25.4.2024 | Svátek má Marek


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Karel 17.8.2008 9:50

Takovou zprávu jsem si přááál.

pavlik 22.2.2008 23:00

fázové změny

Pane Mach, vy jste pravděpodobně ve škole chyběl, když se bralo skupenské teplo tání. Absolutní růst teploty není ani zdaleka jediným významným ukazatelem. Na planetě Zemi dochází k určitým fázovým změnám - například k tání ledovců. Až ten led roztaje, tak přestane podklad odrážet světlo a dojde k určitému skokovému zvýšení teploty. Většina klimatologů se shoduje, že množství skleníkových plynů v atmosféře (zvl. CO2 a CH4) významně ovlivňuje klima na Zemi. Upřímně řečeno, dokud se neukázalo, že množství skleníkových plynů se výrazně zvýšilo a že díky lidské činnosti stále roste, tak nikoho nenapadlo proti této teorii cokoli namítat. Můžete se tvářit, že problémy neexistují, jenže tím je nevyřešíte.

Jinak přeju pěknou lyžovačku na trávě.

M.Lapin 23.2.2008 8:52

Re: fázové změny

Keď ste už písali o tých fázových zmenách vody, tak je treba dodať, že s rastúcou teplotou je aj viac vody viazanej v skupenstve vodnje pary v atmosfére. Pri raste teploty vzduchu o 4 °C je v atmosfére o 25 až 30% viac vody (špecifická vlhkosť pri rovnakej relatívnej vlhkosti vzduchu). To jeden z dôvodov prečo je teraz viac vodnej pary v atmosfére asi o 2% ako bolo okolo roku 1980. Samozrejme, viac vodnej pary znamená aj väčšiu dynamiku atmosférických procesov - to vyplýva priamo z fyzikálnych rovníc termo-dynamiky atmosféry. No, máme sa na čo tešiť. LaNiňa pomaly končí, zosilňuje slnečná aktivita a koncentrácia CO2 v atmosfére rastie tempom okolo 2 ppm ročne (2 cm3 CO2 v jednom m3 vzduchu).

M.Lapin 24.2.2008 13:56

Re: fázové změny

Ešte by som k tomu dodal, že napriek končiacej studenej fázy LaNiňa a ešte stále nízkej slnečnej aktivite sa v posledných dňoch pomerne rýchle otepľuje vo väčšine regiónov na Zemi (v porovnaní s dlhodobými priemermi). Zvlášť pozoruhodné je oteplenie v Arktíde, na severe Európy, v strednej Ázii a na Sibíri. V najbližších týždňoch sa očakáva výrazné oteplenie na Blízkom východe, v severnej Afrike, v Číne a v severnej Amerike. No, rok 2008 nás môže ešte prekvapiť. Čo ale bude potom, keď v roku 2009 začne rýchlejšie zosilňovať aktivita Slnka a nastúpi jav ElNiňo? Rád si potom prečítam "odborne fundovaný komentár" pána Macha.

PAIB 11.2.2008 12:15

Zelení

Domnívám se,že je dosti jiných oblastí, kde by mohli Zelení vznášet kritické připomínky, se kterými bychom asi všichni souhlasili a nepouštět se na tenký led předpovídání katastrofických změn celosvětového klimatu, kde nejsou jednotni ani graduovaní odborníci. Souhlasíme se Zelenými, že je prasárna lovit pro japonské hotely velryby a tvrdit, že pro vědeckí účely. Je špatné mohutné kácení brazilského pralesa, kde mizí desítky a stovky druhů živočichů. Je velmi nesolidní povolovat německým kamionům za úplatu dovážet k nám škodlivý odpad. Je smutné, že musí občané některých měst a obcí dýchat smog a trpět hluk od nákladní dopravy. Je zarážející, že stále více přibývá škodlivého zboží v obchodech, konkretně hraček z Číny pro naše děti ........ atd. Prosím Zelené: "Stůjte nohami na pevné zemi a držte se více reality".           S pozdravem PAIB. 

Bob 11.2.2008 12:25

Re: Zelení

Menujete iba také aktivity človeka, kde je hneď  vidieť výsledok. Sú ale aj také, kde sa negatívny výsledok objaví až po desaťročiach. Emisia skleníkových plynov do atmosféry a následné otepľovanie spodných vrstiev atmosféry medzi také patrí.

