28.3.2024 | Svátek má Soňa


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
vooda 24.9.2006 7:05

vyvoj technologii

Vazey autore, prezentujete zde pokrok technologie parnich a jadernych elektararen. Musite si vsak take uvedomit, ze  technologie alternativnich zdroju energie je teprve v zacatku a bude se vyvijet a tedy zlepsovat.

Člověk český. 26.7.2006 8:12

Jaderná energie.

Včera jsme byli svědky malého enegetického kolapsu - málo elektrické energie, nebo jiný problém, který nebyl zveřejněn. Oproti straně Zelených tvrdím, že jaderná energetika by měla být základem pro energetiku budoucnosti, zvládnutí supernových jaderných technologií, které by vedlo k jaderné syntéze, pak by se nám vedlo ještě lépe, a bylo by méně exhalátů a škodlivin všeho druhu.

Aurelius 21.7.2006 21:50

Úspory energie... ha, ha ha!

Vsechny a do posledního centu saturuje Dobrý stát zvysováním daní z energie a paliv...

Lukáš 20.7.2006 21:24

Pazourek

Představa, že neobnovitelné zdroje se vytěží a všichni budou překvapeni, že nejsou, je naprosto mylná. Mnohem dřív, než by se to stalo by se těžba dávno nevyplatila. Snaha nechávat ropu budoucím generacím je podobná, jako kdyby neandrtálec schovával pro svoje potomky pazourek.

dobry 15.7.2006 1:55

jeste lepsi

<a href="http://h1.ripway.com/CZECHSCI_ethics/CZECHSCI_ethics_intro.pdf">pdf here</a>

Karlík Garlík 5.7.2006 9:59

a mozna je vsechno jinak?

Určitě to všichni s naší planetou myslíte dobře (co jiného Vám zbývá ?) ale prosím, vypořádejte se nejdřív s argumenty, které pro nás sepsal B. Lomborg (The skeptical environmentalist) uz v r. 2001. Nyní to vyšlo i česky (Skeptický ekolog, nakl.Dokořán a Liberální institut) a stojí to za těch 598 Kč. A když už si ten český překlad opatříte, nejdřív si v něm  přečtěte doslov českého ekologa (Konvička, Mihulka), ekonoma (Šíma, Urbanová) a taky na záložce text jiného ekologa V. Cílka. Až to všechno přečtete a strávíte, vraťte se k této diskusi. Bude určitě víc k věci.

pavelH 28.6.2006 14:48

Re: Z tvrdého jádra zastánců jádra

... a jádrové mýdlo s jelenem...

terra 27.6.2006 14:13

Re: Re: Re: Re: okruh

Fakt??? Povídejte...:-P:-P:-P Zase mám mezery ve vzdělání!

Pavel M. 26.6.2006 20:27

Bezpecna uloziste??????

Sam jsem "opatrnym zastancem" jaderne energie. Tvrdit ovsem, ze problem jaderneho odpadu je vyresen je smesne. Ano, odpad se tzv. reprocesuje a cast (stepitelne isotopy jako plutonium 239) se opet uziji v reaktoru. Pritom ovsem vznika znacne mnozstvi nestepitelneho, ale vysoce radioaktivniho odpadu (cesium 137, stroncium 90 atd.atd.). Jetli jsou rizika spojena s jeho ulozenim vyvazena tim, ze uran nedovazime ze stredniho vychodu a ze JE neprodukuji sklenikove plyny sam nevim. Vsem vaznym zajemcum vrele doporucuji clanek v Natl. Geographic 7/2002, web-link je http://magma.nationalgeographic.com/ngm/0207/feature1/index.html#

Jiřik 23.6.2006 12:26

Re: Re: Re: okruh

A co teprve taková švédská trojka, to se to teprve kutá ;-D

Pavel 23.6.2006 7:44

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Co odpad z jadernych elektráren.

Bohužel jsem skeptik,znám úroveň dodržování stavebních prací.

A k tomu,aby někdo za peníze  nebo z jiného zájmu porušil bezpečnostní normy není potřeba válka.Stalo se tak před i po roce 1989 na našem územía týkalo se to jaderného materiálu!

