5.12.2022 | Svátek má Jitka


EKOLOGIE: Duhové rádio Jerevan

16.10.2007

Letní okurkovou sezónu osvěžila polemika o film britského dokumentaristy Martina Durkina Velký podvod s globálním oteplováním. Ze strany Durkinových odpůrců vlastně nešlo o věcnou polemiku, ale o snahu "odstřelit" autora ad hominem hledáním špíny. "Vyznamenalo" se v tom především Hnutí Duha, jak na Neviditelném Psu podrobně doložil Petr Mach (Omluví se Lidové noviny?) a Tomáš Haas (Lež jako nástroj diskuze).

Když jsem si četl, jak patafyzicky Duha překroutila Durkinovu minulost, vzpoměl jsem si na starý dobrý předlistopadový vtip o propagandistech z rádia Jerevan. Posluchač se jich zeptal: "Je pravda, že Vladimir Vladimirovič, naftař z Baku, vyhrál ve Sportce jízdní kolo?" Odpověď zněla: "Ano, pravda to samozřejmě je, ale ne tak docela. Zaprvé to nebyl Vladimir Vladimirovič, ale Alexandr Alexandrovič, zadruhé nebyl naftař z Baku, ale hrorník z Donbasu, a za třetí jízdní kolo nevyhrál, ale bylo mu ukradeno." Velmi podobným způsobem přiřkli duhoví aktivisté Durkinovi příslušnost k trockistikým marxistům. Proč to udělali, je zřejmé - nositele nepohodlných názorů prostě potřebovali co nejvíc očernit.

Jen o pár dnů později zveřejnila Duha tiskovou zprávu s neméně šokujícím titulkem: Vědci rozbili ústřední tezi prezidentova filmu. Proč "prezidentova"? Durkinův film v Česku uvedl Václav Klaus, se kterým mají aktivisté z minulosti řadu nevyřízených účtů... Vědci, kteří měli Durkina "rozbít", byli podle citace hned dva - plurál měl zřejmě asociovat konsenzus celých zástupů mudrců v bílých pláštích. O opačných názorech na příčinu globálního oteplování jsme se od propagandistů pochopitelně nedozvěděli vůbec nic. Zamlčeli nám třeba existenci šedesátičlenného týmu dánského profesora Henrika Svensmarka, podle něhož za oteplování může kosmické záření ovlivňující tvorbu mraků (Cosmic rays blamed for global warming).

A pointa? Loni v říjnu Hnutí Duha doporučilo Al Gorův film Nepříjemná pravda, který k Durkinovi tvoří antitezi.

Programový ředitel Hnutí Duhy Vojtěch Kotecký tehdy řekl: "Pokud jde o vědecká fakta, film je až na pár drobností přesný a seriózní. Odborníci vesměs oceňují jeho korektnost." Teď se ale ukázalo, že je to jako v tom vtipu o rádiu Jerevan. Britský soud totiž minulý týden rozhodl, že Al Gore ve skutečnosti vědeckou pravdu zavádějícím způsobem překrucuje a zkresluje - a to hned devětkrát (Al Gore told there are nine inconvienient truths in his film).

Propagandisty tedy dohnala realita. Tak moc si škodolibě přáli, aby někdo "rozbil" nenáviděného Durkina, až jim teď někdo "rozbil" jejich uctívaného Al Gora. Kdyby to byl spor o jízdní kolo, mohli bychom se tomu zasmát. Al Gorovy oteplovací lži ale bohužel mají sílu převrátit naše životy vzhůru nohama.