Ladislav N. 12.2.2008 0:56

Re: Re: Zelení

Zelení nejsou schopni domyslet ani pět let dopředu, co udělá dotování větrníků v ČR s cenami elektřiny nebo "alternativních paliv" s cenami např. potravin, nebo jak jsou takové dotace v důsledcích ekologicky škodlivé.  Jejich bláboly  o tom, co bude za dvacet nebo padesát let, jsou jenom náboženskými mantrami, jimž se nejspíš jednou budeme my nebo naši potomci jenom smát... ;-P

Ludva 22.2.2008 13:10

Re: Re: Zelení

Musí ten výsledek být nutně negativní ? Pro země typu Slovenska a Česka je přece oteplení příjemné ?

Bob 22.2.2008 15:02

Re: Re: Re: Zelení

V čom je oteplenie príjemné? V tom, že je väčšie sucho v lete, pretože teplo je obyčajne bez zrážok, alebo, že je zima bez snehu a že prežije spústa škodcov. Alebo, že sú v lete silnejšie búrky, ak náhodou sem zablúdi nejaká cyklóna? Máte radi to, že je od jari do jesene 5x viac lesných požiarov ako v minulosti? Prípadne sa vám hodí to, že sa v lete nedá vydržať v MHD?

Servisman 11.2.2008 15:40

Re: Zelení

Jsem zajedno s vámi, Pavle Ibo.

A znám poučení z historie. Bonmot "Už staří Sumerové" se týká také našeho tématu. Tito naši předchůdci, kterým možná leckdo z nás ještě nedorostl, vynalezli nejen peníze. Také "Nářky nad úpadkem..." Doplnit můžeme: - měst. - rodiny. -státu.

Starat se o naše životní prostředí je potřebné, to děláme my, nikoli zelení. Ale celá krásná a svůdná klimatologie je trapným opakováním něčeho, od čeho Sumerové ustoupili už v dobách dřevních.

Nejste původní, holenkové!

sejtan 13.2.2008 18:51

Re: Re: Zelení

tjojo financni poradci se staraj o zivotni prostredi preci nejlip, to voni skladujou vsecky papiry(cenny) a zadnej nenechaj se valet jen tak po ulici, zejo Servivismane - Srejte :->

sejtan 13.2.2008 18:51

Re: Re: Zelení

tjojo financni poradci se staraj o zivotni prostredi preci nejlip, to voni skladujou vsecky papiry(cenny) a zadnej nenechaj se valet jen tak po ulici, zejo Servivismane - Sreite :->

GRUNTORÁD 22.2.2008 6:20

Re: Zelení

Pane , prosím vysvětlete jek si představujete pevný postoj zeleno.rudého melounu na vlastích nohou , tak leda na marsu.

pavlik 22.2.2008 23:16

Re: Zelení

Hm. Ono to není až tak tenký led. Když se výrazně změní parametry systému (razantní zvýšení množství skleníkových plynů o desítky procent, mizení pralesů atp.), tak je jasné že to bude mít odezvu. Samozřejmě není snadné předvídat jaká ta odezva bude, už proto že nevíme jakým tempem budou růst skleníkové plyny, jakým tempem se budou kácet pralesy, jestli roztají metanové kapsy na dně oceánu, kolik metanu uvolní rychle tající tajga atp.

Co se týče té reality. Musíme si zamést především před vlastním prahem. Nemáme tady velryby ani brazilský prales, zato jsme v Evropě na jednom z předních míst ve vypouštění skleníkových plynů. Co se týče čínského zboží, dal bych vám v mnohém zapravdu, ale to by neměli řešit zdaleka pouze zelení. V tomto směru nejspíše nic rozumného nemá šanci projít skrze ty naše hokynáře z ODS ... Nejeden náš "podnik" by se musel zrušit, třeba ETA už pár let pouze lepí na čínské zboží svoje štítky. Učeně se tomu říká rebranding a je to ve světě stále častější jev.

Servisman 9.2.2008 20:36

Nedávejme zeleným sprosťákům prostor pro jejich drzé výpady

Od začátku lidské civilizace tu byli lidé, snažící se složitosti scěta přijít na kloub, a velkohubí všeználci. Ti druzí vezmou složitý problém, a od pasu vystřelí řešení. Čím jednodušší, tím méně přesné. Bohužel, kolemstojící tleskají právě "jednoduchým" řešením.