Normální stát - podívejte se jak dlouho vydržel ten takzvaně normální stát od roku 1918,a na jakou dobu by zde to úložiště mělo být . Srovnejte si to. 

Stále trvám na dořešení jaderného odpadu,krátkozrakost a názory typu po nás potopa by se nám mohli v tomto konkrétním případě zatraceně vymstít.

JJ 21.6.2006 18:39

Re: Re: Re: Poslete link

To se celkem shodneme.

JA 21.6.2006 13:56

Re: Re: Re: V roce 1900 bylo kolem 1,5 miliardy lidí . . .

a prave proto ten vzorec nejde pouzit. protoze predpoklada neomezene zdroje. A i pak by bylo diskutabini jeho pouziti na lidi. Existují valky, muze vzniknout zakon jen jedno dite jako v cine,...

terra 21.6.2006 11:50

Re: Biomasy je MÁLO, jinak bychom topili dřevem a hutě by

Je to s podivem (taky jsem se divil:-)), ale té biomasy není zas až tak málo. Neumíme zorganizovat její "sklizeň" a shromáždění tam, kde roste jaksi sama. Příklad? Prosím:

1) Mnoho povodí moravských řek je zamořeno křídlatkou, což je mohutná rostlina, vytrvalá (až moc) a rychle se množící (taky až moc), jejíž odumřelé nadzemní části po úpravě slušně hoří. Různí zastánci biomasy ji navrhovali pěstovat. Nemohli ovšem zaručit, že za čas nebude křídlatka úplně všude, i tam, kde ji nikdo nechce ani vidět. Časem si našli jiné favority (např. poněkud exotický šťovík uteuša), to ale nemění nic na hořlavosti oné byliny. Pro moravské řeky je to problém takřka neřešitelný. Takže, milí aktivisté - křovinořezy, sušárny a vhodnou technologii... Pár vesnic bude mít o palivo do centrálního kotle postaráno.  A nebo:

2) v rámci péče o různá chráněná území je třeba tyto plochy kosit (proč, to je na jinou debatu). Nikdo neví, kam se senem. Zase - usušit, svézt, vhodnou technologii na výrobu "pelet" (to jsou takové malé senné briketky) - šikovně spálit, jako lokální zdroj docela výhodné. Jenom s těmi emisemi CO2 to nic neudělá, ale člověk nemůže mít všechno. Samozřejmě, jsou to všechno trřochu experimety, ale proč ne...

terra 21.6.2006 11:38

Re: Re: okruh

Uznávám, že to není univerzální příčina - ale narozdíl od Rakušanů a např. Norů se v českých geologických vrstvách stavějí tunely móóóc špatně (většinou mořské usazeniny a tedy něco, co moc nevydrží, sype se a láme, popř. tím protéká v relativně malé hloubce voda...prostě fujky:-)). Ergo za víc peněz. Protože většinou hloubené a ne ražené. A taky v tom hrabání nemáme takovou praxi, takže trochu obavy... Taková švédská žula, jo, to se to kutá.

loizik 21.6.2006 11:17

jeste k demonstraci a prumyslu

df 21.6.2006 10:20

Re: Ve výstavbě alternativního zdroje Vám nikdo nebrání,

ano, tak zažalujte poslance, nevím co mají např. VE společného s tvorbou byblých zákonů.

Flasi 21.6.2006 7:33

Re: Re: Re: Re: Re: Co odpad z jadernych elektráren.

Zamoreni spodnich vod? A proto se hledaji mista, kde je nepropustna hornina, ktera se uz desitky tisic let nepohla a ani do budoucna nebude mit tendence se hybat.

Zabezpeceni pred pristupem? A co jako? Dokud bude v CR normalni stat, tak zabezpeceni nebude problem. Az tady vypukne valka, nebo anarchie, tak nepravneny pristup k vyhorelemu palivu bude jeden z tech mensich problemu, ktere tady budou hrozit.

Pavel 21.6.2006 0:02

Re: Re: Re: Re: Co odpad z jadernych elektráren.

