.12.2007 1:53

GM kukuřice je zdravější (LN 20. listopadu 2007)

GM kukuřice je zdravější (LN 20. listopadu 2007)

Nebát se a nelhat!

Přírodní nemusí znamenat zdravé. A naopak. Geneticky modifikované plodiny mohou pro zdraví svých konzumentů být větším přínosem, než mnoha certifikáty orazítkované biopotraviny. Ukázal to případ odrůdy kukuřice, která díky pozměněné dědičné informaci produkuje bílkoviny odpuzující housenky zavíječe kukuřičného. Že tito škůdci snižují výnosy se dobře ví. Studie provedená italskými vědci ale navíc prokázala, že geneticky chráněná plodina obsahuje ve srovnání s obyčejnou odrůdou stokrát méně některých jedovatých plísní. Skandální je fakt, že vědci k těmto výsledkům došli už před dvěma roky. Ovšem italské úřady zveřejnění studie bránily. ...

MUDr.Ray 4.12.2007 15:59

Plastika by Vám pomohla.

Pane Březina, upřímně řečeno nejste moc fotogenický. Plastika by Vám určitě pomohla, aby jste na čtenáře působil pozitivněji. Není to zas tak drahé. 

Pozitron 20.11.2007 22:04

Re: Když to shrnu..

Co mají společného vrabci s GMO? :-DDD

jogin 19.11.2007 17:38

Re: Re: Re: Re: Jak je to s tou kukuřicí ?To Ludva

Ona masokostní moučka taky bezpečná byla, až si anglické kafilerie koupila americká firma. Ta zavedla úspornou technologii- snížila podstatně teplotu při sterilizaci. Trvalo to 5 let, než se BSE opravdu pořádně rozjela.

ZEPHIR 17.11.2007 18:51

Když to shrnu..

..máme tu nejmíň tři projevy, který časově spadaj do nasazení GMO produků od konce 90. let: růst alergií, úbytek včel a vrabců. Co jinýho se v hospodaření změnilo od tý doby, kromě zavedení GMO?

ZEPHIR 17.11.2007 18:45

Hezkej rozhovor..

kterej shrnuje všechna známá rizika i existující problému s nasazením GMO v terénu.

http://www.enviweb.cz/?secpart=_archiv_gegdf/Geneticky_modifikovane_organizmy.html

Například se v něm dovíte, že není pravda, co tvrdí prof. Drobník, že s GMO nebyly NIKDY žádné problémy, protože už dva druhy plodiny byly z komerčního využití na poslední chvíli staženy (a řada dalších jako soja byla přeřazená na nepotravinářský účely).

Vidíte, řekne se profesor a kecá jak baron Prášil.

Pozitron 17.11.2007 16:24

Re: Dihydrogen monoxid

Překlep: chemikálií

Pozitron 17.11.2007 16:23

Dihydrogen monoxid

Odbočím. Nejhorší a nejzákeřnější chekílií je dihydrogen monoxid. Zamořuje životní prostředí nehorázným způsobem. Ale je dobře, že prý proti dihydrogen monoxidu uspořádala v USA nějaká zelená organizace demonstraci. Pokud se to skutečně stalo, chtěl bych vidět jejich protáhlé obličeje když zjistili, že dihydrogen monoxid je životodárná voda! :-D

kejki2 17.11.2007 13:36

Re: Re: Re: Zatracene, ja to nechci zrat!

Překlad: zásilník = messenger, vzdělanec = vzdělaný člověk.

ludva 17.11.2007 11:52

Re: Re: Re: Jak je to s tou kukuřicí ?

Dlouho se myslelo, že krmení krav masokostní moučkou z kafilerií, je zcela bezpečné. Dokud nepřišla BSE.

ZEPHIR 16.11.2007 18:06

Re: Re: Bába Nováková odvedle GMO potravinám taky nevěří

To je možný, ale její nedůvěra nemá zdaleka takovej impakt na Google.

Ostatně, když bych neměl věřit zprávám, že GMO nejsou OK, proč bych měl věřit zprávám, že OK jsou?

