29.1.2022 | Svátek má Zdislava


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Náš les

V diskusích o ohrožení lesů kůrovcem zaznívá, že les nejde ubránit, protože je postižen suchem a neubrání se.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Dvořák 24.6.2018 22:14

Re: Babiš šéfuje už 5 let a jeho firma z těžby smrků

Vy mate neco proti predlozce 'z'? ... mezi prvými Z ekosystémů ... Z planety ... jedno Z mement ...

K. Dvořák 24.6.2018 22:08

Re: Souhlas pane Mrkvo - ale...

A jak to tedy dopadne? Tvarite se, ze mate vhled do budocnosti nejen co se klimatu tyka, tak nas poucte, jak to dopadne se soukromymi lesy.

P. Rada 22.6.2018 21:42

Re: Babiš šéfuje už 5 let a jeho firma z těžby smrků

Vydělává na nahromaděných zásobách na poslední chvíli systémem "po nás potopa" a mediálně nejspíše většínu národa zblbne aby ho novu zvolila... jako příklad rozpadu systémové zpětné vazby.

Lesy na tento typ lidského hospodaření doplatí mezi prvými s ekosystémů planety. Člověk držící se nikoliv větví ale surovinové berličky nejspíš až posléze ale možná tím krutěji. S planety s devastovanými surovinovými zdroji nebude úniku. Kolébka údajně inteligentního tvora se mu pro jeho převládající stupiditu může stát i pastí a toto může být jedno s mement vysvětlujících Fermiho paradox.

Analogickou situaci stupidního investování do neživotachopného a rozpadu zpětné vazby, nejspíše zažili dnes už vymizelí obyvatelé Velikonočního ostrova:

https://www.youtube.com/watch?v=eb_6MdUZyw0

P. Rada 22.6.2018 21:23

Souhlas pane Mrkvo - ale...

... Mohuli něco doplnit tak to, že ve Vašem článku nezazněl ekonomický aspekt který nabude zásadního významu.

Proměna na les jak ho popisujete totiž bude něco stát i po následných dlouhých desetiletích a možná až staletích a to do té doby než se klima ustálí a poté opět začne alespon potenciálně lesní produkce růst.

Zřejmě tedy už zanedlouho dojde dojde k tomu, že intenzita jeho dřevní produkce rychle hromadným vykácením oslabeného poklesne a dál dlouhá desetiletí bude zásadně nižší úrovni jak dodnes. Takže lesy si možná už v nejbližších letech (až se dokácí to doposud do těžebního věku narostlé) sami na svou obnovu jen svou produkcí dřeva nevydělají. Může s toho být zásadní investiční problém zasahující negativně do státního rozpočtu a tedy i do peněženek všech obyvatel kterým ale začne klesat životní úroven i s dalších důvodů jako je ztráte úrodnosti zemědělskýých půd a úbytek surovinových zásob - např fosforu v podobě NPK dopady nesourodé migace, dražší vody atd.

Soukromé lesy mohou proto bez státního dotování dopadnout ještě hůře protože to vlasně není tak doslova ..."NÁŠ LES".... " Tak si vsaďte, jak to dopadne".

P. Zinga 22.6.2018 17:02

Pro zainteresované angličtináře na víkend:

https://wattsupwiththat.com/2018/06/16/what-an-engineer-finds-amazing-about-the-claims-of-arctic-and-antarctic-melting/

K. Dvořák 22.6.2018 14:14

Re: Založení lesa pomocí semenáčů

Nejsem odbornik, tak budu predpokladat, ze sazenice s balem (tedy "v kelimku") je plnohodnotny semenac. Myslim ale, ze proti reseni, ktere nabizite, jsou dva podstatne duvody. Jednak cena. Sveho casu jsem kupoval 100 ks prostokoreneho buku 50-70 cm vysokeho za 7 Kc/ks; s balem vam stejna sazenice vyjde minimalne desetkrat draz. Druhy duvod je manipulace. Sazel jste nekdy stromky v lese? Ja ano. Prostokorenych semenacku si date do kyblu rekneme stovku, podle druhu a velikosti. Sazenice s balem budete nosit po par kusech. Nemusim to asi dal rozvijet, silene se nabehate a podle toho bude vypadat i vase produktivita. Je pravda, ze stromku s balem nebudete muset sazet tolik. Nevim, jestli by stacila polovina, mozna i o neco mene. Ale vyrazne drazsi to bude tak jako tak ... Myslenka vyuziti prirozene vyrostlych semenacku je proste spravna, ale v nasich podminkach, kde ne hajny, ale myslivec je lesa pan, sotva proveditelna.

K. Janyška 22.6.2018 14:11

Babiš šéfuje už 5 let a jeho firma z těžby smrků

vydělává nejvíce ze všech. Co si o tom myslet ? Dzp.

M. Krátký 22.6.2018 10:20

Re: Les se sází pro pravnuky.

jen párkrát v životě jsem dělal lesní brigádu - a sousedím s lesem od 1946tého. Asi před 33 roky jsme s mojí rodinou a mými rodiči vysázeli v lese za chatou plochu trojúhelníku asi 150x100 ( přeponu si dopočítejte ) smrky a borovicí 50/50%. A letos v zimě už to Lesy ČR projely těžkou technikou, nakrátily na tyčovinu 2-3 metry a odvezly. Braly cca 2 stromy ze tří. Max síla na pařezu 10-20 cm. Teď tam leží několik m3 krásných, 6-8 cm silných větví + slaboučké.ke spálení. Nemusím spěchat s odvozem - zájemci už vyhynuli, v klidu to stihnu sám - hezký den

A. Alda 22.6.2018 9:42

Les se sází pro pravnuky.

A smrčina je opravdu nejhezčí les. A nejpříjemnější.

M. Krátký 22.6.2018 9:10

Založení lesa pomocí semenáčů

vaše konstatování - určitě ověřené v praxi je velmi zajímavé - cituji z vašeho příspěvku - zde : přirozeně utvářený kořenový systém s kůlovým kořenem - konec citace. Jaké praktické důvody brání výsadbě takového jedince včetně rozpustného kelímku, ve kterém je částečně předpěstován a na místo dopraven aniž by byl z toho "kelímku" vyjmut a mohl krásně ve vývoji pokračovat.??? Hezký den

I. Mertl 22.6.2018 8:10

Akorát

jim to trvalo staletí.