18.4.2024 | Svátek má Valérie


EKOLOGIE: Greenpeace lžou o aféře Pusztai

8.6.2006

Čas od času zabrousím na stránky české pobočky Greenpeace. Je to čirý masochismus - prokousávat se záplavou odborných nesmyslů, účelové demagogie a ničím nepodloženého strašení mě jako čtenáře s jistým vzděláním v biologii zatraceně bolí. Snad nejděsivější je kampaň proti geneticky modifikovaným potravinám (GMO).

Připravuje ji zřejmě člověk, který na základní škole propadl z přírodopisu. Nedávno jsem se začetl do "Průvodce spotřebitele, jak nakupovat potraviny bez GMO". Aktivisté v něm mimo jiné tvrdí, že GMO potraviny ohrožují zdraví spotřebitelů. Že pro to neexistuje jediný vědecký důkaz? Nevadí, Greenpeace si ho bez mrknutí oka vymyslí. "Při svých pokusech s GM bramborami zjistil maďarský vědec Arpád Pusztai, že potkani, kteří byli krmeni GMO bramborami, měli zdravotní problémy", dočtete se na jejich stránce.

Je to lež jako věž. Arpád Pusztai z Rowettova výzkumného ústavu ve skotském Aberdeenu zabudoval do genomu brambory gen ze sněženky, kódující tvorbu lektinu GNA. O této skupině proteinů je už dlouho známo, že vyvolávají zdraví škodlivou aglutinaci červených krvinek. Právě proto je také některé rostliny v přírodě používají jako "chemickou obranu" před okusem hmyzem a savci. Pusztai chtěl prověřit, zda by genetickou manipulací nešlo vytvořit brambory produkující lektin GNA, které by pak byly odolné škůdcům. Protože se lektiny ničí varem a syrové brambory nikdo nejí, šlo o zcela legitimní výzkumný problém - a to i přesto, že Pusztaiovy GMO brambory s genem pro GNA nebyly určeny k lidské výživě, neboť šlo jen o pokusný model. Pusztai pak svými syrovými bramborami krmil pět potkanů (tedy vzorek, jehož statistická průkaznost je nulová). Vzhledem k tomu, co se o toxicitě lektinů, jež neprošly varem, ví, by bylo zvláštní, kdyby to na ně nemělo negativní vliv.

Až sem je všechno v pořádku. V srpnu 1998 se ale Pusztai dopustil podivného zkratu. Vystoupil v televizi s tvrzením, že "transgenní brambory brání růstu a potlačují imunitu". V dalších televizních vystoupeních pak dodal, že on sám nebude jíst GMO potraviny a že považuje za "velmi nefér, když jsou jeho spoluobčané používáni jako pokusná morčata". Výsledek svých pokusů tedy Pusztai dezinterpretoval jako falešný důkaz, že GMO potraviny jako takové poškozují zdraví (nikoli tedy pouze syrové brambory s genem pro lektin GNA!). Podle stejně bizarní logiky bychom mohli do jedné konkrétní značky piva přidat louh a pak začít tvrdit, že český národní nápoj jako takový je zdraví nebezpečná žíravina.

Komise Rowettova ústavu a zvláštní vědecký panel britské Royal society Pusztaiovy závěry odmítly. Aféry se ale okamžitě chopili odpůrci GMO a nafoukli ji do obrovských rozměrů. Výsledkem byla černobílá literární "story" ve stylu béčkových hollywoodských filmů. Na jedné straně osamocený, ale neohrožený vědec, který vede spravedlivý boj za odhalení pravdy o nebezpečných GMO, a na druhé straně hamižné biotechnologické koncerny, které se tuto nepříjemnou "pravdu" snaží utajit.

Každý, kdo si o aféře Pusztai zjistí bližší podrobnosti, musí dojít k závěru, že česká pobočka Greenpeace hrubě manipuluje čtenáři. Viz například:
http://press.avcr.cz/bulletin_txt_show_clanek.php?Cislo=09/1999&Poradi=22
http://www.biology.webz.cz/brambor.php
http://news.bbc.co.uk/1/hi/sci/tech/346651.stm
http://www.netlink.de/gen/Zeitung/1999/990518c.htm
http://www.mindfully.org/GE/Arpad-Pusztai-Potato.htm
http://news.bbc.co.uk/1/hi/sci/tech/474911.stm