Petr P. 15.11.2007 8:46

Re: miluji Greenpace

Dejte nějaký důkaz, že Greenpeace, byla školena a financována ze SSSR. Jestli ho nemáte, tak je to normální lež.

Ladislav N. :-))) 15.11.2007 0:51

Re: Bába Nováková odvedle GMO potravinám taky nevěří

Bába Nováková z vedlejšího baráku taky GMO nevěří, prej si přečetla nějakej příspěvek od nicku "Zephir" (nebo "ok"?) a uvěřila mu... ;-P

Zephir 14.11.2007 21:01

Re: Re: Zephire:

Problém GMO je taky v jeho nedotaženosti.

 Zatímco v případě chemickýho ošetřování se člověku pomáhá v tomhle nerovným souboji tím, že se mu ošetřená potravina umyje a koncentrace pesticidu se sníží, v případě nasazení GMO s pesticidama jde vlastně o souboj dvou imunitních systémů.  Snažíme se prostě brouky otrávit dřív, než sebe, aniž vůči sobě uplatňujeme jakoukoliv dodatečnou výhodu. Sníme přesně tolik pesticidu, jako brouci. Není divu, že takovej způsob aplikace silně omezuje výběr látek, použitelnejch jako pesticidy.

Zephir 14.11.2007 20:58

Re: Re: Zephire:

Imunitní systém je příšerně složitá věc, protože má v rukou nástroje, jak zlikvidovat nejen cizorodý látky, ale taky sám sebe. Nevim, jestli ste v týhle oblasti laik, ale většina zdejších čtenárů asi jo, takže zkusím vysvětlit vám, jak imunitní systém zhruba funguje. Imunitní systém vyrábí rozsáhlý soubory protilátek, v podstatě bílkovin, co tvarem a funkčníma skupinama pasujou na potenciální škodliviny, přednostně s nima reagujou a tim je jakoby zalepěj a zneškodněj, Jak ale pozná, která je ta pravá? No, nepozná. Pokud se imunitní systém střetne s nákazou, začne čile mutovat imunglobuliny a vysílá je nazdařbůch proti škodlivým látkám, tzv. imunogenům. V okamžiku, kdy se trefí, protilátka zreaguje se škodlivinou a její koncentrace v organismu výrazně poklesne.

Proto je pro imunitní systém tak důležitý očkování: co nejvíc cizorodejch bílkovin, ALE v malým množství, aby je dokázal jednorázově zneutralizovat. Tím že koncentrace imunogenu poklesne se vytvoří zpětná vazba a v ribosomálním aparátu se výroba příslušný protilátky zafixuje Imunitní systém se tím jakoby "ujistí", že jeho protilátka funguje a uklidní se.

Jenže GMO soja či kukuřice obsahuje cizorodý bílkoviny velký množství a pokud se stane běžnou součástí potravinovýho řetězce, imunitnímu systému chybí právě ta potřebná zpětná vazba. Vyrábí nový a nový kombinance protilátek a protože koncentrace neklesá dřív nebo pozdějc se mu podaří vyrobit i protilátku na úplně neškodnou bílkovinu, třeba z kočičích chlupů. To ještě v daný chvíli nemusí znamenat žádnej problém.  Ale v okamžiku, kdy se organismus týhle bílkovine vystaví, spustí se bourlivá imunitní reakce: do tkání se uvolní histamin, ty napuchnou, aby se přes ně mohly šířit bílý krvinky a projeví se všechny příznaky alergický reakce. Takže právě masivní množství cizorodý bílkoviny přijímaný po určitou dobu trvale dokáže imunitní systém pěkně rozhodit.

