18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Hříchy v olejové lahvi

Zemědělství je považováno za jednoho z hlavních „klimatických hříšníků“. Detailnější pohled na dopady zemědělství na životní prostředí ale ukazuje, že situace zdaleka není jednoznačná.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Ganaur 30.7.2020 9:40

Píšete nesmysly.Velkoplošné vulkanické výlevy byly způsobeny zvýšenou činností zemského jádra.Ta ovšem sama zvyšovala teplotu planety.CO2 na to nemělo žádný vliv.

J. Ganaur 30.7.2020 9:49

A nebylo to v triasu, ale v permu (permské vymření druhů).Tedy na konci prvohor a ne v druhohorách.Právě to tvořilo předěl.

J. Kavalír 30.7.2020 10:47

Krátkodobě se teplota samozřejmě zvýšila (prach a síra v atmosféře), ale vyšší obsah CO2 se dlouhodobě projevil v následujícím geologickém období.

J. Ganaur 30.7.2020 12:28

A kampak se asi ten CO2 ztratil v následujícím období, když víc než 95% života vymizelo?

J. Lukavsky 30.7.2020 12:29

"samozřejmě zvýšila (prach a síra v atmosféře)" asi jste chtěl napsal snížila. J.L. end

M. Koutný 30.7.2020 9:51

Prosím, odpovězte mi odpovědí. Děkuji.

J. Lukavsky 30.7.2020 8:01

"280 na 410 ppm" což je bratru z 0,028 na 0,041%, čili sestře z 0,00028 na 0,00041 dílu. Z toho Evropa produkuje cca 10%, čili z dnešních 0,041%, je 0,00041 dílu, Takže pokud jsme my, Evropané spolu odpovědni za zvýšení teploty Země o 1,5 oC tak máme na triku 0,15 oC...... jsou to Vaňku paradoxy! J.L. end

J. Ganaur 30.7.2020 9:44

Odpověňi jsme za leccos, ale za zvýšení teploty ne.Ani omylem!

J. Ganaur 30.7.2020 9:53

Odpověďni

Z. Lapil 30.7.2020 9:44

Statistika je mocná čarodějka. Zkuste to převést řekněme na rozdíl mezi východní a západní Čínou, řekněme v tunách na km2. Stav v atmosféře, ne aktuální produkce. Vsadím se, že prakticky ta samá čísla budou vypadat(!) jinak.

A kdyby se vám nechtělo, můžete si zaexperimentovat, kolik procent jistého hřibu vám pokazí jídlo.

V. Mokrý 30.7.2020 6:13

Ekologicky smýšlející spotřebitel, kupuje nejen olej, ale i ostatní zemědělské produkty, které jsou z okruhu zhruba 100km.

Takže olej řepkový, slunečnicový na normální spotřebu, olivový jen jako delikatesu.

Š. Hašek 30.7.2020 8:14

Asi tak.

Doplnil bych máslo a sádlo. Máslo ze smetany a sádlo z prasete/husy. Dneska totiž jeden neví, co se zas "ekologicky naplánuje a vymyslí".

A ke slovům -ekologicky smýšlející- bych přidal -logicky myslící-.

Ekologie je (tedy určitě byla) jasně definovaná věda. Dnes, díky Biomase Bursíkové a jiným exotům, to je "všenauka, která myslí i na druh ponožek, které si ráno navléknete a jestli ...... ".

J. Ganaur 30.7.2020 9:52

Delikatesu?Fuj!Když už tak lněný, pistáciový, ale hlavně arašídový, to je dobrota do salátů.

P. Rada 30.7.2020 1:20

Autor si zřejmě myslí, že pokud uhlík s ovzduší už jednou naváží rostliny - zůsane takto vázán. To je ale u profesora biologie krajně politovánihodný myšlenkový úlet. Vzhledem k Produkčním procesům fotosyntézy tak neodůvodněně zcela opomíná všechny Destrukční procesy které jsou biotopech kvantifikačně zrcadlové.

Rozdíly mezi biotopy pak jen tkví v množství uhlíku který systém jaksi akumuluje v řadě forem a které v systému mezi producenty a destruenty koluje.

Na planetě Zemi totiž fotosyntézou nyní i už po miliony let pro existenci bakterií rozkládajích lignin... prakticky žádná žádná trvalá úložiště uhlíku jako byly v prvohorách uhelné sloje.... nevznikají. Procesy prvohorní kdy fotosyntéza jednostraně masivně vychytávala uhlík s atmosféry a dřevní hmota se daleko hůře rozkládala, jsou dnes prakticky nerealizovatelné. Skoro všechen uhlík prvotně vázaný při procesech endotermních do rostlin.... se naopak v exotermních reakcích vrací do atmosféry v podobě metanu (který posléze disocuuje na vodu a CO2) či přímo dýcháním jako CO2.

Okrajovou variantou je jen proces nedokonalého spalování, kdy vzniká "dřevěné uhlí" a situace kdy je toto uhlí pohřbeno do minerálního bahna (hlubokomořské úsady...) a to tak dokonale, že je zabráněno jak přístupu kyslíku tak i vody! V zemědělství takový proces prakticky nikde nenastává.

