24.4.2024 | Svátek má Jiří


EKOLOGIE: Požáry v Kalifornii a globální oteplování

26.10.2007

Pozornosti mnoha lidí asi neušlo, že v posledních dnech sužují Kalifornii požáry. Podle aktuálních informací CNN bylo evakuováno 950 000 lidí a shořelo víc než 1500 domů. Jen v oblasti San Diega škody šplhají k 1 miliardě dolarů.

Je jistě zajímavá otázka, nakolik je možné tyto požáry (ne)vysvětlovat globálním oteplováním.

Rozsah požárů je opravdu veliký, jak dokládají satelitní i snímky satelitů NOAA (obr.) a NASA (zde).

Rozsah požárů v Kalifornii

Je známo, že žádnou extrémní událost počasí nelze přímo spojovat s trendem oteplování atmosféry. Nicméně lze nahlédnout do statistik. Podle těch pro Spojené státy se ukazuje, že plocha lesů, která každoročně lehne popelem se v posledních letech významně zvýšila:

Vývoj požárů v Kalifornii

Obr.1) Statistika plochy požárů od roku 1960. Údaje přebrané z National Interagency Fire Center. Počet požárů neukazuje významné změny.

Klesající trend do roku 1980 má pravděpodobně co do činění s intenzivním hašením požárů v USA. To vytvořilo i vhodné podmínky pro situaci, které čelí USA dnes. Přílišné hašení požárů totiž narušilo přirozených chod událostí a zvýšilo množství mrtvé biomasy i hustotu lesů, které potom „lépe“ hoří a požáry jsou v mnoha případech neuhasitelné.

Dalším významným faktorem je samozřejmě trend klesání srážek a zvyšování teplot na západě USA. Mít čtyři po sobě následující sezony s rekordní nebo téměř rekordní plochou shořelého lesa, je určitě fakt hodný zamyšlení. Je to přesně to, co předpovídají klimatické modely.

Tenhle rok je pro oblast Kalifornie jedním z nejsušších v historii. Intenzivnější sucha a vyšší teploty jsou přímým důsledkem klimatické změny.

Probíhající požáry v Kalifornii nelze přímo spojovat v globálním oteplováním, trend jejich nárůstu však ano. Nárůst požárů v posledních letech byl zaznamenán i pro oblasti Ruska, Kanady, nebo Austrálie. Jak se na tuhle situaci dívá český „klimaskeptik“ a fyzik Luboš Motl, viz v angličtině zde.