Zephir 14.11.2007 20:34

Vědci a EFSA to odmítli

Nevim, jeslti sou EFSA odborníci na lidský zdrací, ale doktoři, např. ti britský z BMA GMO potravinám nevěřej

The GM jury reached the conclusion that the sale of GM foods currently available should be halted and the moratorium on commercial growth of GM crops should be continued. These conclusions were based on the precautionary principle and lack of evidence of any benefit. The Jury expressed concern over the impact of GM crops on farming, the environment, food safety and other potential health effects."

http://www.bma.org.uk/ap.nsf/Content/GMFoods

Zephir 14.11.2007 20:29

kde je publikováno, že na Cry1Ab je řada škůdců odolných? Kterých škůdců

Hle http://www.osel.cz/index.php?clanek=3060

Předně, radiační zásahy bílkoviny zpravidla odbourávaj, zatímco GMO přidávaj. Radiační mutanti mužou vadit, obyčejně se ale modifikovaný geny exprimujou do bílkovin, který nemaj zásadně změněnou povahu, to by se totiž staly letální. Radiační mutant je zpravidla mutantem proto, že mu nějaká bílkovina chybí, nikoliv přebejvá, takže je pořád docela dobře k jídlu.

Zephir 14.11.2007 20:22

Re: Re: Re: Jako naprostý laik se zeptám.

Bílý krvinky nemaj vočička, nereagujou tudíž na baktérie jako takový, ale právě a jen na jejich bílkoviny, co se znich uvolňujou. Imunitní systém je navíc docela chytrej, umí si spojovat různý bílkoviny se stejným rizikem, čimž dokáže zatočit i s breberama, který mutujou a tím se maskujou. Bohužel, za určitejch podmínek  se právě tahle schopnost stane rizkikovým faktorem alergie.

Zephir 14.11.2007 20:17

Re: Tyhle bilkovinne diskuse se zatvrzelymi nevzdelanymi ucastniky mi vzdycky pripominaji

Milóny let konzumace vepřů a obilí naučily náš imunitní systém, že tyhle proteiny sou v pohodě, není proti nim třeba vystupovat agresívně. O proteinech půdních baktérií si tim už tak jistej nejsem, ale třeba krávy je můžou snášet docela v pohodě. Proto po GMO sóje nevopuchnou, zatimco my občas jo...

messenger 14.11.2007 18:25

Re: Re: Zatracene, ja to nechci zrat!

no vsak to taky nezeru (tedy doufam)... ja jen ze bych do budoucna chcel stale mit tu moznost...

messenger 14.11.2007 18:23

Re: Re: Zatracene, ja to nechci zrat!

Proc "vzdelance"? Proc "nasilniku"? co to melete??

Drobník 14.11.2007 14:27

Re: Zephire:

Ještě dodatek FaFa. Autor(ka) si plete Bac. thuringiensis a Bac. larvae. Ten první včelám nejen neškodí (jsou hymenoptera ne lepidoptera), ale je-li Bt toxin zanesen do úlu, zbaví ho škůdce včelího díla nepříjemné Galerie (mol voskový), protože ta k lepidopterům  patří. To je výsledek  publikované studie. Naprotitomu B. larvae (nyní ho překřtili na Paenibacillus) způsobuje včelí mor. 

Rampouch 14.11.2007 13:05

Re: Re: Zephire:

Opravdu smí být v kojenecké stravě až milion bakterii například tuberkulozy v gramu?

Nezjednodušil jste si to?   Nebo je to chyby tisku?

Drobník 14.11.2007 12:28

Re: Ivan Brezina je jeden z těch místních idiotů, který klidně sežere lžíci DDT, jen aby "dokázal" jeho neškodnost

Nevšiml si kolega Necensor, že idioti, kteří plošně zakázali DDT mají na svědomí miliony životů? zejména  dětí.

