24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

EKOLOGIE: K Šumavě

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 27.7.2011 18:11

Je možné zachránit původní Šumavu?

Kůrovec i smrk spolu žijí od konce druhohor. Za tu dobu se v ekosystému vytvořil způsob soužití kdy kůrovec tvoří jakousi bílou krvinku selektivním napadáním oslabených stromů, které urychleně mění na půdní supstrát pro nové generace.

Problém dnešní Šumavy je v zásadním posunu celkové rovnováhy biomu ve kterém se zvláště za posledních 50let výrazně změnila acidita půd, srážkové poměry , průměrná roční teplota i struktura složení lesa. Smrky které jsou mnohde navíc monolulturně vysazené tvoří proto plošně oslabené společenství a kůrovec se je snaží plošně transformovat.

Člověk vidí hlavně napadené stromy, potenciál ztráty dřevní hmoty... ale málokdo už je schopen otestovat změny půdní i atmosférické a tak je pochopitelnou ale neadekvátní reakcí snaha likvidovat kůrovce jak jen to jde a doufat, že se tím problém vyřeší. Realita je spíše taková, že o smrky přijde postupně nejen Šumava ale celá Česká kotlina a dokonce se tento typ dřevin zřejmě celoplanetárně bude s chodem klimatu posouvat k severu či jihu podle toho, zda se bude dlouhodobě oteplovat či ochlazovat....

Právě proto je dvojnásob smutné, že bojovníci na obou stranách barikády nejsou schopni najít základní konsensus. Trochu se tomu ale nedivím vzláště po přečtení řady emotivních příspěvků na NP kde se to jen hemží vevybíravostí slovních výpadů i mezi těmi co nejsou do problému profesně vtaženi.