Bursík nikdy neslyšel, tedy ani nemluví, o cyklech sluneční aktivity. O Maunderových minimech, o datech jaká nám poskytují systémy SOHO a další. Název "Green-land" obsahuje informaci, že před několika stoletími bylo Grónsko zelenou zemí. Proč? Nu celá Země měla vyšší teplotu než dnes. Kde je tu jeho ničemné lidské plémě, zvyšující podivnými metodami teplotu?

Je dnešní teplota Země  vyšší než ta, jaká kdysi formovala "Zelenou zemi"?  Není naopak nižší?

Nedávejme zeleným sprosťákům prostor pro jejich drzé výpady. Poškozují nás všechny, když brojí proti přístupu racionálnímu a pragmatickému, proti ekonomickému zvažování nákladů pro a proti. Bursíkova "věda" je pouhou ideologií. Je pavědou, která nepotřebuje fakta, fakta dovede naopak velkoryse přehlížet. Jeho všeználkovství vede logicky ke sprostotě; je to ale naší vinou.

Proč jsme jej zvolili tam, kde může tolik škodit? Nechtělo by to jednat příště jinak? 

pavlik 22.2.2008 23:32

Re: Nedávejme zeleným sprosťákům prostor pro jejich drzé výpady

Nevšimnul jsem si, že by zelení byli nějak sprostí, v tom se vyžívá spíše vedení ODS a ČSSD. Za druhé, na lokálním zvýšení teploty vlivem sluneční aktivity není nic tak špatného. Představte si, že vaříte polívku v hrnci bez pokličky. Když trochu přidáte plyn (to je analogické zvýšení sluneční aktivity), tak začne polévka vřít a nic se neděje. Když trochu uberete plyn a dáte na hrnec pokličku, tak se taky začne zvyšovat teplota. Nejdřív to bude trochu vřít a pak ten hrnec přeteče a máte polívku rozlitou po celé kuchyni ... Takže ty vaše minima a maxima sluneční aktivity nejsou vůbec podstatné, protože tady jde o dynamiku procesu.

Ještě si vzpomínám, jak komunisti tvrdili, že kybernetika je buržoazní pavěda a způsobili tak naše zaostávání v zásadně důležitých odvětvích o desítky let. Teď se pro změnu některým lidem nehodí do krámu klimatologie ...

Magor Milda 3.2.2008 10:43

Pořád si nemůžeme zvyknout na to, že Země je systém, který se vyvíjí

a to do značné míry nezávisle na nás. Tendence, o kterých se tak hystericky diskutuje, jsou známé teprve na několika místech, kde se asi dvě století ty údaje systematicky zapisují, na většině povrchu Země se podrobnější záznamy najdou pouze za několik desetiletí.

Zrovna Česko je silně závislé na atmosférických a tím i mořských proudech, ty se ovšem v průběhu tisíciletí mohou velmi změnit. Můžeme být proto buď přímořskou oblastí, kde se velké teplotní rozdíly vyrovnávají prouděním vzduchu od Atlantiku, nebo naopak  částí Pannonie, se suchým a horkým létem, tvrdými zimami. Na světě jsou ovšem země, které na počasí doslova visí, třeba porucha monsúnu v Indii může znamenat katastrofu. Usuzovat ale ze zasněženého Jeruzaléma na klimatické oteplování nebo ochlazování je jenom dobrý vtip.

Objektivně, ať děláme, co děláme, tendence můžeme ovlivnit teprve ve zlomku procenta, kritické to může být pouze při labilních stavech, kdy stačí nepatrný impuls, aby se rozběhl jeden z možných procesů. Rozeznat takové stavy nebo dokonce umět je ovlivnit, dokázali pouze ruští Mičurinci a Lysenkové (poručíme dešti, větru...)

hobis 1.2.2008 7:04

Rust globalni teploty se zastavil

Pocitejte to jak chcete treba na tisiciny procenta.Nicmene CO2 je prece plyn uzitecny,vzdyt z toho zije veskere rostlinstvo.Nicmene stavet ohromna monstra na vyrobu elektriny z vetru,ktery si fuci,jak chce.Lit lih do benzinu,misto toho,aby byl vypit.Vyrabet slunecni panely,ktere spotrebuji pri vyrobe vice energie a vzacnych materialu,vice nez sami vyrobi atd.Je velika blbost,ktera slouzi jen k tomu ,aby se oblbovali dalsi obcane a cvakali penizky do kapsy.Bohuzel,ne me!!!;-€