Drobník 14.11.2007 12:25

Re: Myslím, že většina základních argumentů už padla v předchozí diskusi

Kolega Zephir má zajímavé informace, které by měl zveřejnit. Kde je publikováno, že na Cry1Ab je řada škůdců odolných? Kterých škůdců? GMO kukuřice je slabší jed? Analýzy prof. Sehnala ukazují na něco jiného. Kdo je vyvrací? Pyl Bt kukuřice se roznáší po okolí a vytváří slabě jedovaté populace. Čeho? Skutečně k těm sto milionům bakterií v gramu jeho stravy (každodenní, nejen kukuřičné!) mu ten Bt toxin vadí? Proč právě ten, když každá z oněch sto milionů bakterií nese několik tisíc bakteriálních bílkovin? Může to vysvětlit? Kde se lze dočíst jak bakteriální toxiny a Bt toxin zvláště sníží imunitu? Imunologové (např. prof Hořejší) mají názor opačný.A radiační mutanty s člověkem uměle vytvořenými bílkovinami mu nevadí? Na webu http://www-mvd.iaea.org/MVD/default.htm  si může najít, že je takových mutant v praxi pře 2500, nikdo je neznačí, takže je běžně jíme. Měl by kolega Zephir vysvětlit, proč mu to nevadí,

Drobník 14.11.2007 11:46

Re: Zbytečná diskuze

V hledání informací by autor Meloun mohl začít třeba na stránce www.biotrin.cz

Drobník 14.11.2007 11:40

Re: Zephire:

Kolegovi (kolegyni?) FaFa doporučuji ke čtení Vyhlášku Min. zdravotnicví 294 ze dne 28. 11.1997, která uvádí, že potraviny určené pro kojenckou výživu mohou obsahovat až milion bakterií v gramu, potraviny určené k přímé spotřebě až 100 milionů, kvasinek 100 000 a plísní 10 000. Je to dobře. Jedině tak se náš imunitní systém vyvine k plné aktivitě. Při sterilní stravě bychom museli žít v úplé izolaci od vnějšího prostředí (gram ornice totiž obsahuje miliardu bakterií a zrno při sklizni nikdo neumyje lysolem).

Drobník 14.11.2007 11:29

Re: Re: Jak je to s tou kukuřicí ?

Ten toxin je bílkovina jako každá jiná a tedy se trávením rozloží. Působí jen u toho hmyzu, který má na buňkách zažívací trubice receptor, který ji váže.. U nás pěstované kukuřice má takový druh bílkoviny, která se váže na receeptory Lepidopter (motýli, můry, moli), ale v zažívacím trktu! musí tu rostlinu sežrat. Tento toxin se používá v podobě kultury bakterií už 100 let. Nedávno o tom vyšla knížka. Agrokombinát Slušovice kulturu bakterií produkoval ve stovká hl a stříkal tím pole. Nikdy nebyly problémy. Zelení mužíci nemají argumenty, tak si zaplatili francouzské statistiky, aby statistickýmií kouzly z existujících experimentálních údajů dokazujících neškodnost vykouzlili výsledek dokazující to, co potřebují. Když se něco vynechá a jiné něco zdůrazní, dokázat lze cokoli. Tato kouzla nyní prodávají jako "důkaz" škodlivosti. Vědci a EFSA to odmítli (stejně tak francouzské a německé regulační instituce).

R 14.11.2007 9:40

Re: Re: Re: Re: Re: aktivity Greenpeace v ČR

Musím souhlasit. Téměř vždy, kdy se nějakou větší výstavbou zničí nějaký biotop, se ale časem zvýrazní zase jiný biotop. Kdybychom šli do důsledku, tak třeba i při výstavbě vělkých průmyslových podniků za socialismu. Já jsem v jednom takovém pracoval a můžu řict, že mezi továrními halami se vytvořil v podstatě specifický biotop, kde nerušene žila lesní lovná zvěř, zajíci, srny, bažanti  - myslivci tam nemohli i spousta dalších živočichů. Tím nepodporuji výstavbu špinavých rozlehlých průmyslových areálů, jen říkám, že k takovým věcem nelze přistupovat jen z jednoho černobílého hlediska.

Ludva 14.11.2007 9:25

Re: Jak je to s tou kukuřicí ?

Pardon, už jsem to našel, to byl zřejmě starší způsob. Teď vytváří bakteriální toxin (Bt), který je údajně pro člověka zcela neškodný. Jen zelení pořád otravují se studiemi, jak to ničí ledviny a játra pokusných hlodavců nebo i vodní živočichy.