Zásadní autorem nepojmenovaný problém zemědělství/ potravináství vzhledem k produkci CO2 je ale dnes i to, že prakticky třetina veškeré zemědělské produkce (včetně olejů) jde v rozvinutých zemích do popelnic... Na jednotku plochy - potažmo oběmu biomasy pod ní - prakticky jakýchkoli zemědělských plantáží bývá totiž pravidelně vázáno daleko méně uhlíku v rostlinné hmotě a to zejména oproti tomu, když tam předtím byl prales o několika patrech vegetace.

R. Langer 30.7.2020 5:57

Aha, autor o voze, a prolhaný Zelený bolševik zase o koze. Jako obvykle. Ale autor má naprostou pravdu, prolhanče, a můžeš za to ty a tobě podobní, Zelený bolševiku! :-P

M. Koutný 30.7.2020 7:32

Milý pane Rado, dám vám Radu. Přestaňte konzumovat jakékoli produkty zemědělské výroby a významně se zasloužíte o zlepšení životního prostředí.

Š. Hašek 30.7.2020 8:21

Vážený pane Rado,

přestaňte vydechovat CO2, aniž byste ho nějak fikaně "chemicky ihned vázal a zneškodňoval".

Souhlas s tím, že je jaksi značný rozdíl mezi pralesem a loukou/polem se žitem. To jo. Jenom nám, prostým konzumentům chleba, másla ..... naznačte, co jako máte v úmyslu s tím dělat. Jsem zvědav.

Rovněž souhlas s tím, že dosti potravin jde do popelnic. I tady, prosím, poraďte, co s tím. Popelnicové občanské iniciativy?

P. Rada 30.7.2020 9:03

Pane Hašku reagoval jsem na autora který ale zde na kritiku svých vývodů žel nereaguje. Pokud ho někdy osobně potkám připomenu že veřejně v některých úvahách šíří dokonce hlouposti za které by nedouky měli vyhazovat už od studentských zkoušek.

U dokonce oficiálně graduovaných se takto projevuje krajně ostudný stav základních neznalostí - (rovnováha producentů a destruantů ve stabilním biotopu). Obecně jde i o toleranci relativně vzdělané společnosti k rozšiřování doměnek, nekorektností až bludů.

Pokud sám nevíte co konkrétně se sebou máte dělat - tak jak mnozí ve spotřebně zdrogované společnosti hnané bezuzdou reklamou (jen v česku tlakem 100miliard ročně) ženoucí davy do konzumní honby - stává se váš život stále více neudržitelným. S tím nepohnete pokud nezačnete kriticky a v konkrétnostech které neznám, uvažovat nad osobní situací. V úhrnu se pak taková situace projevuje třeba takto:

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/jidli-plytvani-ekologie-osn-tesco-lidl-potravinove-banky.A191108_141232_ekonomika_kou

https://zachranjidlo.cz/kolik-se-plytva/

Š. Hašek 30.7.2020 9:26

Budu se věnovat pouze Vašemu třetímu odstavci. Tam se věnujet přímo mně.

Vím, co se sebou. Někdy až "moc přesně". Samozřejmě, že se to značně liší od pavědeckých ideologů typu Bursík. A s tím "vlekem reklamy" jste totálně vedle!!! Rovněž se spotřebou! Nebudu Vám tady vypisovat, co všechno nemám a jsem tedy "spotřebitelem, který neroztáčí kola spotřeby a růstu DPH".

Sousedka s třemi automobily se mě tuhle zas ptala, jestli nemám pocit, že škodím Zemi. Asi ji naštvalo, že na její "uvzdychané katastrofování" jsem reagoval slovy, že "se opět těším z krásného léta". To máte potom těžký, s tím klimatem.

J. Lukavsky 30.7.2020 9:25

"dosti potravin jde do popelnic" ano, dříve se na statku nic nevyhodilo, pomyje a zbytky jídla šly praseti, slepicím, pejskovi... hnůj vč. kadibudky putoval na pole, močůvka na louku. Z prasete zůstal jen měchýř, vše ostatní se zužitkovalo. Ale jak to chcete realizovat v Jižním městě? Popelnice na biodopad obvykle po čase zruší kvůli stížnosti na potkany, smrad atd. Majtel zahrady má kompost, ale co paneláková krysa? Kompostér na balkon, ale jak to stimulovat? J.L. end

J. Lukavsky 30.7.2020 9:19

"nyní i už po miliony let pro existenci bakterií rozkládajích lignin... prakticky žádná žádná trvalá úložiště uhlíku jako byly v prvohorách uhelné sloje.... nevznikají." Ale vznikají! CO2 je pohlcen mořským fytoplanktonem a část z jeho biomasy klesá ke dnu (prý až 40%) a tam je chlad a je přikrýván dalším bahnem a může být i zasunut do hlubin Země. A dále část C se jako vápenec ve schránkách mořských řas a živočichů také ukládá na mořském dně a vlastně immobilizuje. Kolik to je se asi dá nahledat. Učit se, učit se.... J.L. end

J. Pokoutný 30.7.2020 22:15

Tohle dělá v menší míře i rašelina. Také se spalovala (dnes už asi jen při výrobě whisky).

J. Zdvora 30.7.2020 10:33

Pane Rado,metan má chemické složení NH4,voda H2O,jakou alchymií musíte použít aby vznikl další CO2,kámen mudrců?

S. Kalužík 30.7.2020 12:09

To se složením metanu myslíte zcela vážně?

J. Ganaur 30.7.2020 12:34

Když nevíte, tak jukněte na google.Jinak jste za nevzdělaného blbce.Metan: CH4.Čpavek:NH3.