Časovaná bomba- např.zamoření spodních vod,nedostatečné zajištění zabezpečení odpadu a jaderného materiálu jako takového, před přístupem jiných osob a zájmů (to už v Této republice bylo). 

Jura Jurax 20.6.2006 23:09

Re: Spíš nehorázný demagog, blábolící nesmysly

Jojo - za rok neustálého vypínání ušetřím pětikorunu, ale odejde mi vypínaž za pět stovek - kapišto?

Jura Jurax 20.6.2006 23:04

Re: Re: Re: Re: Re: okruh

Jakže? SZ je pro R43? Slyšte, slyšte ...

Jura Jurax 20.6.2006 23:02

Re: okruh

A je to realne a jednoduche - patrně proto to dosud není a dlouho nebude ... a proč vlastně ?

Jura Jurax 20.6.2006 22:54

Re: K US

 EU jako celek by na jadro v takovem meritku prestoupila tezko.  a to proč? Myslíte pro blbost svých politiků nebo svého všeholidu?

A větrníky jsou v masovém měřítku u nás kravinium, biomasa taky, ale máme kopečky, můžeme stavět přečerpávačky ....

Jura Jurax 20.6.2006 22:50

Re: Re: To je ale nehorázný demagog

Ne´dělejte si iluze - nerozsvítí :-(

Flasi 20.6.2006 22:45

Re: Re: Re: Co odpad z jadernych elektráren.

Nova generace neni v nedohlednu, nejvetsi problem je ekonomicky - uran je porad dost levny, takze se je nevyplati moc stavet. Ale napriklad Rusove uz dneska cuji prilezitost a jsou ochotni vyhorele palivo odebirat.

Stabilni uloziste jiste zadarmo nebude - ale s tou cenou uz se v soucasnych nakladech na jadernou elektrinu kalkuluje.

S tou casovanou bombou bych to taky prosil trochu rozvest, protoze fakt nevim, jak by to melo fungovat.

jasan 20.6.2006 22:38

Re: Re: Re: Co odpad z jadernych elektráren.

jak si prosim tu bombu technicky predstavujete?

Pavel 20.6.2006 22:33

Re: Re: Co odpad z jadernych elektráren.

Jenže nová generace JE v nedohlednu a stabilní úložiště nejsou zadarmo a nikdy nemůžeme vědět jestli se nám z něj nestane časovaná bomba.

MilanS 20.6.2006 22:26

Re: To je ale nehorázný demagog

Ó slunéčko jasné, jak jste přesně a věcně odhalil toho technokrata Daneše! V celém jeho článku ani slova o šetření, ani zmínky o zodpovědnosti za příští generace! Přesně jste vyargumentoval všechna jeho tvrzení. Máte u mě Bursíkovu cenu.

A pak někdy zkuste vypínat počítač vždy, když (třeba na 3 minuty) přestanete pracovat nebo chatovat - pak se vám možná trochu rozsvítí v hlavě.

Flasi 20.6.2006 22:20

Re: Co odpad z jadernych elektráren.

Porad dokola. Vyhorele jaderne palivo neni problem. Bud se znovu pouzije v nove generaci reaktoru, nebo kdyz k tomu z nejakych zahadnych pricin nedojde, tak se ulozi kilometr pod zem do stabilniho podlozi.

Pestovani plodin vypada pro CR z OZE nejrozumneji, ale je jasne, ze nikdy (tedy do dalsi zemedelske revoluce) nedokaze pokryt energeticke pozadavky CR.

Pavel 20.6.2006 21:47

Co odpad z jadernych elektráren.

Jak dlouho je slibováno vyřešení jaderného odpadu,a výsledek v nedohlednu.Neobnovitelné zdroje se jednou vytěží a spálí.Až je budou potřebovat naši potomci nebudou.Na to přišli i v USA a proto se snaží n.z. dovážet a šetřit své !!Větrné elektrárny jsou dražší na výrobu než co vyrobí.Vodní elektrárny - ještě malé rezervy mají.Pěstování plodin pro obnovitelné zdroje energie vypadá nejrozuměji.