9.12.2019 | Svátek má Vratislav


EKOLOGIE: Požáry v Kalifornii a globální oteplování

26.10.2007

Pozornosti mnoha lidí asi neušlo, že v posledních dnech sužují Kalifornii požáry. Podle aktuálních informací CNN bylo evakuováno 950 000 lidí a shořelo víc než 1500 domů. Jen v oblasti San Diega škody šplhají k 1 miliardě dolarů.

Je jistě zajímavá otázka, nakolik je možné tyto požáry (ne)vysvětlovat globálním oteplováním.

Rozsah požárů je opravdu veliký, jak dokládají satelitní i snímky satelitů NOAA (obr.) a NASA (zde).

Rozsah požárů v Kalifornii

Je známo, že žádnou extrémní událost počasí nelze přímo spojovat s trendem oteplování atmosféry. Nicméně lze nahlédnout do statistik. Podle těch pro Spojené státy se ukazuje, že plocha lesů, která každoročně lehne popelem se v posledních letech významně zvýšila:

Vývoj požárů v Kalifornii

Obr.1) Statistika plochy požárů od roku 1960. Údaje přebrané z National Interagency Fire Center. Počet požárů neukazuje významné změny.

Klesající trend do roku 1980 má pravděpodobně co do činění s intenzivním hašením požárů v USA. To vytvořilo i vhodné podmínky pro situaci, které čelí USA dnes. Přílišné hašení požárů totiž narušilo přirozených chod událostí a zvýšilo množství mrtvé biomasy i hustotu lesů, které potom „lépe“ hoří a požáry jsou v mnoha případech neuhasitelné.

Dalším významným faktorem je samozřejmě trend klesání srážek a zvyšování teplot na západě USA. Mít čtyři po sobě následující sezony s rekordní nebo téměř rekordní plochou shořelého lesa, je určitě fakt hodný zamyšlení. Je to přesně to, co předpovídají klimatické modely.

Tenhle rok je pro oblast Kalifornie jedním z nejsušších v historii. Intenzivnější sucha a vyšší teploty jsou přímým důsledkem klimatické změny.

Probíhající požáry v Kalifornii nelze přímo spojovat v globálním oteplováním, trend jejich nárůstu však ano. Nárůst požárů v posledních letech byl zaznamenán i pro oblasti Ruska, Kanady, nebo Austrálie. Jak se na tuhle situaci dívá český „klimaskeptik“ a fyzik Luboš Motl, viz v angličtině zde.HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.