Apophis 28.1.2008 9:26

pan Mach je expert

Teď jsem prozřel! Data z grafu za poslední rok (2007) jasně ukazují, že se naopak ochlazuje, a to rychlostí zkruba 0.5 °C za rok. Zbývá-li mi 40 let života, pak si jako důchodce budu moci dopřát červencového bruslení na rybníku. Nebo že by to byla blbost a poslední rok byl příliš krátká doba k vyvozování závěrů? A není pak stejně krátká doba i těch osm let 21. století?

Ludva 30.1.2008 13:20

Re: pan Mach je expert

Zrovna jsem slyšel, že v Číně je nejtvrdší zima za posledních 50 let, plno sněhu a mrazu. Pokud vím, tak klima je statistický průměr počasí. To znamená, že při teplejším klima bude více teplých roků a méně studených. Když jsme v minulosti přežili sem tam jeden teplý rok, tak proč má dělat problém více takových roků ?

Karel 28.1.2008 8:50

Jen statistická chyba

škoda, že dobře míněný příspěvek pomůže spíše zastáncům globálního oteplování. Podrobnosti na http://realita.nazory.cz/oteplovani.htm

Karel

Liberta 27.1.2008 0:08

Nesmysl!

Panebože, dovolávám se všech aspoň trochu poučených o práci s experimentálními daty a o modelování systémů! Cožpak je možné argumentovat o čemkoliv takovým grafem? Počasí a v důsledku i klima je silně stochastický, velmi složitý a nelineární systém vyšší (fraktální) dimenze, těchto pár údajů nedokazuje vůbec nic /i když bych si to přála). Hlavně, že je ovšem hned po ruce politická interpretace;-€

samson 27.1.2008 17:59

Re: Nesmysl!

Naprostý souhlas, snad ještě komičtější na tom je, že do klimatu nejzasvěceněji  mluví různí  účetní,  finančníci a vůbec podobně zasvěcení odborníci;-), snad mají pocit, že i příroda ctí finanční toky ;-P BTW na dalšim   vlákně  zas mluví finanční poradce do kosmologie ;-D;-D

Ladislav N. 28.1.2008 5:45

Re: snad ještě komičtější na tom je, že...

...A podívejte se, kolik zelených magorů - oteplovačů, ví přesně, jaké daně a za co by měli občané platit, pokud možno do jejich kapes... aby se "zemské klima" začalo ochlazovat"... ;-D

;-);-P

:-) 16.2.2008 20:32

Re: Nesmysl!

A právě protože je to stochastický systém, tak byste mohl vědět, že není v lidských silách ho solidně namodelovat.

L.Metelka 23.2.2008 21:18

Re: Re: Nesmysl!

Deterministicky jistě ne. Pravděpodobnostně ano.

EW 25.1.2008 17:13

Ted koukam,

ze na Realclimate uz snizili rozdil mezi pocasim a klimatem na 15 let (tedy v prubehu 15 let se prumer pocasi stava klimatem) oproti kanonickym 30 letum Takze uz jsme za pulkou klimatu, coz? ;-D

L.Metelka 25.1.2008 19:43

Re: Ted koukam,

Rozhraní mezi počasím a klimatem není ostře určené a nedá se odvodit ani fyzikálními metodami. Délka období, po kterém už lze hovořit o klimatu, se odhaduje statisticky. Jde tu o stochastické procesy. Těch 15 let je jen ilustrativní, není to žádný daný limit. V praxi se klimatologické charakteristiky počítají za 30 nebo 50 let a je to věc dohody, období, za které se to počítá, musí být společné, aby šly ty charakteristiky porovnávat pro různá místa.

Ladislav N. 26.1.2008 15:11

Re: Re: Ted koukam,

Co je to proti stáří planety několik tisíc milionů let, že? ;-P

Alexander Ač 25.1.2008 16:11

este by ma zaujimalo

ako je mozne, ze sa (hypoteticky) zastavil rast teploty, a ubytok ladu (najvyraznejsie v Arktide, ale z casti aj v Antarktide) pokracuje? http://www.nsidc.org/news/press/2007_seaiceminimum/20070810_index.html